Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hasta + İlginç Bir Tüylenmesi Var.

Muhabbet62

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Kuşumu yaklaşık 7 8 ay önce aldım. Tahminimce erkek bir kuş.

Aldıktan 2 ay sonra kuş sürekli kafesin tabanında durmaya başladı. Sadece yem ve su yemek için yukarı çıkıyordu , az ötüyor ve sürekli kafes tabanında uyuklar vaziyette. Tüyleri de bir nebze kabarık duruyordu.

Ardından tünekteyken kuyruğunun çok fazla sallandığını farkettim, bir petshoptan (galiba antibiyotik) aldım, yaklaşık 12 gün verdim ve verdiğim sürece kuş daha bir kendine geldi, kafesin altına hiç inmedi, ötmeye başladı vs kısacası iyileşmiş görünüyordu.

Antibiyotiği kestikten 1 hafta sonra tekrardan aynı şeyi yapmaya başladı , sürekli kafesin tabanında takılııyor ve uyukluyor ancak artık tünekteyken kuyruğu eskisi gibi titremiyor.

Kuşumun hastalığı nedir , nasıl bir çözüm bulabilirim?

+ olarak boynunda kanada doğru olan tarafta değişik bir tüylenme var yaklaşık 2 aydır, hafiften çekmeye çalışınca canı acıdığı için karışmıyorum ancak ne olduğunu merak ettim.

Kuşun eskiden titrediği bir videoyu atacağım, şu an o kadar olmasa da azıcık titriyor.

Kuşta solunum sıkıntısı var gibi duruyor.Kullandıgınız antibiyotigin içerigi neydi biliyormusunuz

Kanadın üstünde zayıf bir tüy var sadece ondan bişey olmaz. Ancak kuşun solunum sorunu var. Kuyruk şiddetli bir şekilde atıyor düzelmiş hali bumu? Petshopta antibiyotik olmaz verdiği şey antibiyotik değil büyük ihtimalle. Kuşu veterinere götürün.

Kanadın üstünde zayıf bir tüy var sadece ondan bişey olmaz. Ancak kuşun solunum sorunu var. Kuyruk şiddetli bir şekilde atıyor düzelmiş hali bumu? Petshopta antibiyotik olmaz verdiği şey antibiyotik değil büyük ihtimalle. Kuşu veterinere götürün.

Yok hocam bu düzelmemiş hali. ADRIAN arkadaşın dediği ilaçlardan birini kullanacağım umarım bu kuşun kendine gelmesine yardımcı olur.

Kuşta solunum sıkıntısı var gibi duruyor.Kullandıgınız antibiyotigin içerigi neydi biliyormusunuz
bu siteye yeni uye oldum sorumu nasil sorucami bilmedigim icin bu msji cevapla diye girdim,benim kusumda deri rahatsizligi vardi uçamiyordu fakat iyilesti simdi durmadan ucuyor masallah. kuşum erkek çiftlestirmem gerekiyor mu illa onu kiskaniyorum galiba☺ birde kafasının uzerinde sert olan tüyler ne demek oluyor kafasinda baya var çünkü yardimci olabilirseniz sevinirim

Kuşta Solunum yolu enfeksiyonu var doksisiklin etken maddeli ilaç kullanın monodoks yada hiprodoksi kullanabilirsiniz.
Hipradoxi Türkiye de yok artık galiba, monodoks için de insan antibiyotiğidir hayvana etki etmez diyorlar hocam ne yapayım bilemedim

Hipradoxi Türkiye de yok artık galiba, monodoks için de insan antibiyotiğidir hayvana etki etmez diyorlar hocam ne yapayım bilemedim
Evet hiprodoxi şuan Türkiye de yok. Yine de bazı yerlerde vardır. Monodoks işe yarar,kim dedi yaramaz.

Bir bilgilendirme yapayım dedim arkadaşlar.

Doksisiklin etken maddeli ilacı kuşun suyuna 0.5 cc şırınga ile günde 2 kere değiştirecek şekilde veriyordum tahminen 3 gündür. Ancak bu sabah kalktığımda kuşu kafesin dibinde yan yatarken buldum.

Hiçbir şekilde tutunamıyor, nefes alıp verirken boynu inanılmaz derecede fazla dönüyor, oynuyor. İstemesem de ilacı bir damla olarak kuşun ağzından verdim, 2 dk sonra kuş kustu, şu an bir nebze daha iyi gibi görünüyor ancak dengesi vs yerinde değil pazar günü olduğu için veterinerler kapalı ne yapacağım bilemedim.

Kuşun durumu baya kötü dediğinize göre, dışkı fotoğraflarını paylaşınız, yumurta haşlayıp sarısını ılık su ile seyreltip muhallebi kıvamına gelince şırınga yada kaşık yardımı ile mutlaka yediriniz aç kalmasın.

Hocam kuş galiba felç geçirdi veya geçiriyor ? Sorunun ne olduğunu tam çözemiyorum. Dışkısı normal gibi görünüyor kuşun ayakları tutmuyor, silkelendiği zaman vs yana devriliyor. Sanki boğazında bir şey varmış gibi galiba nefes alırken sürekli boynunu oynatıyor.

Hocam kuş galiba felç geçirdi veya geçiriyor ? Sorunun ne olduğunu tam çözemiyorum. Dışkısı normal gibi görünüyor kuşun ayakları tutmuyor, silkelendiği zaman vs yana devriliyor. Sanki boğazında bir şey varmış gibi galiba nefes alırken sürekli boynunu oynatıyor.

Kuşun son durumu ne ? Acil veterinere gitmenizde fayda var sizin yada bizim buradan müdahale edebileceğimiz durumda değil.

Kuşun durumu nedir merak ettim?

Geri