Karadeniz Pet

Kuşum Kursak Mantarı Olabilir mi?

Scarface

Yeni Üye
Arkadaşlar 6-7 aydır kuşumda cere üzerinde sarı bir akıntı oluşuyor ve bu sürekli tekrarlanıyor. Bazen kuşum kursağını top şeklinde şişiriyor ama bu sürekli olmuyor. Akıntı kısmı sürekli oluyor. Yaşadığım yerde kanatlılarla ilgilenen bir veteriner maalesef ki yok. Antibiyotik tedavisi vs yaptık işe yaramadı. İştahı neşesi vs hepsi iyi durumda ama bazen vik vik şeklinde ses çıkarıyor ve burunları genelde tıkalı oluyor o akıntından dolayı. Nasıl bir tedavi yolu izlemem gerekiyor.

Sarı akıntı şu şekilde oluyor..
374995cc-571d-4f96-ad54-28f4ba320dec.jpg

Öncelikle çok geçmiş olsun, bebişteki hastalık engellemiş gözüküyor, tam teşhis yapmak veterinersiz imkansız ama yüksek ihtimalle hava kesesi akarından müzdarip. Hangi antibiyotiği kullandınız acaba?

Tedavide ilk başta beslenmeyi düzeltmemiz lazım. Bundan sonra her gün sebze, çok az da meyve verilmeli (özellikle A vitamini yüksek meyveler) ya da damla vitamine karşı olsam da bu seferlik A vitamini damlası alabilirsiniz. Sonra, kontrolsüz antibiyotiğin yan etkilerini engellemek için probiyotiğe başlıyoruz, röhnfried iyidir ancak kesinlikle bölünmüş alın tek paket tek kuş için hem çok fazla hem de çok pahalı olur. Daha sonra isterseniz steril salin solüsyonuyla (eczaneden alabilirsiniz veya evde kendiniz yapabilirsiniz) burnunu temizleyebilirsiniz papatya çayı bile olur. Mümkünse okaliptüs yağı alıp kaynayan suya 1 2 damla damlatıp solunumu rahatlayabilirsiniz. Kafesteki her şeyi de beyaz sirkeyle dezenfekte edip bebişi sıcak tutunca tedavisi büyük oranda tamamlanıyor.

Kalan kısmı da ivermektin. Avimec damla alabilirsiniz boyun arkasına 1 damla. Eğer hassas tartınız varsa ölçün ancak 55 gramdan fazla durmadığı için bir damlanın yeteceğini düşünüyorum

Hocam genel olarak yemesi içmesi uçması vs çok iyi sadece görseldeki sıkıntısı var. Şimdi dioksin mi ne demişti veteriner ondan öncede baytril kullanmıştım ama bunları tabi 6-7 ay aralıklarla kullandım. Şuan yapmam gereken ilk iş vitamin sonrasında probiyotik mi vermek olmalı?

Elimdeki probiyotik "Röhnfried Entrobac Probiyotik Takviyesi 25 gr Entrobac 25gr" şeklinde.
Vitamin : Röhnfried Gervit-w Multivitamin Takviyesi 30 ml GERVIT 30ML BOLUNMUS şeklinde. Bir kaç yerde okumuştum eğer kursak mantarı varsa şekerli tedaviler iyi sonuç vermiyor dediler.
@Katze

Doksisiklin dediğiniz sanırım, baytril ve ivermektin bunların üçü hemen hemen aynı hastalıklarda muadil olarak kullanılır ancak ivermektin en etkilisidir, yeme içmesinde sıkıntı olmadığına göre vitamine gerek yok, A vitamini bol sebze vermeye dikkat edin yeter. En son hangi antibiyotiği ne kadar zaman kullandınız, belki dozaj eksik geldiği için tedavisi yarım kalmış olabilir

Aslında burun deliklerindeki akıntı için neo terramycin kullanılabilir. Hala piyasada var mı bilemiyorum. Önceden kullanılan bir üründü. Ancak bulursanız işe yarayacağını düşünüyorum. Sonrasında 3 e gün vitamin, probiyotik kullanacaksınız.
Alnındaki kitle sert mi yumuşak mı?

Kuşta solunum problemi olduğunu düşünmüyorum daha doğrusu vik vik sesi doğal olarak burun delikleri kapalı diye çıkartıyor bu onun solunum hastası olduğu anlamına gelmiyor. Dolayısıyla doksisiklin etkenli ilacı teşhisi koymadan kullanmak doğru olmaz.
Ayrıca başlığa istinaden söylüyorum; kursak mantarı varsa antibiyotik tedavileri işe yaramaz aksine daha da ilerletir, kötü yapar.

