Karadeniz Pet

En kolay eğitilen ve konuşan muhabbet kuşu cinsi,ırkı?

Hakan01

Yeni Üye
Bir sorum olacaktı sizlere.Yeni bir muhabbet kuşu almayı düşünüyordumda.Sizce en kolay eğitilebilen ve konuşabilen ırk veya cins nedir?Cevaplarsanız aşırı sevinirim.

Kuşların alışmasında cins, ırk değil de genellikle yaşı, cinsiyeti, ona gösterilen ilgi, yanında eş olup olmaması ve kuşun psikolojik durumu en önemli faktörlerdendir.

Yaşı: 2-3 aylık,
Cinsiyeti: Erkek,
İlginiz bol olmalı,
Eşi olursa size olan ilgisi yarıya düşer,
Kuşunuzun daha önce bakıldığı ortamda kuş korkutulmuşsa travmadan kaynaklı alışması zorlaşabilir.

Bunları dikkate alarak 2-3 aylık erkek muhabbet kuşu alabilirsiniz. (Genel bilgiye göre erkek muhabbet kuşları konuşmaya ve alışmaya daha yatkındır. Ancak ben kendi deneyimlerime göre dişi kuşlarımla çok daha iyi anlaşıyorum. Belki de benden kaynaklıdır.)

Konuşma yönünden erkek.muhabbetler daha yatkındır . Gruplar yapısı biraz farklıdır erkeklerin. Alışma konusunda ben şahsen dişilerim de erkek kuşların da hatta dişiler bir tık daha düşkünler. Konuşturmak için 10 haftalık yavru alın ve ilk günden elinize alarak alistirin. En iyi şöyle; kuşu eve akşam saati getirin karanlık vakitte. Ben öyle yapıyorum. Işıksız TV isiginda alıyorum gece boyu tv izlerken koynuma omzuma saç aralarında tutuyorum. Bi şekilde kuslarim en geç 5. Günü ele kola gelen kendini okşayan kuşlar oluyor. Fakat bunu ilk yeni ortam şoku süresince yani 3 5 hafta yapın. Alıştı diye 5. Gün bırakırsanız şok atlatildiktan sonra hırçınlaşır.

Ben en konuşkan olararak parçalı resesiflere rastladım kendi konuşan kuşum da bir resesif 160 kelime yaklaşık 60 cümlesi var. maşallah