Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Astım Mı?

sohbetkuşu

Yeni Üye
Yetişkin dişi muhabbet kuşum var. En az 3-4 yaşında vardır sanırım. Çok uzun zamandır, neredeyse aldığımızdan beri -yıllar oluyor- bu sayacağım belirtiler var. Sürekli aşağı yukarı belirgin kuyruk sallıyor. Çok aktif bir kuş değil. Tünekten tüneğe geçerken uçmak yerine genelde tellerden tutunarak gitmeyi tercih ediyor. Neredeyse hiç ötmez. Arada sırada çok gerek duyduğunda öter. Sürekli ama sürekli göz nezlesi olur. Diğer kuşlarımda bu göz nezlesi çok çok nadir oluyor. Son 1,5 yıldır 9-10 tane yavru verdi. Yumurtaları genelde dolu oluyor. Cik cik cik diye kafasını sallayarak yem kusar bazen. Bu da yine sadece bu kuşumda var. Sanırım sindirim konusunda da sıkıntıları var. Bazen kursağında çok hafif şişlik fark ediyorum ertesi güne inmiş oluyor. İştahında bir sıkıntı yok. Diğer kuşlarım gibi yiyor. Durduğu yerde nefes alamadığını düşündürten bir şey göremedim açıkçası. Hırıltı vs. duymadık hiç. Durduğu yerde ağzı kapalı oluyor ama dışarı çıkardığımda az bir şey uçup sonra nefes nefese kalıyor. Onun haricinde nefesi kokmuyor, vücut sıcaklığı normal, titremiyor. Dışkısı da normal.

Kafeste kumundan tut, taşına kadar gerekli olan şeyler var. Haftada iki gün pharmax damlatırım sularına. Sularını her gün değiştiririm. Yemlerini 2-3 güne bir havalandırırım, yenilerim. Kafesimin durumu iyi. Pas vs. hiçbir şey yok yepyeni kafes. Haftada 2 kez temizlerim. Yani bu kuşun böyle olmasına yol açacak bir şey yok. Zaten aldığımızdan beri böyle bu kuş. Böyle yaşayıp gidiyor ama yine de kafama takıldı. Astımsa nasıl iyileştirebilirim?

Solunum yolu sorunları olsa büyük ihtimalle çıkardığı seslerden anlardınız, kapı gıcırtısı gibi değişik sesler çıkarabilirler.

Kuşunuzun ağırlığı fazla ise bundan dolayı daha az hareket ediyor daha çabuk yoruluyor olabilir bunun dışında hayvanlarda biz insanlar gibi genetik özellikler taşırlar bu sebeple her kuşun fiziksel ve ruhsal özellikleri birbirinden çok farklı olabilir. Anlattığınız kadarı ile solunum yolu sorunu olmadığını söyleyebilirim daha detaylı bilgi için kuşunuzun videosunu paylaşırsanız daha net bakabiliriz.

Solunum yolu sorunları olsa büyük ihtimalle çıkardığı seslerden anlardınız, kapı gıcırtısı gibi değişik sesler çıkarabilirler.

Kuşunuzun ağırlığı fazla ise bundan dolayı daha az hareket ediyor daha çabuk yoruluyor olabilir bunun dışında hayvanlarda biz insanlar gibi genetik özellikler taşırlar bu sebeple her kuşun fiziksel ve ruhsal özellikleri birbirinden çok farklı olabilir. Anlattığınız kadarı ile solunum yolu sorunu olmadığını söyleyebilirim daha detaylı bilgi için kuşunuzun videosunu paylaşırsanız daha net bakabiliriz.
Hocam biraz geç döndüm kusura bakmayın. Videosunu çektim:

Kuyruk atması var solunum sorunu mevcut, doksisiklin etken maddeli ilaç kullanmanız lazım doksimis, monodoks, levadoks, hiprodoksi s olabilir. İlaçlardan birini temin edin kullanımını yazarım.
Hocam bu ilaçları eczaneden bulabilir miyiz

Geri