Karadeniz Pet

Çarpık bacak(!)ve büyümeyen yavru

Yusyuyuvarlak

Meraklı Üye
Merhaba arkadaslar. Yumurtadan en son çıkan yavrum galiba çarpık bacaklı. İlk defa boyle birşeyle karsılasıyorum . Aynı zamanda sol bacagını kullanamıyor galiba. Yavru cıkalı yaklasık 10 gun oldu ve buyumuyor gibi . Ne yapacagımı bilemedim . Bulundugum ilçe de kuştan anlayan bir veteriner yok. Cogu sıkıntımı tecrube ve bu forumdan aldıgım bilgilerle asıyorum. Lutfen yardımcı olun yavrum bu şekilde kalmasın :(

Ekli dosyalar

• 8BEC68EC-A07C-448F-867E-278791495CCA.jpeg
    8BEC68EC-A07C-448F-867E-278791495CCA.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 56
  • 076B459E-8910-44E7-A7D4-BC87F11B5D2A.jpeg
    076B459E-8910-44E7-A7D4-BC87F11B5D2A.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 52
Daha fazla geç kalmadan hemen bir çarpık bacak tedavi kelepçesi satın alın. Ardından doğru şekilde uygulayın. Nasıl kullanıcağınızı öğrenmek için YouTube’da videolar mevcut.
Eğer bu kelepçeden bulamazsanız ince makyaj süngeri ile tedaviye geç kalmadan başlamalısınız nasıl uygulandığını ise yine YouTube’dan öğrenebilirsiniz. Bu durum tedavi edilebilir ve düzelebilir durum asla boşvermeyin ve küçümsemeyin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cçok teşekkür ederim demekki teşhis doğru , kelepçe siparıs vermem gerecek resmi tatildi 29 ekimdi derken gec gelir muhtemelen . Makyaj süngerim var onu deneyecegim umarım basarılı olurum annenın yadırgamasından endişeliyim. Bir de yavru cok kucuk değil mi . Kuslarımı hobi olarak evimde besliyorum 3 çiftim var defalarca yavru aldım ama bu yavru büyümüyor eminim. Acaba ben mi takıntı yaptım diyorum .

8-10 günlük yavrularda diken tüyleri gelmeye başlar ancak bu yavrunun gelişimi eksik kalmış belki de hastalığından dolayı anne dışlamış olabilir. Düzgün beslemiyor olabilir. Başka annenin altına kaydırmayı da deneyebilirsiniz.
Ayrıca kelepçe için petshoplara sorabilirsiniz ya da yakınlarda üreticiler varsa ve onlarda bulunuyorsa bu kelepçe isteyebilirsiniz. Makyaj süngeri ile de olur. Ancak zamanla süngeri genişletmeniz gerekecek ve son olarak makyaj süngerini kuşun anüs bölgesini kapamayacak şekilde kesip biçim verin.

Şu an yaptık bunu . Acaba olmuş mu bakar mısınız

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    926.5 KB · Görüntüleme: 48
  • image.jpg
    image.jpg
    989.3 KB · Görüntüleme: 50
İlk dogdugunda anne beslemedi bir gün kendim besledim sonrasında anne beslemeye basladı diğer yavrularla arası baya acıldı diğerleri neredeyse yuvadan cıkacak bir haftaya ama bu hala 3 gunlük gibi :(

Ayaklarının birbirine paralel ve yere dik olucak şekilde olması gerekiyor. Görüntüde pek belli değil. Eminseniz problem yok. Yine de YouTube’dan yararlanmanızda fayda var.
Ayrıca kuşun anüs bölgesini çeker misiniz? Sanki deri altında bir karartı görüyorum ama...

Böyle

Ekli dosyalar

• 4D6595D2-CCA9-418A-97D3-90F4D8A04FF8.jpeg
    4D6595D2-CCA9-418A-97D3-90F4D8A04FF8.jpeg
    932.8 KB · Görüntüleme: 44
  • 9931228E-B815-4996-A035-842FA3449012.jpeg
    9931228E-B815-4996-A035-842FA3449012.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 42
  • 5819DCCF-F398-495F-BF83-5D03B538BAF1.jpeg
    5819DCCF-F398-495F-BF83-5D03B538BAF1.jpeg
    870.4 KB · Görüntüleme: 47
Kuşunuz maalesef Mikoplazma (Karabenek) hastalığına yakalanmış. Ayrıca bu hastalık diğer anaç kuşlarınıza da bulaşmış olabilir. Derhal YouTube/Ayhan Otçuoğlu/Mikoplazma KaraBenek hastalığı videosunu dikkatlice dinleyiniz. Ardından var ise kanatlılardan anlayan veteriner hekime başvurun. Profesyonel bir üreticiden de yardım alabilirsiniz. Ancak Ayhan hocanın bahsettiğim videosunu mutlaka ayrıntılara dikkat ederek izleyin.

Video yi izledim , hemen bir veteriner aradim ilac var ama acamam dukkani dedi :( yarın erken saatte acacak gidecegim . Ama yavruya ilacı nasil verecegim bilmiyorim . Bütün kuslara anneye babaya suya katacagim. Ama diger yavrulara nasil vereyim . ?

