Karadeniz Pet

Kusma ve yem yiyememe.

buğranarefe

Yeni Üye
Merhabalar,
10 yaşını aşkın, resmen onunla büyüdüğüm bir kuşum var. Yaklaşık 4-5 gün önce titreme ile karışık kustu. Kafesini temizledim yemlerini çıkarttım ertesi gün yumurta rendeleyerek az miktarda irmik ile karıştırıp verdim. Yıllardır en çok sevdiği şeylerden birisi bu karışım. Bununla beraber toparladı düne kadar iyiydi. Yem yemediği sürece kusmadı. Hareketli, konuşkan sağa sola uçan eski haline geri dönünce ben de çok önemsemedim. Sonrasında bu süreçte çok az yem yedi ama yumurtasını sürekli taze yapıp verdim güçten düşmesin diye (Yumurta karışımını hala büyük iştahla yiyor). Bu zamana kadar hep bonnie kapalı yem kullandım. Aspur ve akdarı alıp karıştırarak vermemi yani yemi değiştirmemi önerdiler. Dün bunu yaptım. Özellikle aspuru büyük iştahla yedi ve o gün (yani dün) yoğun salya ile karışık yediği aspurların hepsini zamana yayılı olarak geri çıkardı. Kusmuğunda koku yoktu. Yem vermediğim için kusmuğu kesildi fakat bunca zamandır sadece yumurta yiyor. Kafesinde arada konuşuyor, ıslık öttürüyor, uyurken sağlıklı olduğundaki hali gibi ayağının birini içine çekip kanatlarının arasına kafasını sokup tüneğinde uyuyor. Hafif bir halsizlik oldu kusmuktan sonraki süreçte ama güçten düşecek kadar değil. Nasıl eski haline dönebilir bilmiyorum. Bu süreci atlatmak için ne kullanmamı önerirsiniz? Elimde triflucan harici ilaç yok. Veterinerlere de takdir edersiniz ki güvenmiyorum bunca yıl faydalarını görmedim. Aspurdan sonra daha katı dışkı yapmaya başladı. Eklediğim dışkı; dün aspur yediği zamanki kusmuktan sonra olan dışkı ile aspur yemeden öncesinde sadece yumurta yediği zamanki dışkı (alışveriş kağıdının üstündeki sarımsı dışkı). Güncel de atacağım bugün içerisinde.

Ekli dosyalar

• 1613044344155.jpg
    1613044344155.jpg
    771.1 KB · Görüntüleme: 22
  • 1613044344161.jpg
    1613044344161.jpg
    792.2 KB · Görüntüleme: 18
Bugün içerisinde çekilen son dışkısı da bu şekilde. Dün aspur yedi ve çıkarttı onun dışında sadece rendelenmiş yumurta ve irmik karışımı mama ile besleniyor. Tecrübeli birileri yardım ederse çok sevineceğim. Suyuna hiçbir şekilde yaklaşmıyor o sebeple ilaç veremiyorum. Elimdeki triflucanı her gün ağzına 1 damla damlatarak deneyeyim mi?

5-6 günlük triflucan ve yumurta mamasından sonra geçtiğimiz pazardan itibaren düzeldi kuş. Bu süreçte yemini yedi, dolayısıyla dışkısı normale döndü vs. 4-5 gün böyle normal bir şekilde devam ettikten sonra bugün tekrar kusmaya başladı. Gerçekten yardım edebilecek kimse yok mu?

@Selçuk YÜKSEL hocam daha önceki başlıklara yorumlarınızdan ötürü etiketledim. Yardımcı olur musunuz? Güncel yemin kusulmuş halini ve dışkısını ekliyorum buraya. Kusulan yem Öğürme hareketi ile birlikte kafasını aşağı yukarı sallar gibi değil de direk kusuldu. İlk başta birer ikişer taneli, sonrasında sağa sola sıçratırcasına kustu. Yoğun olmasa da salyalı diyebilirim. Yukarıda önceki geçirdiği durum da anlatılmıştı zaten. Kuş 10 yaşını aşkın ve erkek.

Ekli dosyalar

• dışkı.jpg
    dışkı.jpg
    869.5 KB · Görüntüleme: 10
  • kusulan yem.jpg
    kusulan yem.jpg
    800.2 KB · Görüntüleme: 13
5-6 günlük triflucan ve yumurta mamasından sonra geçtiğimiz pazardan itibaren düzeldi kuş. Bu süreçte yemini yedi, dolayısıyla dışkısı normale döndü vs. 4-5 gün böyle normal bir şekilde devam ettikten sonra bugün tekrar kusmaya başladı. Gerçekten yardım edebilecek kimse yok mu?
Triflucan kullandıktan sonra tekrar başladıysa mantar eleniyor. Kusma koksidiyoz da da görülebiliyor, kursak iltihabında da görülebiliyor. Elimizde Veteriner muayene sonucu olmadığı içinde, Sıra ile ilaç kullanmanız gerekiyor..

Triflucan kullandıktan sonra tekrar başladıysa mantar eleniyor. Kusma koksidiyoz da da görülebiliyor, kursak iltihabında da görülebiliyor. Elimizde Veteriner muayene sonucu olmadığı içinde, Sıra ile ilaç kullanmanız gerekiyor..
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İzmir'deyim yakın çevremde anlayan veteriner yok. En azından bu zamana kadar gözlemlediğim ve hastalandıkça götürdüğüm kadarıyla yok. Bulunduğum yere uzakta da olsa kuş hastaneleri vs var fakat götürecek maddi gücüm yok yüksek lisans öğrencisiyim dolayısıyla beni aşıyor oraların ücretlendirmesi. Ne yapmamı önerirsiniz bu durumda?

