Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kriz mi geçiriyor?

Cikokusum

Yeni Üye
Oğlumuzun bir süredir devam eden bir ishal sıkıntısı vardı ama enerjisini kaybetmiyordu ötüp oynamaya devam ediyordu. Birkaç gün önce iyice enerjisini kaybetti. Biz de her zaman ki gibi suyuna propolis damlattık. Bunu içtikten sonra kendini çok hızlı toparlıyordu. Ama bu sefer öyle olmadı. Kendini temizlemek istediğinde vücudu kasılmaya başlıyor, kanatlarını iki yana açıp dengesini bulmaya çalışıyor ama sürekli sırt üstü düşüyor. Ayakları kendini kenetlediği için olduğu yere takılı kalıyor bazen. Dikkatini dağıtıp kendisini temizlemesine izin vermezsem bu şekilde davranmıyor. Poposunun etrafındaki tüylerin de döküldüğünü fark ettim. Ne sorunu var bir türlü anlayamadık. Vitamin antibiyotik verdik ama hala aynı. Yarın veterinere götüreceğim ama bugün için elimden gelen bir şey varsa yapmak istiyorum. Bu duruma ne yol açabilir? Onu rahat ettirmek için ne yapabilirim?

Oğlumuzun bir süredir devam eden bir ishal sıkıntısı vardı ama enerjisini kaybetmiyordu ötüp oynamaya devam ediyordu. Birkaç gün önce iyice enerjisini kaybetti. Biz de her zaman ki gibi suyuna propolis damlattık. Bunu içtikten sonra kendini çok hızlı toparlıyordu. Ama bu sefer öyle olmadı. Kendini temizlemek istediğinde vücudu kasılmaya başlıyor, kanatlarını iki yana açıp dengesini bulmaya çalışıyor ama sürekli sırt üstü düşüyor. Ayakları kendini kenetlediği için olduğu yere takılı kalıyor bazen. Dikkatini dağıtıp kendisini temizlemesine izin vermezsem bu şekilde davranmıyor. Poposunun etrafındaki tüylerin de döküldüğünü fark ettim. Ne sorunu var bir türlü anlayamadık. Vitamin antibiyotik verdik ama hala aynı. Yarın veterinere götüreceğim ama bugün için elimden gelen bir şey varsa yapmak istiyorum. Bu duruma ne yol açabilir? Onu rahat ettirmek için ne yapabilirim?
Kuşun güncel dışkı fotoğraflarını paylaşabilir misiniz?

Şu an bu şekilde

Ekli dosyalar

• 8176E6B8-1518-4C4E-AE78-797DAEEF5D37.jpeg
    8176E6B8-1518-4C4E-AE78-797DAEEF5D37.jpeg
    628.3 KB · Görüntüleme: 23
Çok geçmiş olsun. Dışkıları iyi görünmüyor, kafes sanırım paslı en kısa sürede değiştirin. Eğer tünekten düşüyorsa tüneğini kaldırın veya en aşağı pozisyona getirin. Papatya, melisa veya zencefil çayı mevcutsa verebilirsiniz bizzat veteriner tavsiyesi bu. Onun dışında kafesin etrafını örtüp sıcak tutarsanız çok iyi olur.

Yarınki veteriner görüşmesinden sonra lütfen son durumu aktarın bize.

Çok geçmiş olsun. Dışkıları iyi görünmüyor, kafes sanırım paslı en kısa sürede değiştirin. Eğer tünekten düşüyorsa tüneğini kaldırın veya en aşağı pozisyona getirin. Papatya, melisa veya zencefil çayı mevcutsa verebilirsiniz bizzat veteriner tavsiyesi bu. Onun dışında kafesin etrafını örtüp sıcak tutarsanız çok iyi olur.

Yarınki veteriner görüşmesinden sonra lütfen son durumu aktarın bize.
Kafesi yeni aslında pas yok ama boyalarını diğer kuşumuz yaramaz olduğu için kemirdi. Dediğiniz gibi çaylardan yapıp vereceğim. Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için!