Aslında burun deliklerindeki akıntı için neo terramycin kullanılabilir. Hala piyasada var mı bilemiyorum. Önceden kullanılan bir üründü. Ancak bulursanız işe yarayacağını düşünüyorum. Sonrasında 3 e gün vitamin, probiyotik kullanacaksınız.
Alnındaki kitle sert mi yumuşak mı?
kitle yok aslında alnında o akıntı kuruyor öyle sonra kendi düşüyor.

Doksisiklin dediğiniz sanırım, baytril ve ivermektin bunların üçü hemen hemen aynı hastalıklarda muadil olarak kullanılır ancak ivermektin en etkilisidir, yeme içmesinde sıkıntı olmadığına göre vitamine gerek yok, A vitamini bol sebze vermeye dikkat edin yeter. En son hangi antibiyotiği ne kadar zaman kullandınız, belki dozaj eksik geldiği için tedavisi yarım kalmış olabilir
Valla hocam 7 gün kullandım işte o etken maddeli olandan.

Yani burun deliklerinden akan akıntı bulaşıp kitle gibi gözüküyor?
evet. Geçen yıl kitle vardı orada o antibiyotik kullanımı sonucunda kurudu ve kabuk tutup attı kendini. Şuan bir kitle kis yok sadece o sarı akıntı oluyor o kısmında. Vik vik sesini çok çıkarmıyor nadiren.

evet. Geçen yıl kitle vardı orada o antibiyotik kullanımı sonucunda kurudu ve kabuk tutup attı kendini. Şuan bir kitle kis yok sadece o sarı akıntı oluyor o kısmında. Vik vik sesini çok çıkarmıyor nadiren.
Doksisiklin etkenli ilaçlar solunum sıkıntılarında kullanılır. Dediğim gibi kuşunuzun burun delikleri kapalı olduğu için nefes alamaması normal dolayısıyla solunum hastalığı olmadığını ve o ilacı boş yere kullandığınızı düşünüyorum.
Önce Adrian hocamızın dediği gibi burnunu temizleyin. Ancak sorun sürekli tekrarlanıyormuş bu uzun vadede kuşa zarar verebilir. Veteriner kontrolünden geçse iyi olur.
Öncesinde burun delikleri bu şekilde olan kuşlara rastladım ve neo terramycin'in iyi geldiğine şahit oldum. Veteriner imkanınız yoksa buna bir bakın derim. Temin edebilirseniz yazın dozajını söylerim.

Doksisiklin etkenli ilaçlar solunum sıkıntılarında kullanılır. Dediğim gibi kuşunuzun burun delikleri kapalı olduğu için nefes alamaması normal dolayısıyla solunum hastalığı olmadığını ve o ilacı boş yere kullandığınızı düşünüyorum.
Önce Adrian hocamızın dediği gibi burnunu temizleyin. Ancak sorun sürekli tekrarlanıyormuş bu uzun vadede kuşa zarar verebilir. Veteriner kontrolünden geçse iyi olur.
Öncesinde burun delikleri bu şekilde olan kuşlara rastladım ve neo terramycin'in iyi geldiğine şahit oldum. Veteriner imkanınız yoksa buna bir bakın derim. Temin edebilirseniz yazın dozajını söylerim.
Maalesef bu tür veteriner ilaçlarını bulmam çok zor çünkü yaşadığım yerde veteriner yok ve en yakın veteriner bana 4 saat uzaklıkta. :(

Dış parazit damlası kullanmak istiyorsanız Avimec olmasına gerek yok. Ivermectin içeren herhangi biri olabilir. Kuşta parazit, bit sorunu yoksa boşuna kullanmayın onu da.
Ya tam olarak anlayamıyorum ki ben arada böyle ağzıyla gıdıklıyor boğaz altını ensesini vs ama çok sık değil.

Ya tam olarak anlayamıyorum ki ben arada böyle ağzıyla gıdıklıyor boğaz altını ensesini vs ama çok sık değil.
Her kuş boğazını kanatlarını kaşır. Bunu sık yapmadığı sürece sorun yok. Siz kuşun videosunu atabilir misiniz? Streamable.com a yükleyip linkinş buraya atın.

Geri