Karadeniz Pet

Kuşum çok kötü denge kuramıyor ters düşüyor

Gamze0909

Yeni Üye
Merhabalar kuşum 6 yaşında , iki gündür denge kuramıyor ve kaşınmaya çalışırken veya uykuya geçişte dengesini kaybedip ters düşüyor ve doğrulamıyor.Uçmaya çalışıyor uçamıyor.Dışkısı akşama kadar yeşil suluydu .Şuan ise bembeyaz ve çok sulu . Yedirmeye çalışıyorum yemiyor.Bugun veterinere yolladım kardeşimi veterinere tek git oğlumla beraber değil .iki tane şırınga vermiş biri antibiyotik bir digeri ise vitaminmiş .5 gün boyunca birinden 2 ml diğerinden 3 ml verilecekmis suya beraber karıştırılıp . Lütfen ne yapılabilir yardım edin bana çok korkuyorum oğluma bir şey olacak diye

Merhaba foruma hoşgeldiniz Gamze hanım
Öncelikle çok geçmiş olsun.
Bakteriyel enfeksiyon veyahut nörolojik bir sorun olabilir. Veteriner hekiminiz kanatlı uzmanı mıydı,kuşa ne teşhisi koydu hangi ilaçları vermiş ismi nedir?
Detaylı bilgi verin lütfen.
Antibiyotik kullanımından önce ve kullandıktan sonra kuşa probiyotik ve multivitamin takviyesi verilir. Antibiyotik kullanımı öncesi 3 gün art arda probiyotik takviyesi verilir sonraki gün ise 1 gün multivitamin takviyesi verilir. Antibiyotik kullanımı bittikten sonra da 3 gün art arda probiyotik takviyesi verilir,1 gün multivitamin verilmesi gerekir çünkü antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürüyor o yüzden kuşa direnç kazandırmak yararlı bakterileri geri kazanmak için takviye verilmesi gerekir.

Sizin durum acil olabilir antibiyotik kullanımına başlayın hekiminiz hemen diyorsa. Ama tekrar uyarı yapayım kanatlı uzmanı ise kuşlar alanında bilgili bir hekimse kendisinin önerilerini ciddiye alın 👍🏻 Değil ise kanatlı alanında uzman başka bir veterinere götürün derim ben.

Dışkılara gelirsek aç olan kuşların dışkısı beyaz olur yeşil kısmı olmaz, açlık dışkısı denir. O yüzden kursaktan besleme yapılması gerekir bilen birileri tarafından. Kursaktan besleme aparatı ve toz mama temin edin şekersiz olmalı ama. Kaliteli markalarınkini alabilirsiniz. Sonra 2.5 ml verilsin mama ılık olsun. Günde 2-3 kez besleme yapılsın. Aç kalmaması çok önemli.

Öncelikle çok teşekkür ederim. Gümüşhane de yaşıyorum ve burda ve ilçelerde veteriner hekim bı tane var . onlarda büyükbaş ilgi alanları.Kardesim durumu ifade edince direk eline iki şırınga vermiş bahsettiğim gibi . Ve bende telefon da sorunca kuş için ilaç olmadığını tavuk gibi diğer kümes hayvanlarınada büyükbaş ilaçları su ile ayrıştırma yapılarak verildiğini belirtti .Şimdi sabah bahsettiginiz mamayı da sorcam ama kesin yok diyecekler . napabilirim

Normal kuş yemini blenderdan su ile çekerek şırınga ile verilebilinir mi

Normal kuş yemini blenderdan su ile çekerek şırınga ile verilebilinir mi

1 adet yumurtayı iyice yıkayın sonra haşlayın. Daha sonra sarısını çıkartıp ezin,mısır unu ekleyin,sıcak su ekleyin 5 ml. Elinizde probiyotik varsa kuş için olanlardan ondan ekleyin. Yoğurt kıvamına getirin ve mama bileğinizi yakmayacak sıcaklıkta olsun ılık olsun sonra çay kaşığı ile kuşa veriniz 2.5 ml kadar. Günde 2-3 kez besleme yapılsın.
Sabahleyin de besleme yapmayı bilen birileri bulursanız kuşcu vs ona besleme yaptırabilirsiniz.

Bu dediğim acil durumlarda verilebilecek bir mama tarifidir evde olanlarla yapılabilecek.
Sürekli bu mamadan yememeli. Kuşlar için üretilen şekersiz mamalar mevcut ondan temin edin direk mamaya sıcak su ekleyerek hazırlarsınız basit. 10 gün boyunca mama verilsin

Kuş için probiyotik yok maalesef.Ben şimdi yumurtanın beyazı mısır unu ve ılık suyu dediğiniz gibi yapcam hemen.Yarinda hem veterinere hemde kuşcuya bahsetcem hazır mamadan onlarda yoksa darı versem olur mu ve yarın ilaçların adını da öğrenip dönsem tekrardan yardımcı olur musunuz

Kuş için probiyotik yok maalesef.Ben şimdi yumurtanın beyazı mısır unu ve ılık suyu dediğiniz gibi yapcam hemen.Yarinda hem veterinere hemde kuşcuya bahsetcem hazır mamadan onlarda yoksa darı versem olur mu ve yarın ilaçların adını da öğrenip dönsem tekrardan yardımcı olur musunuz

Yumurtanın sarısı kullanılacak 👍🏻
Darı da koyun kafese yesin.

Şırınga yardımıyla az da olsa yedirebildim sanırım.Dari koydum kafesine ama yemiyor . Sürekli kasiliyo arkaya doğru düşüyor

Şırınga yardımıyla az da olsa yedirebildim sanırım.Dari koydum kafesine ama yemiyor . Sürekli kasiliyo arkaya doğru düşüyor

Ciddi bir durum maalesef.
Kafesteki güncel dışkılarının fotoğrafını paylaşır mısınız? Hızlı resim yükle sitesine yükleyin buraya da linki paylaşın,bakalım. Salmonella dışkısına benzeyip benzemediğini görelim.

Dün dayanamadım Trabzon'da
iki kliniğe götürdüm biri antibiyotik ve vitamin verdi iki damla alıp her ikisinden de şırınga yardımıyla içircem( su falan katmadan).Diğeri de vitamin ve antibiyotik aldığımı söyleyince probiyotik ekledi ona suyuna 6 damla kat dedi ama suluğundan asla içmiyor tadını beğenmemiş olabilir mi acaba. Genel anlamda konustuklarimizda da Vücudun da su kalmadigi için titredigini geriye doğru düşüp çırpındığını söyledi. Dışkısinda yem oluştu ara ara onu da sindirimedigi için ya bı parazit olduğundan veya sindirimden kaynaklı bir şey olduğunu söyledi ama net bı şey demedi . Kanatlı olduğu içinde herhangi bir kan tahlili vs. Yapılamadığını söyledi . Şuan evdeyiz darı vs veriyorum ve yumurta mısır unu karışımından da vercem bu gün de .Beslenmesini güçlendirip bir yandan da ilaçları ile inşallah iyi olacak oğlum. Bu arada kanatlı uzmanı değildi her ikisi de

Geri