Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yumurtlaması nasıl durdurulur?

M.K

Yeni Üye
Merhabalar
Dişi muhabbet kuşum yaklaşık 1ay önce kızgınlık yumurtası yapmaya başladı. 3. yumurtadan sonra Yanına erkek muhabbet kuşu alıp yuvalık taktım. Dişi 2günde bir yumurtluyor. Kızgınlık yumurtaları da dahil olmak üzere 12. yumurtasını yumurtlayacak. Kuşlar sürekli çiftleşiyorlar. Yumurtlama evresi acaba ne zaman biter? Dişi kuşa bunun bir zararı dokunur mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Merhaba.Yumurtalarını yuvadan alıyor musunuz ?

Çok fazla yumurta yaptığında kalsiyum eksikliği ortaya çıktığını biliyorum. Kafesinde kalamar kemiği ve kumu mutlaka bulundurun.

Çok fazla yumurta yaptığında kalsiyum eksikliği ortaya çıktığını biliyorum. Kafesinde kalamar kemiği ve kumu mutlaka bulundurun.
Onlar kafesinde hazır bulunuyorlar. Zaten ek olarak haşlanmış yumurta havuç yeşillik ceviz vs. Haftada bir iki defa farklı günlerde yediriyorum buna ek olarak 3-4 günde bir suyuna vitamin damlatıyorum. Yumurta sıkışması olmasın diye yumurtlayacağı gün poposuna zeytin yağı sürüyorum. Sıkıntımız hayvanın bitmek bilmeyen yumurtlama arzusunda :)

Erkek kuşu kabul etmesi bile mucize gibi bir şey.
Yeterli takviyeleri yapıyorsunuz. Yapmaya devam ettiğiniz sürece bir sorun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: M.K
Ne zaman biter yunurtlama evresi acaba?

Merhabalar. Kızgınlık yumurtalarını yuvaya yapmamıştı zaten. Şu anda 4yumurtanın üzerine kuluçkada yatıyor ve bugün bir tane daha yumurtlayacak
İnşallah bu son olur. 4-6 yumurta normal kabul edilir.

• Beğen
Kuşa havuç vermeyiniz havuç, biber, pekmez, bal, tarçın, Nijer tohumu gibi besinlerin kızgınlığı arttırıcı besinlerdir. Kızgınlığı azaltan besinleri tercih ediniz.
Teşekkür ederim. Kızgınlığını azaltan besinler hakkında da bilgi verebilir misiniz rica etsem?

Teşekkür ederim. Kızgınlığını azaltan besinler hakkında da bilgi verebilir misiniz rica etsem?
Yulaf verilebilir yalnız fazlası yağlanmaya sebep olacağı için çok verilmemeli, elma kızgınlığı azaltan meyveler arasında fazlası ishal sorunlarına sebep olabilir fazla vermemek lazım. Yaz ayları için banyo yaptırmak kızgınlığı azaltacaktır lakin kış aylarına geçtiğimiz için banyo yaptırmak hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Yumurtlamanın uzun süre ve sık devam etmesi kronik kızgınlık yumurta sorununa sebep olabilir şayet yumurtlama durmaksızın devam eder ve bu takım sorunlar bitmez ise aşağıdaki linki okuyabilirsiniz;

• Beğen