Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum garip sesler çıkarıyor, durduk yere strese giriyor

etkmlm

Yeni Üye
Merhaba, 4 yıldır benimle olan muhabbet kuşumun son birkaç ayda tuhaf hareketleri dikkatimi çekiyor. Çoğu zaman durduğu yerde burnu tıkalı gibi hızlı hızlı nefes alıp veriyor. Arada bir hapşuruyor. Son iki gün de ceviz kabuğuyla oynarken uçacakmış gibi oluyor, biraz böyle durduktan sonra bir anda uçmaya başlıyor ve odada birkaç tur attıktan sonra ücra bir köşeye konuyor. Normalde kuşumun huyu olmamasına rağmen onu elime almama izin veriyor, elime geldiği zaman hiçbir şey yapmıyor ve ayakları kenetli kalıyor. Bir süre ona seslendikten sonra tekrar normale dönüyor.

Hastalığı olabilir diye suyuna birkaç damla sirke damlatmıştım. Ne yapmam gerekir, kuşuma ne oluyor olabilir?

Teşekkürler.

https://streamable.com/ji7gu6

Son düzenleme:
Merhaba foruma hoşgeldiniz
Kuşun ağırlığını ölçer misiniz bakalım şişman mi değil mi. Tünekte dururken yandan kuyruğunu da görebileceğimiz şekilde video paylaşın kuyruk sekmesi olup olmadığına bakalım.
Ayrıca beyaz peçete üzerine yaptığı birikmiş dışkı fotoğrafını da görelim,en az 6-7 adet birikmiş yeni dışkı olsun. Kafes tabanına peçeteyi koyun kuş üzerine yapsın.
Kuşta başka belirtiler var mı? Örneğin öğürme,kusma,dil döndürme hareketi,vik vik sürekli ses çıkartma?
Uyurken de mi böyle ses çıkartıyor?
Kuşu elinize alıp tüylerini aralayıp lipom(yağ bezesi) olup olmadığını kontrol eder misiniz özellikle göğüsün alt bölgesi popo kısmının üst taraflarını? Sarı sarı yumuşak şişlik var mı bakın bakalım. Daha önce geçirdiği hastalık oldu mu, kullanılan ilaç oldu mu?
Kuşun yanında sigara içiliyor mu,kimyasal ürünler kullanılıyor mu,parfüm kullanılıyor mu,cereyana maruz kaldı mı?
Yem ve su haricinde verdiğiniz yiyecek içecek oldu mu? Yem markanız nedir? Suyunuz arıtma mı,çeşme suyu mu,kuyu kaynak suyu mu? Detaylı bilgi verin anlamaya çalışalım 👍

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Hoş buldum.
Kuşun ağırlığını ölçer misiniz bakalım şişman mi değil mi. Tünekte dururken yandan kuyruğunu da görebileceğimiz şekilde video paylaşın kuyruk sekmesi olup olmadığına bakalım.
Ayrıca beyaz peçete üzerine yaptığı birikmiş dışkı fotoğrafını da görelim,en az 6-7 adet birikmiş yeni dışkı olsun. Kafes tabanına peçeteyi koyun kuş üzerine yapsın.
Tamamdır, yapınca döneceğim.

Kuşta başka belirtiler var mı? Örneğin öğürme,kusma,dil döndürme hareketi,vik vik sürekli ses çıkartma?
Uyurken de mi böyle ses çıkartıyor?
Önceden videodaki vik sesini akşamları çıkarıyordu, şimdi her zaman çıkarıyor. Uyurken de çıkarıyor evet. Onunla konuştuğum zaman, farklı sesler çıkarttırdığımda bu sesi çıkarmayı kesiyor. Videoda gördüğünüz oyuncağa belirli aralıklarla kusuyor. Yem yedikten 5 dakika sonra belirli bir bölümünü sürekli oyuncağa kusuyor, bu birkaç yıldır var. Kur yapıyor diye yorumluyorum, oyuncağına öpücük attıktan sonra yapıyor çünkü. Kustuğunu sonra geri yiyor :D

Diğer dediklerinizi yaptığını görmedim.

Kuşu elinize alıp tüylerini aralayıp lipom(yağ bezesi) olup olmadığını kontrol eder misiniz özellikle göğüsün alt bölgesi popo kısmının üst taraflarını? Sarı sarı yumuşak şişlik var mı bakın bakalım.
Daha önceden bakmıştım fakat bir şey göremedim. Yine kontrol edeceğim.

