Karadeniz Pet

Kuşum kuruma hastalığından nasıl iyileşti

Fanusa01

Yeni Üye
Öncelikle yazıyı yazma amacım bilinçlendirme.
Muhabbet kuşumun iki yavrusu oldu üç gün ara ile 12 Mayıs'ta biri yumurtadan çıktı. Diğeri ise 15 Mayıs'ta. Küçük olanı annesi yeteri kadar beslemeyip büyük kuş ile sürekli ilgilendiği için küçük olan kuşta 20 25 günlük iken kusma işini bıraktı. Bu sırada ben ölmesin diye sürekli ıslatılmış ekmek ile beslemeye başladım fakat yemedi. 32 günlük iken uçuyor ama ne yürüyebiliyor ne de tutunabiliyordu. Hemen veterinere götürdük. Yetersiz beslenme sonucu kuruma diye adlandırılan vücudundaki bütün yağ dokusunu tüketip (geriye kas ve kemik kalıncaya kadar ki durum) yemek ile beslenemedigi için zayıflamış. Antibiyotik vermedi yavru diye sadece aminoasit verdi. Tek tek elimle besledim bu süreçte yem kırmayı cok bilmediği için dal darı kullandım. Günde 1 buçuk 2 saat arayla sürekli besledim. Verilen aminoasitle ve düzeldi çok şükür.
Kuruma sadece mantar ile gerçekleşmiyor. Bir yerden başka bir yere tadindiysaniz stres sonucu, serin ve soğukta kaldıysa hava değişimi sonucu, yetersiz beslenme sonucu kuruma olabilir. Bunu yaşanılan olaylara göre siz tahmin edip durumu kontrol altına almanız gerekiyor.
Yem kırmayı bilmediği için yemleri bir ara ben kendim kabuğunu ayırıp verdim kuşun özellikle yem yemesine dikkat edin bu süreçte.
Ben telefondan kuş sesi, çizgi film açıp oyalayıp yediriyordum, yem yeme sorunu varsa deneyebilirsiniz. Sorularınız varsa sorabilirsiniz

Maşallah. Ben bir kuşumu kurumadan kaybettim. Siz izlemişmişsiniz. Allah ömür versin.

İyileştirmiş siniz yazmak istemiştim. Yanlış yazmışım.

Geri