Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Ele Alışamaması :/

BerşanKnr

Yeni Üye
Öncelike herkese iyi akşamlar. Ben bundan neredeyde 3-4 hafta evvel 1,5 aylık bi muhabbet kuşu aldım resmini ilerki zamanlarda paylaşıcam inşallah. Bizim kuşumuzla aramızda olan bağ samimi gibi bana göre ancak tek sorunumuz var kuşum bir türlü ele gelmiyor. Kafesin dışında odada beraber omuzumuzda başımız ağzımızdan yemek yer elimizden yer sofrada bizle beraber yer kafamızdan veya omuzumuzdan inmes hatta kafesin içindeyken bile yemek veriyim diye kafese tellerine atlar ancak elimi yaklaştırdımmı veya parmağımı uzattım mı çığlık çığlığa ordan oraya kaçıyor uçuyor. Benim anlamadığım şey bu kuşun aramızdaki bağnın iyi olmasına rağmen ele gelmemesi geçen baya kovalamacadan sonra geldi 30 saniye felan durdu tekrar kovalamaca başladı kafeste anlamadım ne yapacağımı cidden yardımcı olabilecek varsa ne mutlu bana, şimdiden teşekkür ederim. :)

Bu konuda sabırlı olmalısnız, inatçı olmalısınız Kızmamalısınız ki bu onu daha da uzaklaştırabilir. Pes etmeyin, sürekli deneyin. Öncelikle bir süre konuşun bak bu benim parmağım deyin parmağınızı tanıtın ama korkutmadan yapın yavaş hareketler ile. Alışacaktır, onun dışında bu konuya göz atabilirsiniz:
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi.62746/

Kovalamacadan bahsetmişsiniz doğada kanundur kovalanan kaçar. Daha önce ele alınmakla kötü bir tecrübe yaşamış olabilir. Petshoplarda falan biliyorsunuz müşteri gelince o kuş mu bu kuş mu derken kafes içinde elle hızlı şekilde yakalanmaya çalışıyorlar. O zamanlardan kalma bir korku olabilir. Bahsettiğiniz derecede size yakınlık gösteren kuş ele de gelir yakın zamanda. Sadece rahat hissetsin aceleci davranmayın.

Anlıyorum dediğinizi yorumunuz için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi ben takıldığım yer bu kadar samimiyiz iç içeyiz resmen üzerimizden kovuyoruz bıkmadan hala omuzumuzda kafamızda olan bir kuş bu sabahta kahvaltıda poğaça kavgası yapıyoduk kendisiyle kafeste :) Ancak işte mesela poğaçayı elimle uzatıyorum kafesin dışından hemen geliyo yiyor biraz tekrar sırf elimi uzattımmı kaçıyor nazmı yapıyor anlıyamadım :)

kusumun 1 tane bacagı da yok o yuzdn onu ıncıtmekten korkuyorum ne yapmam gerekıo

kusumun 1 tane bacagı da yok o yuzdn onu ıncıtmekten korkuyorum ne yapmam gerekıo
Olabildiğince sevmeniz gerekiyor. Çünkü bacağı olmadığı için uçmada denge problemi yaşayabilir, rahat hareket edemediği için özellikle tünekte duramadığı için strese girip ölebilir. Bulunduğu yeri çok temiz tutmalısnız, pisliği içinde durmasına biran dahi müsaade etmeyin. Yemine, suyuna da dikkat edin. Ek besin olarak mama da verebilirsiniz, zengin içeriklidir kuşunuza güç verir. Yine bir yem takviyesi edinebilirsiniz, vitaminsiz kalmamalı.

Elinizin zararsız olduğunuzu bir şekilde ona ispatlamalısınız aksi halde onu hep tehlikeli bir madde olarak algılayacak ve içgüdüsel olarak kendini koruma altına alacaktır.Bunun için sabırlı bir şekilde başlarda kafes içerisinde daha sonra dışarda pratik yaparak olumlu sonuç alırsınız.Başlarda elinizi kafes üzerinde bekleterek sonra kafes içerisinde onu ürkütmeden elinizi yaklaştırarak.Çok yaklaştırdığınızda direk kaçma eğilimi gösterir bu hareketlerinden belli eder o sıra elinizi ona yaklaştırmayı kesmeli bir müddet beklemelisiniz.Elinizle yem sunmayı deneyebilir birçok yöntem ve metod nette bulabilirsiniz.Temel olarak mantık bu şekilde.Benim kendi elime alışık muhabbet kuşum bile ilaç sürmek için eldiven takdığımda çok korkup kaçıyor ve elimdeyken var gücünle parmağımı ısırıyor.Ama eldivensiz elime alışık olduğu için böyle tepkiler vermiyor .Bu arada insan yemekleri veriyorsanız ilerki dönemlerde başınız ağrıyabilir .İyi hobiler

Öncelike herkese iyi akşamlar. Ben bundan neredeyde 3-4 hafta evvel 1,5 aylık bi muhabbet kuşu aldım resmini ilerki zamanlarda paylaşıcam inşallah. Bizim kuşumuzla aramızda olan bağ samimi gibi bana göre ancak tek sorunumuz var kuşum bir türlü ele gelmiyor. Kafesin dışında odada beraber omuzumuzda başımız ağzımızdan yemek yer elimizden yer sofrada bizle beraber yer kafamızdan veya omuzumuzdan inmes hatta kafesin içindeyken bile yemek veriyim diye kafese tellerine atlar ancak elimi yaklaştırdımmı veya parmağımı uzattım mı çığlık çığlığa ordan oraya kaçıyor uçuyor. Benim anlamadığım şey bu kuşun aramızdaki bağnın iyi olmasına rağmen ele gelmemesi geçen baya kovalamacadan sonra geldi 30 saniye felan durdu tekrar kovalamaca başladı kafeste anlamadım ne yapacağımı cidden yardımcı olabilecek varsa ne mutlu bana, şimdiden teşekkür ederim. :)
Kovalarsan gelmez sen kovalamaya devam edersen gelmiycekte sen nasıl stress oluyorsan oda oluyor kafes eytmi vermedinmi sen kuşa ilk aldığında?kuş kafesteyken elini kafesin üstüne koymakla başla bir iki gün sonra kafesi aç elini kafesin içine koy bir müddet kacıcaktır ama erken pes etcektir bu süre içinde sabırlı olmalısın pes ettiği an avucuna yem al ve avucundan yemesini sağla bunun kolay yolu yemlikte yem bırakma her ik üç saate bir elinle besle kuşun eline gelmiyorsa sana güvenmiyordur bu dönemde iki şeyden kacınmak zorundasın birincisş kyl avuçlama bunu kesinlikle yapma ikincisi kuşu kovalama istediğini yapmıyorsa zorlama zorlarsan içgüdüsel olarak senden kaçar.

Geri