Karadeniz Pet

Kanat ve tüylerin dökülmesi dökülen tüylerin uçlarındaki kuru kan

vigour

Yeni Üye
Herkese selamlar, geçen gün yeni bir muhabbet kuşu aldım, aldığımda kuyruk tüylerinden en uzun olan tüyleri yoktu ve kuyruğu kısaydı (cennet papağanı kuyruğu gibi) ve iki gün sonra sol kanat tüylerinden de kanadın en son ana tüyleri döküldü ve dökülen tüyleri incelediğimde tüylerin kök kısımları (deriyle birleşen kısım) kurumuş yapıda ve içlerinde kurumuş kan var.
Nedenini bilen varsa lütfen yardımcı olabilirmi?

Kuşun ve tüylerin fotoğrafları

Aldığın yerde acaba tüylerini çekip öyle tamaen çıkarmadan mı bırakmışlar kan var diyorsun köklerde

Aldığın yerde acaba tüylerini çekip öyle tamaen çıkarmadan mı bırakmışlar kan var diyorsun köklerde
Kuşu ben aldığımda kanadında 3 ana tüyde vardı ve sağlamdı ertesi gün kuş uçtuğunda 2 ana tüyünü birden attı ve tüylerin köklerinde kuru kan vardı. Şuan biraz halsiz ve uykulu acaba vitamin eksikliğinden olabilirmi suluğuna multi vitamin damlattım ama çok az su içiyor ilk geldiğinde çok yem yiyordu ama şuanda okadar çok yemiyor.

Ben fransız hastalığı olmasından korktum onunda belirtileri buna benzermiş

Olabilir ama ben tam iyi bilen birisi değilim illa birisi yazar bekle tüyde diyeceğim ama kan var diyorsun

Herkese selamlar, geçen gün yeni bir muhabbet kuşu aldım, aldığımda kuyruk tüylerinden en uzun olan tüyleri yoktu ve kuyruğu kısaydı (cennet papağanı kuyruğu gibi) ve iki gün sonra sol kanat tüylerinden de kanadın en son ana tüyleri döküldü ve dökülen tüyleri incelediğimde tüylerin kök kısımları (deriyle birleşen kısım) kurumuş yapıda ve içlerinde kurumuş kan var.
Nedenini bilen varsa lütfen yardımcı olabilirmi?

Kuşun ve tüylerin fotoğrafları
Henüz kanat tüylerinin hepsi dökülmemiş, Kaliteli B vitamini takviyesi yapınız ve kanat-kuyruk tüylerini gözlemleyiniz. Dökülme devam eder ve kanama da görülürse yüksek ihtimal french molt diyebiliriz fakat şuan kanat tüyleri mevcut o yüzden kafes içerisinde çarpıp düşürmüş olabilir.

Eve yeni gelen kuşlarda dönem dönem şahit olduğum durum. Ben sorun olduğunu düşünmüyorum kuşta fransız hastalığı yok. Güzel bir bakımla zımba gibi olur..

Sağlıkla..

Şuan iki kanadında ana tüyleri dökülmüş durumda düşen tüylerin kök kısmı kurumuş bir ağaç gibi tüylerinde bir hastalık olduğunu düşünüyorum.

Geri