Karadeniz Pet

Kuşumun hastalığı tam olarak ne bilemiyorum

GaripK

Yeni Üye
Merhaba, kuşum bir süredir hasta. Öncelikle solunum sıkıntısı ile başladı her şey. Kafeste dururken bir sıkıntısı yoktu ama uçtuğunda baya sıkıntı yaşıyordu. Sonra bir gece çıkardığı sese uyandım. Solunumla alakalıydı ama tarif edemem maalesef. Ben de bir süredir uçamadığı için yağlandığını düşündüm. Suyuna limon verip yemini çok az, günde iki kez verdim iki gün boyunca. Sonra ciddi şekilde ishal oldu. Halsizleşmeye ve kabarmaya başladı. Sanki o an ölecek gibiydi. Kafesini ısınması için örtü ile sardım ve ishalini ilaçsız toparladım. Böyle gaga deliklerinde sanki hava kabarcığı varmış da patlatıyormuş gibi ses çıkarıyordu. Özellikle yem yerken oluyordu. O şu an devam etmiyor. Durum böyleyken solunumu için kuş üreticisinin verdiği bir ilacı kullandım üç gün boyunca. Onu bıraktım ve bugün ikinci gün elektrolit veriyorum. Bu süreç içerisinde kuşum halsiz ve kabarıktı. Sürekli uyudu. İştahında ve su içmesinde eskiye göre azalma oldu. Aynı zamanda hapşırmaya, yediği yemi kursağından ağzına çıkarıp öğütme hareketi yapmaya başladı. Neredeyse sürekli gagasının kenarlarını kafese sürtüyor. Genleşirken çok ciddi olmayan solunum sıkıntısı yaşıyor. Dışkısı ise asıl kafa karıştıran şey. Katı-cıvık arası yani su gibi değil, ama en önemlisi bir sürü siyah nokta var. Üç gündür de var bu noktalar. Ve şu an tüy çıkarıyor... kuşumun sıkıntısı ne cidden çözemiyorum. İç parazit mi, mantar mı, solunum sıkıntısı ciddi bir aşamada mı yoksa sindirim sisteminde başka bir durum mu var. İnanın gidebileceğim iyi bir veteriner yok. Artık kimisi direkt kapıdan "biz anlamıyoruz" diye çeviriyor. Kimisi bir bakalım kafasında ve yanlış tedavi verebiliyor. Kimisi de çok üstünde durmadan kalıplaşmış tedavileri uyguluyor. Artık yarın bir ilaç alacağım. İç parazit mi yoksa mantar ilacı mı bilemiyorum. Sizlere danışmak istedim. Şu an uyuyor, fotoğraf ya da video yükleyemiyorum. Bizim 10 yıllık bir hayat arkadaşlığımız var. Onun bendeki yeri anlatılamaz. Ölmesine, acı çekmesine seyirci kalamam. O bana emanet edildi bu hayatta. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum onun için ama yine ihmalkarlıklarım olmuş maalesef. En önemlisi de uzun süredir kum tüketmiyor. Girit olanı aldım, beyaz renkte olanını aldım, farklı markalar kullandım ama asla tüketmiyor. Eskiden deniz kumu inceliğinde ve renginde bir kum kullanırdım, onu muhakkak yerdi. O kumdan bulamıyorum hiçbir yerde. Okuduğunuz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Lütfen yardım edin, dilinin ucu da koyu mavi-mor renk olmuş. Durum ciddileşiyor. İyileşme göstermiyor, çok korkuyorum, lütfen

Hemen yüklemeye çalışıyorum, yeni olduğum için pek bir bilgim yok. Çok teşekkür ederim

En son dışkısı bu, böyle yakalayabildim. Şimdi kafesini temizleyip yeni gözlem yapmam lazım. Ayağında da böyle bir değişiklik gözüme çarptı. Belki tanı koymanızda yardımcı olur.

Açıkçası buradan bu belirtilerle net teşhis konulması gibi bir durum olamaz. Ben acaba trikomonas mı diye düşündüm.. Belirtilerini okumanız belki size bir yol gösterir. Ve 10 yaş hafife alınmayacak bir yaş yani herhangi bir ilaç kullanımında dozajını vs iyi ayarlamak gerekecek.

Belirtilerine baktım ama dışkıdaki siyah noktaya sebep olmuyormuş. Siyah noktalar için baktığımda söylenen ise iç parazit olduğu yönünde. Bu durum tanıyı iyice zorlaştırıyor. Cevabınız için çok teşekkür ederim

Belirtilerine baktım ama dışkıdaki siyah noktaya sebep olmuyormuş. Siyah noktalar için baktığımda söylenen ise iç parazit olduğu yönünde. Bu durum tanıyı iyice zorlaştırıyor. Cevabınız için çok teşekkür ederim
Genelde trikomonas mantarla beraberinde görülüyor. Ve her belirtiyi aynı anda taşımaz.
Dışkıdaki noktalar kesin parazit işareti denemez. Yediklerinden kaynaklı, yem içeriğinden kaynaklı, sindirim sisteminden kaynaklı gibi sorunlardan da olabilir.
Rica ederim, geçmiş olsun 💐

Buna kesin kararı verebilecek Ankara'da bildiğiniz bir veteriner var mı acaba? Çok teşekkür ederim 🙏🏻 🌸

Evet, artık olmadı o şekilde yapacağım. En azından ne bakterisi ya da mantarı olduğunu anlarlar galiba. Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama son dışkılarında değişiklik var. Belki yardımcı olur daha iyi anlamamıza.

Evet, artık olmadı o şekilde yapacağım. En azından ne bakterisi ya da mantarı olduğunu anlarlar galiba. Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama son dışkılarında değişiklik var. Belki yardımcı olur daha iyi anlamamıza.

Dışkısı toparlanamayacak şekilde durmuyor bence. Kuşunuz mineral blok tüketiyor mu? Bu son dışkısı mineral bloğu fazla tüketen kuşların dışkısını benziyor.

Hayır tüketmiyor, kafesinde yok zaten bir süredir; yenisini almadım daha :(

Son olarak aşırı derecede kaşınıyor ve tüy dökmeye başladı. Kaşınması vardı ama tüy çıkardığı için zannediyordum. Fakat iki gündür sanki bir şeyler dalamış gibi delicesine kaşınıyor. Hatta kanadındaki en uzun tüyün ucunda delikler var.

Dün gece flagyl 500 mg tabletten pirinç tanesi büyüklüğünde tam dolu suluğa 2 parça attım. Şu an dışkısı da baya değişti. Yem olarak aspur veriyorum sadece. Halinde bir değişiklik yok, aynı şekilde kaşınıyor, tüy kabartıyor ve yorgun. İlacı kaç gün daha vermeliyim?

Üst kısmı çok kabarık duruyor, şişkinlik var galiba. Dışkısı da bu şekilde. Yardım edin lütfen, mantar mı acaba bu. Göz göre göre ölüyor. Kurtarabilecekken ölmesin, lütfen

Kavaklıdere veteriner Kliniği kuşlara baktığını duymuştum bi arasanız bilgi alabilirsiniz

Geri