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İzmir'deyim yakın çevremde anlayan veteriner yok. En azından bu zamana kadar gözlemlediğim ve hastalandıkça götürdüğüm kadarıyla yok. Bulunduğum yere uzakta da olsa kuş hastaneleri vs var fakat götürecek maddi gücüm yok yüksek lisans öğrencisiyim dolayısıyla beni aşıyor oraların ücretlendirmesi. Ne yapmamı önerirsiniz bu durumda?
izmir öz vet gidin.çok iyiler.

Size önerim sulphamezathine alıp 7 gün kullanmanız ardından probiyotik ve multivitamin takviyesi yapılması. Eğer sulphamezathine den sonrada geçmezse ronidazol %40 ya da eczaneden flagyl şurup alıp kullanmanız yönünde.

Size önerim sulphamezathine alıp 7 gün kullanmanız ardından probiyotik ve multivitamin takviyesi yapılması. Eğer sulphamezathine den sonrada geçmezse ronidazol %40 ya da eczaneden flagyl şurup alıp kullanmanız yönünde.
Tamamdır bunlara bakıp temin edebildiğime başlayacağım durumu buraya bildiririm. Teşekkür ederim

Tamamdır bunlara bakıp temin edebildiğime başlayacağım durumu buraya bildiririm. Teşekkür ederim
Benim kusumda halsizdi ve kafasını sallayarak kusuyordu. Yakın zamanda .sürekli kabarıktı... Trifulucan 7 gun kullandım. Sabah aksma suyu değiştirerek...Ayrica devit 3 damlayı az miktarda maydonoz saplarina sürüp astım ve surekli sabah aksma değiştirdim. Aspuru bir yemlige yemi başkasına ve birde kabuksuz yulaf ekledim. Diazyme 256 prebiyotik bioaminovit de devri daim kullandım .gözümuz bir hafta üstündeydi...yumurta vermedim. Ağır gelebilir diye sonra gun aşırı minik miktarda verip bir saat sonra aldım... Çok şükür...
Inşaallah bu bilgileri sizde kendinize uyarlayarak kuşunuza uygulayabilirsiniz. Inşaallah şifa bulur...

Benim kusumda halsizdi ve kafasını sallayarak kusuyordu. Yakın zamanda .sürekli kabarıktı... Trifulucan 7 gun kullandım. Sabah aksma suyu değiştirerek...Ayrica devit 3 damlayı az miktarda maydonoz saplarina sürüp astım ve surekli sabah aksma değiştirdim. Aspuru bir yemlige yemi başkasına ve birde kabuksuz yulaf ekledim. Diazyme 256 prebiyotik bioaminovit de devri daim kullandım .gözümuz bir hafta üstündeydi...yumurta vermedim. Ağır gelebilir diye sonra gun aşırı minik miktarda verip bir saat sonra aldım... Çok şükür...
Inşaallah bu bilgileri sizde kendinize uyarlayarak kuşunuza uygulayabilirsiniz. Inşaallah şifa bulur...
Duyarlılığınız için ve cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Kuşumda belirgin bir halsizlik, kabarıklık yok çok nadir oluyor. Ama kusma geçtikten sonra tekrarlayınca oldukça endişelendim. Önerileri temin edip tekrar başlayacağım.

Hocam buna olan cevabınıza göre yarın ilaç alacağım. Daha sağlıklı bir yardım alabilmek için buraya daha da güncel bir dışkı ekliyorum. Triflucan kullandığım süreçte ve sonraki 4.5 günde dışkısının çevresinde yeşilimsi halka yoktu. Bugünkü kusma ve önceki/sonraki dışkıya bakınca hafif halkamsı bir iz bıraktığını farkettim. Yemini ara ara yedi paylaştığım süreden bu yana ve tekrar kusma gözlemlemedim ama sık sık tıksırıyor. Sabah kontrol edip kusup kusmadığını olmuşsa onu da ekleyeceğim. Güncel dışkıyı gördükten sonra önerdiklerinizi içerisinden hedef bir ilaç söylerseniz yarın direk onu bulmaya çalışayım.

Ekli dosyalar

• yeşilhalkalıdışkı.jpg
    yeşilhalkalıdışkı.jpg
    833.3 KB · Görüntüleme: 10
Hocam buna olan cevabınıza göre yarın ilaç alacağım. Daha sağlıklı bir yardım alabilmek için buraya daha da güncel bir dışkı ekliyorum. Triflucan kullandığım süreçte ve sonraki 4.5 günde dışkısının çevresinde yeşilimsi halka yoktu. Bugünkü kusma ve önceki/sonraki dışkıya bakınca hafif halkamsı bir iz bıraktığını farkettim. Yemini ara ara yedi paylaştığım süreden bu yana ve tekrar kusma gözlemlemedim ama sık sık tıksırıyor. Sabah kontrol edip kusup kusmadığını olmuşsa onu da ekleyeceğim. Güncel dışkıyı gördükten sonra önerdiklerinizi içerisinden hedef bir ilaç söylerseniz yarın direk onu bulmaya çalışayım.
Sulphamezathine alın..

Geri