Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun kuyruğu yok

zeyn

Yeni Üye
merhabalar yeni muhabbet kuşu aldım 1 haftadır bende ve geldiğinde kuyruğu yoktu yavru olduğu için olmadığını düşündüm.1 hafta sonrasında çok az uzamaya başladı ama malesef kuyruğu çarpınca hafif bir kanama oldu ve o kuyruk düştü.öğrenmek istediğim kuşu aldığım yer bana kuşun yeni yem yemeye başladığını söledi daha küçük olduğu için bu durum normal mi? kanatlarının altında hala tüy çıkmayan yerler vardı geldiğinden beri tüyler artmaya başladı.ayrıca yem yiyebilen bir kuşun uçamaması normal mi? kanatları çok küçük uçamıyor.umarım kesilmiş gibi bir durum yoktur.

Ekli dosyalar

• 6F2C80DE-4447-45D3-B934-9EBD510B5052.jpeg
    6F2C80DE-4447-45D3-B934-9EBD510B5052.jpeg
    691.3 KB · Görüntüleme: 162
  • F667F70E-FCD3-48A2-B9FB-E86930956D78.jpeg
    F667F70E-FCD3-48A2-B9FB-E86930956D78.jpeg
    892.8 KB · Görüntüleme: 162
Bende bugün yaklaşık 1.5 - 2 aylık bir kuş aldım buda aşağı yukarı yeni yeme düşmüş bir kuş kuyruk ve kanat tüyleri tam hafiften elime aldım odada 2-3 tur uçtu sadece konacak yer bulamadı hafif iniş yaptı uçmasında sorun yoktu bilginiz olsun.

Birde kumlu tüneği çıkartıp normal tahta tünek kullanmanız daha iyi olur
Levent hocamında belittiği gibi kuşun tüylerinin görüntüsü pek iç açıcı değil kuyruktan ziyade kanatlarda sıkıntılı gibi gözüküyor.

aldığım yerdeki kişiye özellikle belirttim kanatlarını felan kesip yavru diyip satıyorlr öyle birşey olmasın dedim.çocuklarıma helal lokma yediyorum vs dedi.o yüzden emin olmak istiyorum.yem yiyebilen bir kuşun 30 günden küçük olma ihtimali yok sanırım değil mi? ve en az 30 günlükse bu kuyruk ve kanat normal değil sanırım.kafasındaki çizgiler çok yoğun gözleri siyah hiç beyazlık yok.bunları görünce yavru olduğunu düşündüm.eğer eminseniz ona göre gidip aldığım yerle görüşeceğim.dediği lafları ona göre yedireceğim :)

Kuş yavru kuş onda sıkıntı yok siz sadece aldığınız yere götürüp değiştirmek istediğinizi belirtin sorun çıkarırsa tüy durumunun hoşunuza gitmedini belirtip değişim isteyin ve kuşu kendiniz seçin.

bir de kuşun kanat ve kuyruğu kesildiği için mi öyle yoksa bir hastalık mı acaba?

pardon cevabınızı şimdi gördüm.teşekkür ederim cevap için.yavruysa ben bakayım ozaman ona.güzel bir bakımla düzelir inşallah.ama uçamaması düzelir mi sizce?

Tüylerin durumu buzamana kadar çıkmaması vs. bir sorun hastalık durumunu işaret edebilir iyi bir bakımla düzelebilirde düzelmeyebilirde tüyler için kaliteli bir B vitamini temin edip kullanın haftada 1-2 kez konu ile alakalı olarak forumda daha deyimli üyelerin fikirlerini edinin değiştirip değiştirmemek sizin tercihiniz.

çok teşekkürler cevaplarınız için.başka fikri olanlar varsa yazabilirse sevinirim sağolun

Kuşun tüyeri kesilirse kesildiği yerden uzama yapmaz. Kuşun doğuştan bir tüy sorunu vardır. Yaşı konusunda yalan yok, henüz yavru. Zamanla tüyleri düzelebilir de, düzelmeyebilir de. Kalkıp, geri vermeyin bence. Tüyleri yok diye size diş bileyecek değil ya, böyle de aynı kuş nasıl olsa.