Video yi izledim , hemen bir veteriner aradim ilac var ama acamam dukkani dedi :( yarın erken saatte acacak gidecegim . Ama yavruya ilacı nasil verecegim bilmiyorim . Bütün kuslara anneye babaya suya katacagim. Ama diger yavrulara nasil vereyim . ?

Bu soru için de cevap video da vardı aslında. Kafeslere tedavi amaçlı ilaç ile karıştırıp servis ettiğiniz sudan bir miktar yavruya da vermeniz gerekiyor. Videonun son kısımlarını tekrar izleyin.

Yardımlarınız için Teşekkür ederim . Umarım iyileşir . Bu hastalık aklıma gelmedi anne yeterince beslemiyor o yuzden gelişemedi sanıyordum. Megerse gelişim bozuklugu bundanmıs yavrucagın :(

Diğer yavrularım da bunlar . Hepsine baktım buna benzer birşey yok . Galiba daha dirençli cıktılar

Ekli dosyalar

• 3CA39637-7A4D-4694-9D31-860DE29FE59B.jpeg
    3CA39637-7A4D-4694-9D31-860DE29FE59B.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 42
Yardımlarınız için Teşekkür ederim . Umarım iyileşir . Bu hastalık aklıma gelmedi anne yeterince beslemiyor o yuzden gelişemedi sanıyordum. Megerse gelişim bozuklugu bundanmıs yavrucagın :(

Rica ederim ne demek burada yardımlaşma ve tecrübelerimizi paylaşma adına bulunuyoruz. Tüm kümesinizdeki anaçlara uygulayın. Ayrıca ters bulaşma (yavrudan anne baba kuşa olma şeklinde) durumuna da dikkat edin. Her türlü önlemi almanız gerekiyor. Yoksa bu hastalık tek kuşun canını almakla kalmayacaktır. Geçmiş olsun.

Diğer yavrularım da bunlar . Hepsine baktım buna benzer birşey yok . Galiba daha dirençli cıktılar

Ancak bu yavrulara da bu tedaviyi uygulamak zorundasınız. Veteriner size daha ayrıntılı yol göstericektir.
Ayrıca çarpık bacak hastalığının tedavisinde de yardım isteyebilirsiniz.

Rica ederim ne demek burada yardımlaşma ve tecrübelerimizi paylaşma adına bulunuyoruz. Tüm kümesinizdeki anaçlara uygulayın. Ayrıca ters bulaşma (yavrudan anne baba kuşa olma şeklinde) durumuna da dikkat edin. Her türlü önlemi almanız gerekiyor. Yoksa bu hastalık tek kuşun canını almakla kalmayacaktır. Geçmiş olsun.

Umarım basarılı olurum . Son bir sorum daha olacak . Şimdi video da Ayhan bey bu bakterinin bütün kuşlarda oldugunu ve bagısıklık sıstemi zayıf olan kuslarda belirti ortaya cıktıgından bahsetti . Şimdi ben 5 gün bu tedaviyi uyguladıktan sonra tekrar ortaya cıkmaması adına kuşlara 3 er günlük kür şeklinde ara sıra uygulayabilir miyim ?

Eğer yaz döneminde sezondan önce dinlendirmeye alıyorsanız kuşlarınızı bu dönem içerisinde uygulayabilirsiniz.
Karabenek görünen yavruya da 3-4 gün boyunca bir şırınga yardımı ile sabah-öğle-akşam olmak üzere yeteri miktarda bu tedavi amaçlı karışımlı sudan içirmeye çalışın. Ancak dikkat edin soluk borusuna kaçırmayın. Bu kadar küçük bir kuşun ağzıyla suyu alabileceğini sanmıyorum. Anaçlar zaten suluktan tedavi edilecek. Gelen yavruları da ayrı kafes içerisinde tedavi edin.
Ancak bir püf nokta; anaçlarınızı kuluçkadayken tedavi etmeye çalışmayın çünkü anaç kuşlar suluktan tedavi görürken 5 gün boyunca yuvada yavru besleyip tekrar bu mikrobu kapabilir. Sonuçta temas, hava, yem üzerinden geçen bir hastalık. Anaçlarınız yavruları büyütsün, yeme düşürsün. Yavrular kafesten alınsın. Tam bu diğer kuluçka öncesinde tedaviyi yapın. Ayırdığınız yavrulara da ayrı kafeste tedavi uygulayın.
Anaçlara tedavi uygulayacağınız ve diğer kuluçkadan o bir kaç günlük arada yuvalıkları sökün ki yumurta yapma peşine düşmesinler. Yoksa yeni yumurtalarda da bu hastalık oluşabilir ve bu yumurtaların içindeki yavrular biçılınca da anaçlara geçebilir. Meşakkatli bir yol ancak üstesinden gelinmiyecek bir şey değil. Sorunuz olduğunda ya da problem yaşadığınız da yardım almak amacıyla bu konuya tekrar yorum yazabilirsiniz ileryen dönemlerde de. Umarım dediklerimi anlayabilmişinizdir. Tekrar geçmiş olsun.

Geri