Karadeniz Pet

Kafes tabanına toprak?

Salih.

Yeni Üye
Bi çift muhabbet kuşum var. Kafesleri büyük. Ben tabanına çiçek toprağı koyup üzerine kendi yemlerini yeşillendirmeyi düşünüyorum. Bi fikri olan var mı? Tabanda yemler yeşerir bu kısımda sıkıntı yok. Fakat hayvanlar pisledikçe çimlerin üzerine düşer ve hayvan dışkılı yem yer. Başka bir açıdan ise dışkıları gübre olur. Sağlıklı olur mu sice.

Güzel konu takip.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Takibe değer. De iş bilen biri yok mu?

Tapatalk işkencesi ile yazıldı.

kuş dışkısı güçlü bir gübredir diye biliyorum fazlası yakar tabandaki bitkileri ayrıca toprakta bir sürü bakteri vs yaşar hastalık kapma ihtimalleri var bence böyle bir uygulama gereksiz olur

Bu kuşlar Avusturalya da doğada yaşamıyor mu? Toprağa konup darı yemiyor mu? Çamurlu gölet kenarına basıp kirli sudan içmiyor mu? Belgeselde izledim yüzler, binler hatta milyonlarcası beraber uçuyor. Ağaç dalları kendi pisliğinden geçilmiyor. Ne bileyim fazla mı koruyoruz acaba kuşları.
Bi örnek vereyim, çoğunuz yolda çıplak ayakla ince kıyafet ile toprakta çamurda oynayan düşen yuvarlanan çocuk görmüşünüzdür. Oysa kendi çocuğumuz toprağa dokunsa hemen elini yıkatırız. Mikroptan kaçtıkca vücut bağışıklık kazanmaz. Kuşlar içinde aynısı olabilir mi?
Ben 1 ay önce oğlum istedi diye 2 muhabbet kuşu aldım. Yalnız hayvana eziyet tir diye. Esaret aldındaymış gibi olmasınlar diye sabah açıyorum kapılarını akşama kadar uçuyor lar. Yeşil likte bunların ihtiyacı sanki. Bi deneyen duyan bilgi sahibi olan yok mu bu konuda

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kafes lerinin içini üstünü ben dallardan yaptım. Bu arada yem harici marul elma havuç vs hiç birşey yemiyor lar çok korkuyorlarlar. Bana oğluma alıştılar
f391da46ab5c25a03644130519721eb2.jpg

Bu kuşlar Avusturalya da doğada yaşamıyor mu? Toprağa konup darı yemiyor mu? Çamurlu gölet kenarına basıp kirli sudan içmiyor mu? Belgeselde izledim yüzler, binler hatta milyonlarcası beraber uçuyor. Ağaç dalları kendi pisliğinden geçilmiyor. Ne bileyim fazla mı koruyoruz acaba kuşları.
Bi örnek vereyim, çoğunuz yolda çıplak ayakla ince kıyafet ile toprakta çamurda oynayan düşen yuvarlanan çocuk görmüşünüzdür. Oysa kendi çocuğumuz toprağa dokunsa hemen elini yıkatırız. Mikroptan kaçtıkca vücut bağışıklık kazanmaz. Kuşlar içinde aynısı olabilir mi?
Ben 1 ay önce oğlum istedi diye 2 muhabbet kuşu aldım. Yalnız hayvana eziyet tir diye. Esaret aldındaymış gibi olmasınlar diye sabah açıyorum kapılarını akşama kadar uçuyor lar. Yeşil likte bunların ihtiyacı sanki. Bi deneyen duyan bilgi sahibi olan yok mu bu konuda

Doğada açık alanda kapalı bir kafes tabında devamlı dışkıladıkları toprağa basmıyorlar, bunların vatanı avusturalya güneşin toprağı kavurduğu geniş bir alan şartlar farklı yani ayrıca esaret altında yaşayan hayvanlarla dopada yaşayanlar farklı olur, doğadakiler kadar dayanıklı olmazlar ve bu durumun problem yaratacağını düşünüyorum özellikle o yaklaşık 250 cm^2'lik bir alandaki az bir miktar toprağa o kadar fazla dışkılayacaklar ki bir süre sonra toprak yerine sadece dışkı olacak ve öyle bazik bir ortamda bitki yetişmez yetişsede yanar. Bence en önemlisi de kafes tabanına koyduğun toprak ışık almayacak ve devamlı nemli kalacak ve böyle bir ortamda üreyecek mikro organizmalar.ciddi problem yaratacaktır.

Son düzenleme:

Ben babamdan iistemiştim baba muhabbet kuşu alalım mı diye kafama yemek tepsisiyle vurmuştu. Şimdi aldım ama kuş

Olabilir ama ayakları toprağa deymeyecek vortia nın dediği doğru ama toprağın üstünü tel ile kapatıp sadece bitkilerin yukarıya çıkmasını sağlayabilirsi

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kafes lerinin içini üstünü ben dallardan yaptım. Bu arada yem harici marul elma havuç vs hiç birşey yemiyor lar çok korkuyorlarlar. Bana oğluma alıştılar
f391da46ab5c25a03644130519721eb2.jpg

Hocam muazzam yapmışsın eline sağlık.