Daha önce geçirdiği hastalık oldu mu, kullanılan ilaç oldu mu?
Yok daha önce hasta olmadı, ilaç kullanmadı. Sadece dediğim gibi birkaç kere suyuna sirke damlattım.

Kuşun yanında sigara içiliyor mu,kimyasal ürünler kullanılıyor mu,parfüm kullanılıyor mu,cereyana maruz kaldı mı?
Hayır.

Yem ve su haricinde verdiğiniz yiyecek içecek oldu mu? Yem markanız nedir? Suyunuz arıtma mı,çeşme suyu mu,kuyu kaynak suyu mu?
Yemini yakındaki bir petshoptan temin ediyoruz çuval içinden veriyor. Birkaç hafta önce orası açık olmadığından baklagil satan bir yerden aldık.
y1uEYP.jpeg

Suyu arıtma. Sabahları kahvaltıda ceviz kemiriyor. Peynir de tırtıklıyor fakat çok yemesine izin vermiyorum. Gün içinde marul, elma ve fındık veriyorum.

Dışkılarını inceledim, küçük ve yeşilimsi yapıyor.
y1xnHI.jpeg

y1xVk1.jpeg

Ağırlığını ölçmek için bir şey bulamadım maalesef.

Dışkılarını inceledim, küçük ve yeşilimsi yapıyor.
y1xnHI.jpeg

y1xVk1.jpeg

Ağırlığını ölçmek için bir şey bulamadım maalesef.

Dışkıda sindirilmemiş yem var. Sindirim sıkıntısı çekiyor karaciğer yağlanması olabilir. Karaciğer hastası olan kuşlarda küçük küçük dışkılama olabiliyor. Ayrıca kuyruk sekmesi var solunum hastalığı yaşıyor.
Suyuna sirke asla eklemeyin. Sirke,limon, sarımsak suyu gibi şeyler vermeyin. Probiyotik kullanın 3 gün art arda Röhnfried Entrobac probiyotik kullanın.
Bu kuş mutlaka kanatlı uzmanı veterinere muayene edilmeli, röntgen çektirilip iç organlara bakılmalı. Vakit kaybetmeden götürün. Geçmiş olsun

Dışkıda sindirilmemiş yem var. Sindirim sıkıntısı çekiyor karaciğer yağlanması olabilir. Karaciğer hastası olan kuşlarda küçük küçük dışkılama olabiliyor. Ayrıca kuyruk sekmesi var solunum hastalığı yaşıyor.
Suyuna sirke asla eklemeyin. Sirke,limon, sarımsak suyu gibi şeyler vermeyin. Probiyotik kullanın 3 gün art arda Röhnfried Entrobac probiyotik kullanın.
Bu kuş mutlaka kanatlı uzmanı veterinere muayene edilmeli, röntgen çektirilip iç organlara bakılmalı. Vakit kaybetmeden götürün. Geçmiş olsun
İlk fırsatta götüreceğim, çok teşekkürler.

İlk fırsatta götüreceğim, çok teşekkürler.

Gittiğiniz veteriner mutlaka kanatlı alanında uzmanlaşmış olsun yani kanatlı veterineri.Kuşlardan anlamayan kliniklere gitmeyiniz.Geçmiş olsun. Gelişmelerden bizleri de haberdar etmenizi rica ederim.
Yeminiz de değiştirmenizi tavsiye ederim.

Unutmadan şunu da ekleyeyim. Süt ve süt ürünleri asla vermeyin. Kuşlara peynir verilmez. İçindeki tuz oranı kuşta büyük sorunlara yol açabilir. İnsan gıdaları vermeyin. Kanatlı uzmanından neleri yiyip neleri yememesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ya da kendiniz kanatlı kliniklerinin sitesinden araştırabilirsiniz.
Ekmek,ballı kraker, sarımsak,sirke vs verilmez mesela.

Unutmadan şunu da ekleyeyim. Süt ve süt ürünleri asla vermeyin. Kuşlara peynir verilmez. İçindeki tuz oranı kuşta büyük sorunlara yol açabilir. İnsan gıdaları vermeyin. Kanatlı uzmanından neleri yiyip neleri yememesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ya da kendiniz kanatlı kliniklerinin sitesinden araştırabilirsiniz.
Ekmek,ballı kraker, sarımsak,sirke vs verilmez mesela.
Tamamdır, çok teşekkürler tekrardan. Daha fazla dikkat edeceğim bundan sonra.

Geri