Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kursak mantarı mı oldu?(Video)

merh123

Yeni Üye
Muhabbet kuşum son bir kaç gündür bu şekilde boyun hareketi yapıyor. Sanki kusmaya çalışıyor gibi ama daha hiç kustuğunu görmedim. Kursak mantarı olabilir mi neler yapabilirim? Bir de kuyruğu nefes alırken hareket ediyor internette baktığımda solunum yolunda bir sorun olabileceği yazıyor. İki hastalık birden mi geçiriyor yoksa kursak mantarı da o yüzden mi böyle yardımcı olursanız sevinirim.

Dışkısı bu şekilde
WhatsApp Image 2023-03-29 at 15.27.21.jpeg

Yok vermiyorum. Durumu aynı arada bir kafasını videodaki gibi yapıyor ve nefes alırken kuyruğu hareket ediyor.

Kuş ne zamandır sizde?
O hareketi yapıyor diye direkt kursak mantarı diyemeyiz. Sindirim kaynaklı yapıyor olabilir zira dışkısıda tahmin ettiğim gibi kötü değil. Kanadında bir problem mi var?
Kuyruk sekmesi var evet. Bu problemi daha ağır basıyor görünüyor.
Yemesi içmesi nasıl? Gün içinde hareketli mi? Biraz detaylandırın

Kuyruğundaki tüyler düşmüştü hala çıkıyor sanırım. Yanındaki kafeste başka bir kuş vardı gece bir anda çırpınınca oda çırpınmıştı kanadı da orada olmuştu. Stresten sanırım. Yeme içmesinde bir problem yok. Hareketliliği de biraz azaldı ama zaten normalde de çok hareketli bir kuş değildi. O kuyruk sekmesi neden oluyor olabilir takviye bir şey vermeli miyim?

edit: Birde sesi kısılmış sanırım biraz farklı ötüyor

Kuyruğundaki tüyler düşmüştü hala çıkıyor sanırım. Yanındaki kafeste başka bir kuş vardı gece bir anda çırpınınca oda çırpınmıştı kanadı da orada olmuştu. Stresten sanırım. Yeme içmesinde bir problem yok. Hareketliliği de biraz azaldı ama zaten normalde de çok hareketli bir kuş değildi. O kuyruk sekmesi neden oluyor olabilir takviye bir şey vermeli miyim?

edit: Birde sesi kısılmış sanırım biraz farklı ötüyor
Kuş kaç yaşında, küçük duruyor.
Direkt ilaç kullanmanızdan yana değilim. Kekik spreyi yapın, forumda tarifi var konulara bakarsanız görürsünüz. Burun deliklerine gelecek şekilde üşütmeden sıkın, okaliptüs yaprağı verin. Sindirimi için mineral blok veya grit kuş kumu alın ve yediğine emin olun. Aynı zamanda entrobac probiyotik temin edin. Yarım suluğa çay kaşığının ucu kadar ekleyin. (Mercimek tanesi kadar) 8 saat sonra yenileyin.
Bu şekilde biraz daha gözlemleyin.

Kuş kaç yaşında, küçük duruyor.
Direkt ilaç kullanmanızdan yana değilim. Kekik spreyi yapın, forumda tarifi var konulara bakarsanız görürsünüz. Burun deliklerine gelecek şekilde üşütmeden sıkın, okaliptüs yaprağı verin. Sindirimi için mineral blok veya grit kuş kumu alın ve yediğine emin olun. Aynı zamanda entrobac probiyotik temin edin. Yarım suluğa çay kaşığının ucu kadar ekleyin. (Mercimek tanesi kadar) 8 saat sonra yenileyin.
Bu şekilde biraz daha gözlemleyin.
Dediklerinizi deneyeceğim. Kuş 1.5 yaşında.

Bugün yem kusmaya başladı ve ishal oldu. Probiyotik ve vitamin henüz elime ulaşmadı o yüzden bir şey veremedim. Grit kumu ve mineral blok koydum. Mineral bloktan biraz kemirdi ama kumdan yemedi sanırım. İlaç olarak bir şeylere başlamalı mıyım? Bir kaç gün önce kusma hareketi yapsa da kusmuyordu artık kusuyor ve ishal.

Kusmasında koku yoktu. Kuş üreticisine götürdüm tüye girdiğini söyledi. Kursağını ve göğüs kemiğini kontrol etti. Göğüs kemiği normal dedi kuruma yokmuş. Ama kursağının boş olduğunu söyledi hafif sıktı kursağından biraz salya geldi o kadar. Güncel video ve fotoğraflar altta. İshali bu sabah başladı. Şu an pek iştahı yok yemden çok az yiyor.

WhatsApp Image 2023-03-31 at 14.53.11.jpeg

Geri