Olabilir ama ayakları toprağa deymeyecek vortia nın dediği doğru ama toprağın üstünü tel ile kapatıp sadece bitkilerin yukarıya çıkmasını sağlayabilirsi

haklısınız telle ayırmak mantıklı.

Hocam muazzam yapmışsın eline sağlık.

Teşekkür ederim. Salıncakları önce 2 farklı ip ile astım hatta kör düğüm attım. Fakat yeşil 1 saat içerisinde 2 farklı ipin düğümlerini çözdü. Defalarca bağladım o çözdü. Sonunda zincir bağladım bende.) Bir salıncağa beyaz diğerine yeşil çıkıyor sallanırken çözmeye çalışıyorlar.

Ben yinede bu toprakta bitki büyüyeceğini sanmıyorum kuş gübresini araştırırsanız (genelde güvercin ama kuş sonuçta benzer metabolizma) bazı bitkilere zararlı olduğunu görürsünüz ki yoğunluğuda çok önemli ve üreyen mikro organizmalar bir şekilde yinede kuşa zarar verebilir

Tabii bu benim kanaatim ama bana kalırsa kafes tabanında değil başka bir saksıda yetiştirip kuşlarınıza sunabilirsiniz bu daha mantıklı olur bana kalırsa

Son düzenleme:
Benim bu konuda en merak ettiğim şey daha önce bunu deneyen var mı? Deneyen birinin tecrübelerini yazmasını bekliyorum.

Amacım temizlemekten kurtulmak değil fakat koku olayı olmaz ise ve hastalık riski yok ise herkes memnun kalıcak. Yeşillik bir kaç günde bir tellerin seviyesini geçip kendini yeniler ise kuşlar sürekli çimlenmiş yem bulmuş olur.

Uzun bir aradan sonra başka bir forumda bi arkadaşımız bahsettiğim olayı denemiş. Tecrübesini aynen kopyalıyorum

"İyi günler xxx üyeleri evdeki kuşlarmın kafeslerinin tabınındaki ızgarayı kaldırım Halı sağdaki gibi GERÇEK ÇİM aldım ;topraklı şekilde ve ilk koyduğumda kuşlar bayıldılar. sevindiler ve verimi arttırdı ( gözle görünür sekilde ) kuşları çok mutlu etti çimi lütfen deneyin faydasını görceksiniz (topraklı bir şekilde)
Faydaları
1 haftada büyüyen çimenin besleyici özelliklerinden tam olarak yararlanabilmek için mutlaka evcil canlıların yenilmesi gerekiyor; çünkü mesela salataya konularak yenildiğinde herhangi bir faydası görülmüyor . Uzmanlar bir günde 20 gr. çimen yiyen evcilcanlıların vücudu için yeterli olduğunu; vücut alıştıktan sonra en fazla 45 grama kadar Yiyebilir belirtiyorlar. Çimen yeminin % 70 oranında klorofil içermekte.
Çimende K, E, C, A, B, B12 , B9 , B8 , B6 , B3 , B2 ve B1 Gibi Vitaminler bulunuyor
İçeriğinde K, E, C, A, B, B12 , B9 , B8 , B6 , B3 , B2 ve B1 gibi vitaminler bulunan `çimen`in içinde ayrıca Bakır, demir, magnezyum, potasyum, manganez, iyot, kalsiyum, fosfor, selenyum, sülfür, bakır, çinko sodyum, bor , krom, kobalt ve molibden gibi mineraller de bulunmakta."

2 hafta önce bir pet şişede buğday, arpa, yulaf ve çekirdeği çimlendirdim. Sonra bir dondurma kabının altında delikler açtım, içini yarıya kadar toprak doldurdum üzerine çimlenmiş tohumlarımı rastgele yayıp en üste ise birazdaha toprak attım. Biraz suladım güneş gören yere koydum çimler bayağı uzadı 3 günde. Kabı olduğu gibi kafes içerisinde bir köşeye bıraktım. kafesin tabanının yaklaşık 3 te birini kapladı (kafes büyük). Kuşlar önce korktu ama alıştı. Canları istediğinde çimlerden yiyorlar. Bu arada kafes büyük olduğu için tünekte olan kuç çimlere pisleyemiyor. Sizin kafes küçük ise 1kg dondurma kabı yerine ufak bir kap kullanın, maksat tünekte duran kuş içine pislemesin. Buğday, arpa, yulaf ve çekirdek ektiğimden fazla sulamaya gerek yok. 2 haftada bir azcık su dökmek yeterli olur. Ne olur neolmaz diye suladığımız gün kafesten dışarı alalım ertesi gün yeniden kafese koyalım

Bua arada okadar sevdiler ki kavga ediyorlar (oyun oynuyorlar). Yeşil olan beyaza yedirtmemek için kovalıyor. Beyaz gizli gizli yiyor. Üzerini fısfıs ile nemlendirdim yeşil içerisine yattı çimenlere sürtünüyor yıkanıyor çimenin neminden.

Maşallah Salih bey . Konunuzu ilgi ile takip ettim. Gerçekten yaptıklarıniz takdire şayan. Sizin koşullar yaptıklarınıza hayli uygun. Bu da benim tosun eğitime başladım kanalıma abone olursanız sevinirim

Geri