Karadeniz Pet

kuşumda kuruma hastalığı var nasıl iyileştiririm

beywza

Yeni Üye
Merhaba iki tane yaklaşık 10 aylık muhabbet kuşum vardı biri dişi biri erkek bebekken aldık küçüklükten beri beraberler . erkek kuşum bir anda öldü ne olduğunu anlayamadık galiba kurumadan öldü. dişi kuşumu veterinere götürdüm çok zayıflamış ishali var dedi iki tane suya damlatmalı ilaç verdi üç gündür kullanıyorum. dişi kuş tek kaldığı için hem de kuruma olduğu için bir şey olur diye çok korkuyorum. yem yiyor su da içiyor arada tüylerini kabartıyor dışkısının fotoğrafını ekledim zaten .patatesi haşlayıp soğutup vermemi söylediler ishali kesmesi için ne yapmalıyım bilmiyorum kafam çok karışık kurumayı nasıl atlatırım neler yapmam lazım lütfen yardımcı olun

Ekli dosyalar

• kuş.jpg
    kuş.jpg
    139.1 KB · Görüntüleme: 22
  • kuş bok.jpg
    kuş bok.jpg
    116.2 KB · Görüntüleme: 23
Dışkısı fotoğraftakinden daha açık yeşil ve sıvı oluyo. Diğer kuşum ölünce bir hastalık vardır bu kuşumada geçmiştir diye götürmek istedim. Bu kuşum çok zayıflamıştı tüylerini kabartıyordu erkek kuş öldu diye strese girer korkusundan veterinere götürdüm. Fotoğraflara eklediğim ilacı (ovicare vitamin-Amino acid Acarola yazıyor adı fotoğraf açılmazsa diye yazdım) ve bir tane daha suya damlatmalı ilaç verdi isal olmuş yemini değiştirmişsinizdir dedi ama yemi aynı değişmedi. kuşçu bir tanıdığımız var ona fotoğraflarını attığımda kuruma olduğunu söyledi ne yapacağımı şaşırdım veterinerin verdiği iki ilacı kullanıyorum şu an ama kuşum hala zayıf

Her zayıf hastadır diye bir durum söz konusu değil. Kiloluyken birden bire çok zayıflamışsa sorun vardır. Dışkılarında sorun göremedim. Videosunu eklerseniz birde görüntüsüne bakalım. Streamable.com a yükleyip linkini buraya atınız.

https://streamable.com/6hu3sv kuşun videosu bu kendime çok alıştıramadım yanına yaklaştığımda çok korkuyor o yüzden bu kadar hızlı nefes alıp veriyor videoda, normalde bu şekilde hızlı hızlı nefes alıp vermiyor. mamasının yanında biraz daha kendini toparlasın diye tilki kuyruğu veriyorum çok seviyor bir de kuş kumu almıştım önceden o duruyor arada yiyor. bebek maması alıp şırıngayla besleyin diyenler var ama bilemedim gerek var mı yapmalı mıyım?

Kuşun nefes alması normalde iyiyse ben kuşunuzun hasta olduğunu düşünmüyorum. Bakışları cin gibi maşallah. Hatta kuşunuz büyük değil ki. Bu aylıklarda zayıf olmaları çok normal. Yaşında bile değil daha. Kuşa boşuna ilaç kullanmayın. Vitamin ve probiyotik takviyelerini verin yeterli. Tablo ekleyeceğim oradaki ürünler kalitelidir.

Çok teşekkürler çok mutlu oldum gerçekten yardımcı olduğunuz için bir de hangisini önerirsiniz probiyotiklerden hangisini almalıyım yada hepsini mi almalıyım

Çok teşekkürler çok mutlu oldum gerçekten yardımcı olduğunuz için bir de hangisini önerirsiniz probiyotiklerden hangisini almalıyım yada hepsini mi almalıyım
Rica ederim ne demek, hasta kuş böyle olmaz yani. Videoda tek anormallik nefes alması, ona da; bu şekilde nefes almıyor dediniz zaten. Dışkılarında da sorun yok. Aynı şekilde yem yiyor, su içiyormuş. E daha ne olsun :)
Dal darı sağlıklıdır yiyebilir.
Tablodaki ilk iki ürünü genel zamanlarda kullanmak için mutlaka temin edin derim. 3. Ürünü yani b vitamini de tüy zamanlarında iyi olur. İmkanınız varsa onu da alın derim. Ama ilk iki ürün öncelikli...

çok teşekkür ederim yardımlarınız için en kısa sürede temin edeceğim vitaminleri

Kuruma dediğimiz bir hastalık değildir. Hastalık sonucu bitkinlik vücudun iç organlarının iflas etmesi sonucunda meydana gelen zayıflıktır..
Kuşunuza bir de tımar yapın. Ishal durumunda hemen Probiyotik 4 gün peşinden 3 gün Elektrolyt takviyesi yapın. Ishalken vitamin vermeyin tetikleyebilir ishali.

Yani yoğun enfeksiyon varsa vitaminle vs kurtaramazsınız. Kuş üzerine uzmanlaşmış bir veteriner kliniği araştırmanızı öneririm. Dozajını ayarlayabilirseniz enrofloksasin içeren anbiyotik kullanmanızı öneririm.

Geri