Karadeniz Pet

Kuşumun hastalığı tam olarak ne bilemiyorum

Teşekkür ederim, bir sorum daha olacaktı. Kuşum şu an iki ilaç birden içiyor ve bünyesi çok kaldırmıyor. Mantar olduğu için de her yiyeceği veremiyorum. Direncini nasıl arttırabilirim?

Teşekkür ederim, bir sorum daha olacaktı. Kuşum şu an iki ilaç birden içiyor ve bünyesi çok kaldırmıyor. Mantar olduğu için de her yiyeceği veremiyorum. Direncini nasıl arttırabilirim?

Rica ederim istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalışırım.

Öncelikle şunu söyleyeyim,kuşunuza kendiniz teşhis koyup kendiniz ilaç kullanıyor iseniz buna bir son verin asla böyle şeyler yapmamalısınız. Mutlaka kanatlı uzmanı veterinere teşhis ettirip hekimin verdiği ilacı kullanmalısınız. Eğer ilacı kanatlı alanında uzman hekim verdiyse onu dinleyin.

Kuş iki ilacı kaldıramayabilir. Eğer veterineriniz antibiyotik verdiyse antibiyotik öncesinde kuşunuzu hazırlamanız gerekiyordu. Antibiyotik öncesi 3 gün probiyotik,1 gün de multivitamin vermeliydiniz. Antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de götürür ve kuş direnç kaybeder. Bu süre zarfında kuşa sebze,meyve gibi şeyler verilmemelidir. Antibiyotik kullanımı sonrası yararlı bakterileri kazanabilmek için 3 gün art arda probiyotik(Entrobac olabilir),1 gün kaliteli multivitamin (Örneğin Gervit-W) kullanılmalıdır.
Antibiyotik kullanılırken kafesten kalsiyum içerikli şeyler çıkartılmalıdır. Antibiyotik kullanımı birkaç gün ya da 1 hafta-10 gün kadar sürebilir. Sürekli antibiyotik kullanıldı ise kuşun direnci çok azalmıştır.
Dediğim gibi eğer kuşunuza kendiniz teşhis koydu iseniz ve ilaç kullanımını siz kendiniz belirlediyseniz bunu bırakın.

Buraya kuşunuzun güncel videolarını paylaşın tünek üzerinde dururken. Ve beyaz peçete üzerine yaptığı en az 6-7 adet birikmiş güncel dışkıların fotoğrafını paylaşın bakalım. Kuştaki belirtileri sıralayın.

Kusma varsa kusmuğu ekşi kötü kokulu ve salyalı ise kursak mantarı olması yüksek ihtimal. Bunun için kuşlara uygun zeolit tozu alın ve kuşlar için özel üretilmiş şekersiz mama tozu alın. İkisini karıştırıp 10 gün boyunca bir bilen kişi tarafından kursaktan besleme yapılsın. Zeolit tozu kursak mantarının tedavi etmede etkili faydalı bir üründür.
Ama en sağlamı tabiiki kanatlı uzmanı veterinere gidip dışkı tahlili ve muayene ettirip çıkan sonuca göre veterinizin tavsiyelerine uymaktır. Verdiğiniz ilaçlar kuşun hayatına sebep olabilir çift ilaç kuş için ağır olur ki siz de direncini kaybettiğinden bahsediyorsunuz.

Detaylı cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. 🙏🏻

Geçen hafta pazartesi günü kuşumu veterinere götürdüm. Röntgen çektiler, dışkı tahlili yapmadılar. Röntgen sonucuna göre kursağında mantar ve akciğerinde enfeksiyon olduğunu söylediler. Veteriner bir hafta boyunca sabahları ağızdan bir damla Mikostatin, akşamları ise bir damla Baytril damlatmamı söyledi. Vitamin verebilir miyim diye sorduğumda verebilirsin dedi. Polivit almıştım. Öğlenleri yarım suluğa altı damla damlatıp verebileceğimi söyledi ama ben kullanmadım.

Pazartesi günü çok yıpranmıştı ve ele asla gelmediği, çok stres olduğu için daha fazla zorlamamak adına Mikostatini suyuna katıp verdim ve antibiyotiğin o sıra adını bilmediğim için suya katılıyor mu çözememiştim, o yüzden vermedim. Salı günü ikisini de ağızdan vermeye başladım. Onun dışında suyuna sirke damlatıyorum. Yem olarak sadece aspur yiyor. İki kez ev yapımı yoğurt verdim ki çok yemiyor zaten.

