Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum zorla nefes alıyor.

slayaa

Yeni Üye
Şubatın başlarında da olmuştu, 2 gün sürdü ve geçti 3 hafta kadar hiçbir sıkıntısı yoktu. Geçen hafta tekrar olmaya başladı, bu sefer biraz daha şiddetli bir şekilde. Hareketlerinde herhangi bir değişiklik yok, her zamanki gibi aktif kuş. Videodaki gibi nefes alıp vermede sorun yaşıyor gibi duruyor nefes alırken hapşırıyor sürekli ve burnunu kaşıyor. Saldığımda 2 saniyeden fazla uçarsa nefes nefese kalıyor. 3 tane veterinere götürdüm "kuşlarla ilgilenmiyoruz" deyip geri gönderdiler.

https://streamable.com/e7kwm5

Şubatın başlarında da olmuştu, 2 gün sürdü ve geçti 3 hafta kadar hiçbir sıkıntısı yoktu. Geçen hafta tekrar olmaya başladı, bu sefer biraz daha şiddetli bir şekilde. Hareketlerinde herhangi bir değişiklik yok, her zamanki gibi aktif kuş. Videodaki gibi nefes alıp vermede sorun yaşıyor gibi duruyor nefes alırken hapşırıyor sürekli ve burnunu kaşıyor. Saldığımda 2 saniyeden fazla uçarsa nefes nefese kalıyor. 3 tane veterinere götürdüm "kuşlarla ilgilenmiyoruz" deyip geri gönderdiler.

https://streamable.com/e7kwm5
Hava kesesinde sorun var gibi görünüyor kanatlı hayvanlar konusunda uzman bir veterinerin görmesi iyi olacaktır. Gitmeden önce veterineri arayıp kanatlı hayvanlar konusunda uzmanlıkları olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hava kesesinde sorun var gibi görünüyor kanatlı hayvanlar konusunda uzman bir veterinerin görmesi iyi olacaktır. Gitmeden önce veterineri arayıp kanatlı hayvanlar konusunda uzmanlıkları olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Merhabalar, kuşu götürdüm. Ceryanda kalmış dedi (camlar hep kapalı kuşun kaldığı odada) probiyotikli yem verdi ve daha çok kuşu salın dedi ama bu bana hiç içaçıcı gelmedi. Her forum postuna baktım bu konu hakkında ve onlarca video izledim, hepsi kuşun üst solunum yolu hastalığı olduğuna işaret ediyordu. Sizce hipradoxi s kullanmalı mıyım veya başka bir muadilini? Hipradoxi'yi bulamadım çünkü.Artı olarak tık tık seslerde olmaya başladı ve nefes alıp verişi daha da sertleşti.

Öncelikle geçmiş olsun, veteriner başından salmış sizi en kısa tabirle kuşlarda ceyran sebepli enfeksiyon yaşanmaz bakteriyel vb yaşanır. @ADRIAN beyefendinin teşhisi doğru görünüyor, solunum yolu enfeksiyonunda genelde dediğiniz tık sesleri duyulmaz. Hipradoxi s'i bilemiyorum bulunduğum ülkede yok ancak toz formunda, kanatlı hayvanlarda vitamin dozajı ayarlamak bile çook zor olduğu için kullanılmaz, tozun dozunu ayarlayabileceğinizden emin değilim çünkü gramaj ölçülür ona göre dozaj yazılır.

Size tavsiyem https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/kusum-kursak-mantari-olabilir-mi.93413/#post-840507 burada yazdıklarımı uygulamanız (burunda aşırı akıntı yoksa steril salin solüsyonuyla temizlemeye gerek yok, çok fazla tıkanıklık varsa da okaliptüs yağına gerek yok)

Yazdığım ivermektin, dozajında kullanılırsa yan etkisinin minimum görüldüğü bir ilaçtır antibiyotik gibi değil yani. Ama yine de işinin ehli bir kanatlı veterinere götürme seçeneğini aklınızdan çıkarmayın.

Merhabalar, kuşu götürdüm. Ceryanda kalmış dedi (camlar hep kapalı kuşun kaldığı odada) probiyotikli yem verdi ve daha çok kuşu salın dedi ama bu bana hiç içaçıcı gelmedi. Her forum postuna baktım bu konu hakkında ve onlarca video izledim, hepsi kuşun üst solunum yolu hastalığı olduğuna işaret ediyordu. Sizce hipradoxi s kullanmalı mıyım veya başka bir muadilini? Hipradoxi'yi bulamadım çünkü.Artı olarak tık tık seslerde olmaya başladı ve nefes alıp verişi daha da sertleşti.
Hava kesesi paraziti olma ihtimaline karşı ivermektin içeren bir ense damlası kullanmanız yararlı olur vilmectin blotec yada avromec olabilir 1 damlası yeterlidir çevrenizde muhabbet kuşu üretimi yapan birileri varsa ellerinde bunlardan mutlaka vardır şırıngayla 1-2 damla almanız yeterli olacaktır. Şayet ivermektin ile sorun çözülmezse doksisiklin etken maddeli ilaçlara yönelebiliriz.

Geri