Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ishal ve hiçbir şey yemiyor

Wilcent

Yeni Üye
Merhaba. Muhabbet kuşum 6 yaşında. 5 gün kadar önce ishal oldu. Forumda ishal ile alakalı Flagyl şurup tavsiye edilen bazı durumlar vardı. Bahsedilen durumlarla benzerlik olduğunu düşünerek ilk gün sabah akşam ikişer damla, daha sonra birer damla olacak şekilde vermeye başladım. Şu anda 3. gündeyim. İshal başladığında dışkısı tamamen su gibiydi ve yeşil kısmı yoktu. İlaçtan önce patates haşlayıp verdim. Daha sonra ilaca da başlayınca ishal devam etse de dışkıda yeşil kısım oluşmaya başladı. Birkaç saat önce de sümüksü bir hal aldı dışkısı. İlaca başladığım ilk gün çok fazla kustu ama şu anda böyle bir durum yok. İshal başladığından beri oldukça halsiz ve çoğunlukla uyuyor. Bazen sanki bir şey yok gibi birden hareketleniyor sonra aynı hızla duruluyor. İki gündür kafes tabanında uyuyordu, dün gece tünekte uyudu. Bu unsurlar iyiye gittiğini düşünmeme sebep olsa da iki gündür hiçbir şey yemedi. Dal darı, patates püresi ve yemini bulunduruyorum. Bir an çok aç gibi koşuyor sonrasında vazgeçiyor. Elimle ikram etmeyi, bayatlamıştır diye değiştirmeyi de denedim. Patates püresini suyla inceltip damlalıkla veriyorum ama yeterli değil sanırım. Son olarak rahatsızlığı başladığında klimalı odadaydı. Aslında yıllardır aynı yerde durdukları, klima direkt onlara vurmadığı ve eşinden bir rahatsızlık olmadığı için ilk önce şüphelenmemiştim ama soğuk almış da olabilir. Durumu izah edebilmek için mesajı çok uzattım, kusuruma bakmayın. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20180529_143918.jpg
    20180529_143918.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 37
  • 20180529_144237.jpg
    20180529_144237.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 41
Durumu iyiye gidiyor anlattıklarınıza göre. Flagyle devam edin. 5 gün sürecek tedavi. Ağza damlatmak zor oluyorsa yarım suluğa 6 damla damlatarak her gün suyu tazeleyrek devam edin. Probiyotik de katın suyuna.
Ayrıca tedavinin 4. Günü tüm kafesi ve ekipmanlarını dezenfekte edin.

Durumu iyiye gidiyor anlattıklarınıza göre. Flagyle devam edin. 5 gün sürecek tedavi. Ağza damlatmak zor oluyorsa yarım suluğa 6 damla damlatarak her gün suyu tazeleyrek devam edin. Probiyotik de katın suyuna.
Ayrıca tedavinin 4. Günü tüm kafesi ve ekipmanlarını dezenfekte edin.
Cevabınız için çok teşekkür ederim, söylediğiniz gibi yapacağım. Yalnız aç kalıyor diye endişeliyim. Besleme konusunda ne yapmalıyım?