Son durum; genel olarak hep uyuyor, etrafına ilgisi var ama halsiz. Tıksırması devam ediyor ama gündüzleri sıklığı daha az. Geceleri artıyor. Dışkısında da siyah lekeler var, bu da değişmedi. Kendi yem yediği zaman az yiyor ama ben verdiğim zaman güzel tüketiyor. Ayrıca darı yediği zaman yemi daha çok ağzına çıkarıp öğütüyor. Aspur yediğinde daha az bu durum. Kuyruğu da aşağı yukarı hafif bir şekilde oynatıyor.

Son düzenleme:
Detaylı cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. 🙏🏻

Geçen hafta pazartesi günü kuşumu veterinere götürdüm. Röntgen çektiler, dışkı tahlili yapmadılar. Röntgen sonucuna göre kursağında mantar ve akciğerinde enfeksiyon var olduğunu söylediler. Veteriner bir hafta boyunca sabahları ağızdan bir damla Mikostatin, akşamları ise bir damla Baytril damlatmamı söyledi. Vitamin verebilir miyim diye sorduğumda verebilirsin dedi. Polivit almıştım. Öğlenleri yarım suluğa altı damla damlatıp verebileceğimi söyledi ama ben kullanmadım.

Pazartesi günü çok yıpranmıştı ve ele asla gelmediği, çok stres olduğu için daha fazla zorlamamak adına Mikostatini suyuna katıp verdim ve antibiyotiğin o sıra adını bilmediğim için suya katılıyor mu çözememiştim, o yüzden vermedim. Salı günü ikisini de ağızdan vermeye başladım. Onun dışında suyuna sirke damlatıyorum. Yem olarak sadece aspur yiyor. İki kez ev yapımı yoğurt verdim ki çok yemiyor zaten.

Son durum; genel olarak hep uyuyor, etrafına ilgisi var ama halsiz. Tıksırması devam ediyor ama gündüzleri sıklığı daha az. Geceleri artıyor. Dışkısında da siyah lekeler var, bu da değişmedi. Kendi yem yediği zaman az yiyor ama ben verdiğim zaman güzel tüketiyor. Ayrıca darı yediği zaman yemi daha çok ağzına çıkarıp öğütüyor. Aspur yediğinde daha az bu durum. Kuyruğu da aşağı yukarı hafif bir şekilde oynatıyor.

Mikostatinin içinde şeker vardır ve şekerli şeyler kursak mantarını azdırır. Kursak mantarı olduğu kesinse fungistop kullanılabilir ama siz şuan zaten ilaç kullanmışsınız. Şimdi yeni bir ilaç vermek kuşu daha da yorabilir. Bunun için uzman hekime danışmalısınız.
Yoğurt gibi şeyler vermeyin. Dışkısında siyah şeylerin olmaması gerekiyor.
Ankara Keçiören Hayvan Hastanesi'ne gidin orda birkaç tane kanatlı uzmanı veteriner varmış fiyatları pahalı değilmiş Ankara'da yaşayan bir ablama sordum. Gitmeden önce kanatlı hekimlerinin orda olup olmadığını arayıp sorun.
Tahlil yaptırın megabakteriye çevrilirse işiniz zorlaşır. Erken tedavi hayat kurtarır 👍🏻
Geçmiş olsun

Son düzenleme:
Gittiğim yer Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, onların en azından ilaçlardan anlayacağını ummuştum. Tedavi sürecini tamamlayım olmazsa bir de oraya giderim. Teşekkür ederim

Gittiğim yer Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, onların en azından ilaçlardan anlayacağını ummuştum. Tedavi sürecini tamamlayım olmazsa bir de oraya giderim. Teşekkür ederim

Rica ederim. Ama ben kısa zamanda oraya götürmenizi tavsiye ederim. Mikostatin dediğim gibi kursak mantarını azdırabilir.
Bu arada sirke de kullanıyormuşsunuz,sirke kuşlara verilmemeli. Suyuna sirke,limon,sarımsak suyu gibi ürünler katmayın. Kuşun vücudunun ph dengesini bozarsınız bu da iyi olmaz.

