Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun dışkısında yem

Merhaba foruma yeni katıldım.Bir sorum olacak:
Muhabbet kuşum yaklaşık 3 aylık.Bir ay önce ailemize katıldı.Geldıği gün ishal oldu .Internetten araştırdığıma göre ortam,yem veya su değişikliği buna sebep olabiliyormuş.Bizde acele etmedik ve bir kaç gün içinde tamamen düzeldi.Yaklaşık bir,bir buçuk hafta sonra bardağımızdan su içmeyi öğrendi.O gün okula giderken su bardağımı masanın üstünde unutmuşum ve o da bardaktaki suyun çeyreğini içmiş.O gün dışkısı tamamen sudan ibaretti.Biraz endişelendik ama ertesi gün düzeldi.Ve Yaklaşık iki haftadır da dışkısında yem taneleri var.Ilk başlarda neredeyse tüm dışkılarında birer tane vardı.Sonra bir dört bir tatile çıktık ve o da bizimle geldı ama gayet mutluydu ve hiç yabancılık çekmedi.Tatilda dışkısı neredeyse tamamen normale döndü.Eve geldiğimizde Bi kaç gün normaldi ama şuan dışkılarını sayarak incelediğimde yarısından biraz fazlasında ikişer yada üçer tane yem tanesi olduğunu fark ettim.Kuşumun kumu var ,kalamar kemiği var,Taze yemi var,dal darısı var.Ve herşeyi taze tutmaya özen gösteriyorum.Arada yumurta maması da veriyorum.Kafesi çok büyük ve temizliğine özen gösteriyorum.Kafesin kapısı hep açık istediği zaman girip çıkıyor.Çok mutlu ve hareketli bir kuş hatta son zamanlarda çok daha hareketli.Arada sırada yağsız makarna veriyoruz.Çok seviyor hatta yemden daha çok seviyor ama fazla vermiyoruz.Meyve sebze çok sevmiyor.Bikere yanlışlıkla biraz peynir yedi hemen engel olduk ama süt ve süt ürünlerinin zararlı olduğunu duymuştum o yüzden olabilir mi.Kuruluk hastalığı olabilir mi ama göğsü gayet normal sanırım.Yoksa sadece hazımsızlık mıdır?Aslında herşey yolunda ama tek sorum dışkısı endişelenmeme gerkir mi Bu durumla karşılaşmış olan var mı

Çok uzun oldu okuyanlara ve yardın edenlere teşekkürler.

Ne olur ne olmaz siz makarnadan, tuzlu veya tatlı ürünlerden uzak tutun. Mama ve haftada bir verebileceğiniz bir dal maydanoz, marul veya bir dilim elma yeterli olacaktır ona. Elmayı özellikle tavsiye ediyorum. İç parazit konusunda etkilidir. Ayriyeten suyuna yine haftada bir elma sirkesi damlatabilirsiniz bir kaç damla kadar. 2 günde bir suyuna vitamin de damlatabilirsiniz. Iyi gelir dinç tutar. Ekte beslenme tablosunu paylaşayım. Elinizden geldikçe uygulayın. Dışkıda yeme gelirsek de pankreas sorunu olabilir. Umarım değildir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-10-09-20-02-56.png
    Screenshot_2018-10-09-20-02-56.png
    653.4 KB · Görüntüleme: 26
Dışkısının fotoğrafını paylaşır mısınız? Dışkıya zeminden yem bulaşmıyorsa, direkt içinde yem olan dışkı yapıyorsa sindirim problemi vardır. Siz fotoğrafı paylaşın bakalım.

Öncelikle geri dönüşleriniz için teşekkürler.Makarnayı tuzsuz ve yağsız veriyoruz ve dışkısı makarnadan önce de böyleydi ama yinede bir süre vermem.Meyve sebzeye alıştırıyoruz ama çok sevmiyo.Bu ararda yurt dışında yaşıyorum ve burada çok fazla pet shop yok daha fazla barınak ve sahiplenme merkezleri var vitamin bulabilir miyim bilmiyorum.Bakarım ama elma sırkesini deneyeceğim.Kafesinin altında sadece kum var.Yemini yem
20181106_072648.jpg
20181106_072730.jpg
20181106_072648.jpg
20181106_072648.jpg
iliğe koyuyorum

Sindirim sistemi ile alakalı sorun var Selçuk beyin yorumunda yazdığına bakın.

Diğer mesajları da okudum.Dediğim gibi yurt dışında öldüğüm için bahsedilen ilaçları bulamayabilirim.Zaten kesin bişeyde emin olmadan ilaç varmak de istemem.En yakın zamanda ve veterine gitmeyi düşünüyorum.Bu arada göğsünde bi anormallik olduğunu zannetmiyorum.Gelişmeleri yazarım.Çok teşekkürler

Merhaba.
20181118_225919.jpg
Aradan bayağı zaman geçti ve kuşum tamamen normale döndü.Sorunu anlamak ve döğru tedaviyi bulmak için kuşumu sürekli inceledim ve takip ettim.Günde kaç kaka yaptığını ve kaç tanesinde yem olduğunu saydım. Veterinere gitmedim.Yağsız ve tuzsuz pirinç haşlayıp haftada bir veriyorum.Tüy dökme döneminde oldüğu için extra yardımcı yem ve güçlendirici yem aldım.Normal yeme karıştırıyorum.Bunların haricinde yumurtalı ve ballı kraker de aldım.Bunların hepsini çok severek yiyor.Sanırım sorum vitamin eksikliğiymiş.Birde meyve sebze yemeye de alıştırdım.Bunlar iyi gelmiş olabilir.Lütfen kuşlarınıza ilaç vermeden önce sorunun ne olduğunu bulalım arkadaşlar.Belki de şuan kuşuma ilaç verseydim durum daha kötü olabilirdi.Bu sorunu yaşayanlar varsa kesinlikle pirinç öneriyorum.Bizim karakaya iyi geldi.Yalnız pirinci çiğ olarak vermeniz pek iyi olmaz çünkü midesinde şişerse boğulabilir.Herkese teşekkürler.
20181118_225930.jpg

Ekli dosyalar

• 20181118_225745.jpg
    20181118_225745.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 17
Maşallah hadi hayırlı olsun. Yalnız ben krakerin hic bir turlusunu tavsiye etmiyorum. Bin türlü zararı var. Onun yerine dal darı verin. Daha doğal.

Dal darı da veriyorum.Farklı farklı şeyler yedirmeye çalışıyorum,çünkü hep yem yediğinde dışkısında yine yem kalıyor.Krekerleri aldığım yer sıradan ucuz bi petshop değil.Yurtdışinda çok büyük ve ünlü bi hayvan mağazasından aldım.Içeriği tamamen doğal hiçbir kimyasal yok.Ve bu markaya güvenebileceğimi düşündüğüm için alıyorum.Kuşum da çok severek yiyor

Geri