Kafeste çok hijyenik görünmüyor bu süreçte kafesin temizliğine özen gösteriniz, kuşunuzda kafasını istemsizce döndürme mevcut mu?
Hayır böyle bir sorunu yok. Sadece bahsettiğim durum, kendini temizlemeye çalıştığında oluyor. Her kendini temizlediğinde de olan bir durum değil. Yemek yiyip su da içiyor.

Dün veterinere götürdük ve doğru tedavi için dışkıdan örnek alındı. Test sonuçları gelene kadar ise antiseptik ile ön hazırlık yaptık. Antiseptik çok çabuk etki gösterip rahatlamasını sağladı. Bugün test sonuçlarında ise mantar ve bakteriyel enfeksiyon olduğunu öğrendik, aldığımız yemden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Yemini dün itibariyle değiştirdik. Bugünden itibaren de mantar ve bakteriyel enfeksiyon için ilaca başladık. Ayrıca veterinerimizin sağladığı vitamine de bir süre devam edeceğiz. Şimdiden çok daha rahatlamış durumda ve enerjisi yerine gelmeye başladı, krizleri de antiseptik sayesinde kesildi🧿🧿
Hepinize teşekkür ederim!

Dün veterinere götürdük ve doğru tedavi için dışkıdan örnek alındı. Test sonuçları gelene kadar ise antiseptik ile ön hazırlık yaptık. Antiseptik çok çabuk etki gösterip rahatlamasını sağladı. Bugün test sonuçlarında ise mantar ve bakteriyel enfeksiyon olduğunu öğrendik, aldığımız yemden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Yemini dün itibariyle değiştirdik. Bugünden itibaren de mantar ve bakteriyel enfeksiyon için ilaca başladık. Ayrıca veterinerimizin sağladığı vitamine de bir süre devam edeceğiz. Şimdiden çok daha rahatlamış durumda ve enerjisi yerine gelmeye başladı, krizleri de antiseptik sayesinde kesildi🧿🧿
Hepinize teşekkür ederim!
Çook sevindim 💖💖💖 rica etsem teşhisi ve ilaçları paylaşabilir misiniz? Muhtemelen kanatlı veterinerine götürdünüz dışkı pcrı alındığına göre, böyle deneyimler biz ve forum için çok önemli

Çook sevindim 💖💖💖 rica etsem teşhisi ve ilaçları paylaşabilir misiniz? Muhtemelen kanatlı veterinerine götürdünüz dışkı pcrı alındığına göre, böyle deneyimler biz ve forum için çok önemli
Merhaba! yukarıda bahsettiğim gibi teşhis olarak mantar ve bakteriyel enfeksiyonunun yüksek olduğu ve bunun için tedaviye başlanacağını söyledi veterinerimiz. Özellikle kanatlılarla ilgilenen bir veteriner kliniğine götürdük. İlaçları karma ilaç olduğu için belirli bir ilaç adı yok fakat içerik olarak şu şekilde;
Mantar ve bakteriyel enfeksiyon için ilaç
Antiseptik
Nefes alıp vermesi kolaylaşması için mentol ve okaliptüs
Bunların dışında da yine adı elimde olmayan vitamini, sulukta yaklaşık iki parmak yüksekliğinde suya 3 damla olarak damlatıp her gün suyu yenileyeceğiz. Vitaminlerini ilaçlar bittikten sonra da bir süre kullanmaya devam edeceğiz.
Fakat elbette en önemlisi, kanatlı dostlarımızın normalin dışında olan davranışlarını ya da durumlarını fark ettiğimizde en hızlı şekilde veterinere göstermek. Düşündüğümüzden daha narin hayvanlar oldukları için daha dikkatli olunmalı ve kesinlikle profesyonel bir yardım alınmalı. Lütfen bizim gibi önce evde tedavi etmeye çalışmak yerine en kısa sürede veterinere kuşunuzu gösterin. ❤️

Geri