Arkadaşlar merhaba, kuşumun son durumundan ötürü size sormak istediklerim var. Röntgen sonucu kuşuma acildeki hekim kursak mantarı ve akciğerde enfeksiyon tanısı koydu. 1 hafta boyunca ağızdan sabahları 1 damla mikostatin, akşamları da yine ağızdan 1 damla baytril vermemi söyledi ve ben de bu tedaviyi uyguladım. Birkaç gün öğlenleri de suyuna sirke damlattım.

Tedavi bittiğinde değişen şey dışkısındaki siyah noktaların/lekerin bir anda kaybolması oldu. Onun dışında halsizdi ama 3 gün probiyotik 1 gün de multivitamin verdim, genel olarak düzeldi. Enerjisi daha iyi ve iştahlı, uçuyor, oynuyor vs şu an ama hala yemi sindiremiyor ve tıksırmasında fazlaca artış oldu. Yüklediğim videodaki durum ile aynı, sadece daha yoğun şekilde yapıyor. Bu tıksırma hapşurukla karışık oluyor bazen yani su sıçratıyor.

Bugünkü dışkısında siyah lekeler/noktalar gördüm yine ama eskisi kadar büyük ve yoğun değildi. Dışkısının rengi yeşil ve katı formda olmasına rağmen genellikle cıvık. Ve genellikle beyaz kısmı dağınık şekilde. Benim merak ettiğim kuşumun iyileşip iyileşmediği ya da başka bir sıkıntısı olup olmadığı. Tedavisi biteli 1 hafta oldu. Hastalığı mantar değil de trikomonas mı bilemiyorum. Emin olmak için röntgen çekilmesine tamam dedim ama dışkı analizi yapılmadı ya da elle muayene edilip tahlil istenmedi.

Trikomonas belirtilerine çok uyuyor. Ama aynı zamanda mantar belirtileri de var ki mantar için konu açanların attığı dışkı resimleri bizimki ile aynıydı. Kusmuyor ama bir keresinde yemi ağzına getirip ufalarken gagasının içinin salyalı olduğunu gördüm. Kafam iyice karıştı. Artık fungi stop mı versem flagyl mı versem bilemiyorum. Özellikle moderatörlerden yardım gelebilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim 🙏

Şu an sabahtan beri bu durumda ve zamanında müdahele edemezsem elle besleme seviyesine kadar gidecek diye korkuyorum çünkü bu benim daha önce yaptığım bir şey değil ve ilaç damlatırken bile o kadar zorluk yaşamışken besleme konusunda yanlışlıklar yapıp daha büyük sıkıntılar yaratmaktan endişe duyuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhaba, geçmiş olsun öncelikle.
Haklısınız elle beslemek zor bir mesele bencede. Elle besleme seviyesine geldiğiniz de şunu düşünmek yararlı olabilir; elle besleyerek zarar verme düşüncesine karşın, beslemezseniz eğer zaten ölecek ama en azından besleyip yaşama şansı ona verebilirsiniz. Mutlaka youtube dan video izlemeden yapmayınız.
Umarım anlatabilmişimdir.
Bahsettiğiniz iki hastalık aynı anda beraberinde yaygın görülen hastalıklar. Yani hem trikomonas hem de mantar zaten muhtemelen beraber görülüyor..
İlaç önerisi veremeyeceğim ama bu durumda da; aynı anda uygun ilaçları beraber kullanabilirsiniz. Yani trikomonas ve kursak mantarı şüpheniz olduğundan iki hastalığın ilacını aynı anda verebilirsiniz.
Ama fungistop'un orijinalini bulmak zor diye biliyorum. Orjinallik konusunu da bir araştırın derim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim cidden🥰 bunu duyduğuma çok sevindim. Elle besleme konusunda kesinlikle haklısınız ki yakalanmayı asla sevmeyen kuşumu bir hafta her gün iki kez yakalamak durumunda kaldım, söylediğinizi çok iyi anlıyorum ama yine de elle besleme durumuna gelmeden iyileştirebilirim umarım. 🥲Uyarınız için de çok teşekkür ederim. Kuş üreticisi bir tanıdığımız var ve elinde orijinal fungi stop olduğunu söyledi. En kısa zamanda temin edeceğim. Ayrıca bende flagyl in tablet olanından var. Onu nasıl ve ne zaman kullanmamı önerirsiniz?

Geri