Tekrar merhaba. Muhabbet kuşum için belirttiğiniz tedaviyi uyguladım ve dışkısı düzeldi. Yemek yememesi durumu ile ilgili de yulaf tohumlarını seçerek yediğini fark ettiğim için yemliğin birisi normal yemi diğer de yulaf tohumu olmak üzere değiştirdim. Ancak tedavinin bitmesinin ertesi günü dışkısını zorlanarak yaptığını ve poposunda dışkı birikip dışkılayamaz hale geldiğini görünce bu kez de kabız olduğunu düşünerek ağzına iki damla zeytinyağı damlattım, poposuna her gün zeytinyağı sürdüm ve suluğuna biraz sirke ekledim. İlk iki gün rahatlama gözlemlesem de şu anda hastalığın ilk halinden de daha kötü durumda. Ayrıca tünekte uyusa da başını arkaya çevirerek uyuyor. Kızımın annesi, babası ve iki kardeşini de ben büyüttüm ve bu ailede bu davranışı yalnızca yine ciddi bir ishalden kaybettiğimiz annenin hastalığında gözlemledim. Endişem evhama dönüştü belki bilemiyorum ama belirtmek istedim. Az önce çektiğim resimleri ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20180606_100857.jpg
    20180606_100857.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 31
  • 20180606_101021.jpg
    20180606_101021.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 25
Tekrar merhaba. Muhabbet kuşum için belirttiğiniz tedaviyi uyguladım ve dışkısı düzeldi. Yemek yememesi durumu ile ilgili de yulaf tohumlarını seçerek yediğini fark ettiğim için yemliğin birisi normal yemi diğer de yulaf tohumu olmak üzere değiştirdim. Ancak tedavinin bitmesinin ertesi günü dışkısını zorlanarak yaptığını ve poposunda dışkı birikip dışkılayamaz hale geldiğini görünce bu kez de kabız olduğunu düşünerek ağzına iki damla zeytinyağı damlattım, poposuna her gün zeytinyağı sürdüm ve suluğuna biraz sirke ekledim. İlk iki gün rahatlama gözlemlesem de şu anda hastalığın ilk halinden de daha kötü durumda. Ayrıca tünekte uyusa da başını arkaya çevirerek uyuyor. Kızımın annesi, babası ve iki kardeşini de ben büyüttüm ve bu ailede bu davranışı yalnızca yine ciddi bir ishalden kaybettiğimiz annenin hastalığında gözlemledim. Endişem evhama dönüştü belki bilemiyorum ama belirtmek istedim. Az önce çektiğim resimleri ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Zeytinyağı ayarını fazla kaçırmış olabilir misiniz? Hemen yağı bırakın. Bol bol haşlanmış patates yedirin. Kafesinde her gün bulunsun. Yeşillik vs vermeyin bir müddet. Yemini aspurla değiştirin bir hafta.(sindirimi kolay) Dal darı varsa onu koyun yesin. Suluğunda dört damla elma sirkeli su bulunsun ve bu suyu her gün değiştirip yenileyin.(bir hafta bu şekilde) iki gün sonra yeni dışkı fotoğrafını buraya ekleyin.

Zeytinyağını ağzına yalnızca ilk gün damlattım dediğim gibi iki damla sonra devam etmedim. Sirkeyi ve poposuna sürdüğüm zeytinyağını da dışkısı sulanınca kestim. Haşlanmış patates bulunduruyorum kafesinde. Yeşillik de yalnızca dışkısı düzeldiği gün verdim bir kez ki o zaman sulanmamıştı dışkısı. Yulaf vermemin sebebi de yalnızca bunu yemesi. Patatesin biraz tadına bakıyor onun dışında hiçbir tohumdan tek bir tane bile yemiyor. Kusura bakmayın ilk mesajımda sanırım anlatamadım tam uyguladıklarımı. Dediğiniz gibi suyuna sirke ekliyorum hemen.

Zeytinyağını ağzına yalnızca ilk gün damlattım dediğim gibi iki damla sonra devam etmedim. Sirkeyi ve poposuna sürdüğüm zeytinyağını da dışkısı sulanınca kestim. Haşlanmış patates bulunduruyorum kafesinde. Yeşillik de yalnızca dışkısı düzeldiği gün verdim bir kez ki o zaman sulanmamıştı dışkısı. Yulaf vermemin sebebi de yalnızca bunu yemesi. Patatesin biraz tadına bakıyor onun dışında hiçbir tohumdan tek bir tane bile yemiyor. Kusura bakmayın ilk mesajımda sanırım anlatamadım tam uyguladıklarımı. Dediğiniz gibi suyuna sirke ekliyorum hemen.
Aspuru da yiyecektir. Bir deneyin yemliğe yalnızca aspur koyun bir müddet. Gözlemleyin. Haşlanmış patates yemiyorsa pirinç lapası da güzel bir alternatif.

Geri