Karadeniz Pet

Kuşumun hastalığı kronik solunum rahatsızlığı mı hava kesesi paraziti mi

bidikcim

Yeni Üye
Arkadaşlar lütfen yardım edin.
Kuşum hasta. Yaklaşık 4-5 aydır süren belirtiler bunlar:

Kuyruk Atması
Nefes Alırken Hırlama
Hapşırık- Öksürük Krizleri

Enerjisi biraz düştü ama hala hareketli o da biraz yaşından sanırım 9 yaşında. Ötmesinde ıslık çalmasında bozulan hiçbir şey yok bütün gün bana cevap veriyor. Kafesin altına gitmiyor. Kendini kabartmıyor hiç.

Bu belirtiler hem kronik solunum yolu rahatsızlığında hem de hava kesesi iltihabında var. Bunu nasıl ayırt edebilirim hangi hastalık olduğunu arkadaşlar lütfen yardım edin.

Öncelikle sizi tebrik ediyorum, çünkü muhabbet kuşu sahiplenen pek çok kişi bu kadar uzun süre kuşlarına sağlıklı bir biçimde bakamıyor maalesef. Bu nedenle yeterince tecrübeli olduğunuzu düşünüyorum. Tavsiyem şu olur: Bahsettiğiniz sıkıntıların rahatça görülebildiği bir video çekip buraya koyun ve konuyla ilgili deneyim sahibi arkadaşların yardımını bekleyin.

Bu kuş kursak mantariydi yanlis hatirlamiyorsam. Diskisini da paylasmasi istenmisti.

Teşhis koymak için zaman kaybetmektense Ense derisine 1 damla vilmectin damlatın veya avimec de olur. Ayrıca Eritrom toz alın yarım suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün süreyle verin. Vilmectini haftada bir 3 hafta kullanın.

fotograf ve videoları koyuyorum hemen.
kursak mantari soylenmisti ama hicbir belirtisini goremiyorum ben kusumda.

Suan bugun dayanamayip Hipradoxi ilaci vermeye basladim Avisol-a takviyesiyle birlikte.
Vilmectin gozumu cok korkuttu kusunu kaybeenler olmus, 5 gun sonra Hipradoxi gecirmezse onu deneyeyim diye ilk bu ilaci kullaniyorum.

Suleyman bey, cok tesekkur ederim, elimden geldigince ona saglikli bir yasam kurmaya calistim ama suanki hali beni bayagi yipratti, onunaci cektigini gormek cok uzuyor beni.

Videolar burada:

Videolarindaki halleri en agir, atagin geldigi haller.

Bu da diskisinin resmi: https://i.hizliresim.com/qJqBYQ.jpg

dipnot: yuzunun gozunun darmadagin olmasinin sebebi tuy doneminde suan :D

Bence forumdan öneri almaktan ziyade acilen veterinere gitmeniz lazım sağlık durumu iyi görünmüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

durumunun kötü olduğunun farkındayım ama veterine gitme imkanım yok olsa zaten buraya konu açıp sormazdım

Hipradoxi S almışsınız zaten sanırım. Onu prospektüsünde yazdığı şekilde kullanın, ardından Ventolin şurup alın eczanelerde bulabilirsiniz, 10 gün boyunca da şurubu yarım suluğa 5-6 damla şeklinde damlatarak kullanın. Hayvan antibiyotik tedavisi gördüğü için tedavilerin ardından probiyotik ve vitamin takviyesi yapmanız gerekiyor. Yukarıda önerildiği üzere Avimec'i (kuşlar için olan versiyon) enseye damlatın bir damla kadar. 10 gün sonra tekrar damlatın. Avimec hava kesesi paraziti için (Önlem olarak). Hipradoxi S ve Ventolin solunum yolu için...

Bunları henüz dışkı resmini paylaşmadığınız için bu şekilde söylüyoruz. Dışkısı sulu mu, yem var mı, paraziter/mantarla ilgili bir durum mu söz konusu dışkıdan anlayabilir uzman arkadaşlar...

dışkısını paylaşmıştım yukarıda şöyle
qJqBYQ.jpg

Teşhis koymak için zaman kaybetmektense Ense derisine 1 damla vilmectin damlatın veya avimec de olur. Ayrıca Eritrom toz alın yarım suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün süreyle verin. Vilmectini haftada bir 3 hafta kullanın.
Kimse yardımcı olmuyor demekle haksızlık etmişsiniz... dediklerimi yaptınız mı ?

Mavis06; kursak mantari tedavisi nedir acaba? soylerseniz onu da uygulayayim.

Selcuk Yuksel bey, vilmectin’i uyguladim, eritrom yerine biteral tedavisi yaptim ama hala ayni.

Biterale 7 gün devam edin. İlaçlar sihirli değnek değil ki verildiği an iyileştirsin.

biterali zaten 8 gun boyunca verdim? Ilaci birakali dort gun oldu hala etki eder mi diye ama hala ayni.

Eritrom başlayın o zaman. Yada tetra mezatin , yada , hipromexi s hangisini kolay bulursanız.

Geri