Karadeniz Pet

Muhabbet kusum ucmuyor, kanat ve kuyruk tuylerini kopariyor.

kussevernil

Yeni Üye
Öncelikle merhaba. Kusum 9 ya da 10 aylık gayet saglikliydi 2 hafta önce soğuk algınlığı durumları belirdi gerwit ve multivitamin kullandık keyfi yerinde konusuyor yem yiyor ama uçmak istemiyor. Dün kanadının en uzun tüyünü koparmış ve hafif kanatmis geldiği günden beri zaten kuyruğunu hiç uzatmiyordu sürekli çekip kopariyordu. Diskisi da geçirdiği rahatsızlık sonrası düzelmedi bana kalırsa gozlemliyorum eşinin herseyi normal ama oğlumun dışkısı ve ucmama arada uyuklama ve tüylerinin sürekli oynama gibi hallere büründü. İlgilenmeyi ihmal etmiyorum sürekli onlarlayim. Ama bu davranışlarına anlam veremedim yardımcı olabilir misiniz ? Dış parazitten şüphelendim dün gece kafesine beyaz kağıt ve bant yapıştırdım kontrol ettim ama parazitede rastlamadım tuy dönemi geçiriyor olabilir mi eşinin de tüyleri çok dökülüyor ve uğraşıyor kendisiyle

Ekli dosyalar

• 20230126_145256.jpg
    20230126_145256.jpg
    675.9 KB · Görüntüleme: 26
  • 20230126_145244.jpg
    20230126_145244.jpg
    422 KB · Görüntüleme: 26
Peki çok ciddi bir sorunumuz mu var birde kanadindaki en uzun tüyü koparmış onunda dilerseniz fotoğraflarını bırakabilirim

Tüy yolma genel olarak stres yada parazit kaynaklı olabilir önceliğimiz dışkıları bir sorun varsa dışkılardan yola çıkabiliriz. Varsa farkettiğiniz başka bir durum detaylı olarak yazın bakalım.
3 4 gündür keyfi yerindeydi konuşuyordu ötüyordu ama bugün kabarik bir şekilde durdu genellikle çok nadir ötüyor saldirganlasmaya başladı ve uçma konusunda isteksiz evin her yerini dolaşan kusum simdi kafesine uçmuyor uçmaya yeltense bile alçaklarda bir yere hemen tutunuyor ya da yere bırakıyor kendini başka bir sıkıntımız yok burun, göz akıntısı ya da kusma gibi. İştahı da gayet yerinde bunları gozlemleyebildim

Tüy yolma genel olarak stres yada parazit kaynaklı olabilir önceliğimiz dışkıları bir sorun varsa dışkılardan yola çıkabiliriz. Varsa farkettiğiniz başka bir durum detaylı olarak yazın bakalım.
Parazit sorununu çözmek için de vilmectin kullanmam söylendi en kısa sürede elime geçmiş olacak

3 4 gündür keyfi yerindeydi konuşuyordu ötüyordu ama bugün kabarik bir şekilde durdu genellikle çok nadir ötüyor saldirganlasmaya başladı ve uçma konusunda isteksiz evin her yerini dolaşan kusum simdi kafesine uçmuyor uçmaya yeltense bile alçaklarda bir yere hemen tutunuyor ya da yere bırakıyor kendini başka bir sıkıntımız yok burun, göz akıntısı ya da kusma gibi. İştahı da gayet yerinde bunları gozlemleyebildim
Tüy döneminde böyle durumlar görülebilir kuş tüy döneminde olabilir. Yine dışkılara bakarız ilerleyen saatlerde

Geri