geri vermeyi düşünmüyorum.veterinere götürüp neler yapabilirim ona bakacağım.herkese değerli yorumları için teşekkür ederim 🤗

merhabalar yeni muhabbet kuşu aldım 1 haftadır bende ve geldiğinde kuyruğu yoktu yavru olduğu için olmadığını düşündüm.1 hafta sonrasında çok az uzamaya başladı ama malesef kuyruğu çarpınca hafif bir kanama oldu ve o kuyruk düştü.öğrenmek istediğim kuşu aldığım yer bana kuşun yeni yem yemeye başladığını söledi daha küçük olduğu için bu durum normal mi? kanatlarının altında hala tüy çıkmayan yerler vardı geldiğinden beri tüyler artmaya başladı.ayrıca yem yiyebilen bir kuşun uçamaması normal mi? kanatları çok küçük uçamıyor.umarım kesilmiş gibi bir durum yoktur.
Kuşunuz yavru iki ihtimal var ya kalıtımsal bir hastalık var ve kanat kuyruk uzamayacak ya da dengeli beslenemedi yeterince beslenemedi bu nedenle de kanat kuyruk bu şekilde bunu zaman gösterecek maşaallah bebeğimize

Kuşunuz yavru iki ihtimal var ya kalıtımsal bir hastalık var ve kanat kuyruk uzamayacak ya da dengeli beslenemedi yeterince beslenemedi bu nedenle de kanat kuyruk bu şekilde bunu zaman gösterecek maşaallah bebeğimize
inşallah 2. dediğinizdir.ama kalıtımsal bir hastalıksa da bakacağım elimden geleni yapacağım elbet.çok teşekkürler

Benim kuşumda 1 aylikken kuyruk ve kanat tuyleri tam cikmamisti ayni sizinki gibi gozukuyordu french molt oldugunu dusunmustuk ama zamanla duzeldi sanirim beslenme ile ilgili bir durumdu yumurta mamasi ve b vitamini ile destekleyebilirsiniz. Geri vermeyin boyle durumlarda geri verilmesi cok uzucu, sizinle mutlu olsun :)

Kuşun kanatları kesilmiş gibi değil daha çok yolunmuş gibi duruyor. Hiçbir kuyruk tüyüde yok. Büyük ihtimalle tüy hastalığı var. Zamanla geçip geçmemesi biraz muamma. Çünkü belirli bi tedavisi yok. Kaliteli b vitaminiyle tüy çıkarmasına yardımcı olursun , ama kalıcı ve sağlıklı olur mu ? Yanlış bilmiyorsam benden daha bilgili üyeler aydınlatsın , bu tarz tüy hastalığı olan kuşlar fazla yaşamıyor. Biraz zalimce gelebilir ama bağlanıp sonradan üzülmek yerine, sağlıklı bi yavruyuyla değiştirmen daha iyi olur.

Kuşun kanatları kesilmiş gibi değil daha çok yolunmuş gibi duruyor. Hiçbir kuyruk tüyüde yok. Büyük ihtimalle tüy hastalığı var. Zamanla geçip geçmemesi biraz muamma. Çünkü belirli bi tedavisi yok. Kaliteli b vitaminiyle tüy çıkarmasına yardımcı olursun , ama kalıcı ve sağlıklı olur mu ? Yanlış bilmiyorsam benden daha bilgili üyeler aydınlatsın , bu tarz tüy hastalığı olan kuşlar fazla yaşamıyor. Biraz zalimce gelebilir ama bağlanıp sonradan üzülmek yerine, sağlıklı bi yavruyuyla değiştirmen daha iyi olur.
Tüy hastalıkları yüzünden erken ölen kuş gördüğümü hatırlamıyorum.

Benim kuşumda 1 aylikken kuyruk ve kanat tuyleri tam cikmamisti ayni sizinki gibi gozukuyordu french molt oldugunu dusunmustuk ama zamanla duzeldi sanirim beslenme ile ilgili bir durumdu yumurta mamasi ve b vitamini ile destekleyebilirsiniz. Geri vermeyin boyle durumlarda geri verilmesi cok uzucu, sizinle mutlu olsun :)
inşallah benmki de sizinki gibi iyileşir umarım french molt yoktur.ne kadar zamanda düzeldi acaba? ve hangi b vitaminini kullandınız yani ismi nedir acaba? veterinere götürmelimiyim yoksa dediklerinizi uygulasam yeterli olur mu acaba?

Geri