Karadeniz Pet

Ayak soğukluğu

natusinfirmum

Yeni Üye
Merhabaa birden fazla muhabbet kuşuna sahibim. Kuşlarım maalesef ki evcil değil sadece bir tanesi kafes dışında elime gelebiliyor (yani bu durum kafes dışında diğer kuşlarımda da yaşanıyor mu yaşanmıyor mu bilmiyorum). Kendisi yetişkin bir kuş ve bize gelmeden önce ayağını ve kanadını kırmış ve bulunduğu evde kimse ilgilenmemiş bu durumla hatta belki de kırılmasında eski sahiplerinin de payı vardır bilemiyorum. Bana geldiğinde de zaten çok geçti. Veterinere götürdüğümüzde veteriner kemiklerin kaynadığını bu saatten sonra elden bir şey gelmeyeceğini söyledi. Adam akıllı uçamıyor. Diğer kuşlarım tarafından zorbalığa da uğruyor (kuşları her gün kafeslerinden çıkartıyorum o süre zarfında yaşanıyor). Çok stresli bu yüzden. Onu ordan alıyorum çok fazla zorbalığa uğradığında ama yine de benden de çekindiği ve bana da o kadar güvenmediği için ,sonuçta günün sonunda zorbalık bile yapsalar aynı türdenler, tekrar geri gitmek istiyor diğer kuşların yanına ben de daha fazla stres olmasın diye geri koyuyorum. Son dönemde ayaklarının soğumaya başladığını fark ettim. Bu durumu neye bağlayabileceğimi pek bilemedim. Hafif nezle gibilerdi bundan kaynaklı olabilir mi? Şu an coldast takviyesi yapıyorum avi ast denilen takviyeyi bir türlü bulup alamadım. Kekik çayı da verdim geçen gün, eskisi gibi hapşırma durumuna rastlamıyorum. Ki vitamin probiyotiklerini de eksik etmiyorum. Mama takviyesi ve meyve sebze vb de veriyorum. Bunun dışında direkt strese bağlı bir sonuç olabilir mi bu? Ya da kafesin üstündeyken üşüme durumları var mı? Sonuçta diğer kuşlar uçup ordan oraya gidebiliyor ama bu kuş sadece etrafa tutuna tutuna gidebiliyor, genelde hep kafesin üstünde duruyor. Yani demek istediğim kafesin demirleri kuşlara soğuk aldırır mı? Bu durumu kuşlarınızda yaşıyor musunuz? Birkaç gündür var bu durum hatta hafta bile oldu. Bugün elime aldığımda ayakları çok daha soğuktu. Bir de yaz ayındayız yani evde haliyle sıcak tedirgin oldum açıkçası.

Kuşun strese girmiş gibi ama sen yinede önlem olarak kuşunu öbürlerinden ayır kuşun hasta ise öbürlerini de ölüm tehlikesine sokabilir

Kuşun strese girmiş gibi ama sen yinede önlem olarak kuşunu öbürlerinden ayır kuşun hasta ise öbürlerini de ölüm tehlikesine sokabilir
Kuşlarımın hepsi ayrı kafeslerde. Bunun dışında kuşu nasıl ayırabilirim? Onlarla birlikte gün içinde kafesten çıkartmasam daha çok strese girer mi? Uçamadığı için üstünde kuş uçmasından ve kendisi kafesteyken kafesinin üstüne konulmasından rahatsız oluyor. Evimde koymamın uygun olduğu başka bir oda da yok maalesef. Bu durumda ne yapabilirim sizce

Kuşlarımın hepsi ayrı kafeslerde. Bunun dışında kuşu nasıl ayırabilirim? Onlarla birlikte gün içinde kafesten çıkartmasam daha çok strese girer mi? Uçamadığı için üstünde kuş uçmasından ve kendisi kafesteyken kafesinin üstüne konulmasından rahatsız oluyor. Evimde koymamın uygun olduğu başka bir oda yok maalesef. Bu durumda ne yapabilirim sizce
Bence bir veterinere gösterin kuş hasta değil de stres ise daha fazla strese girmesin yazık olur

Geri