Karadeniz Pet

Solunum problemi ve burun deliklerindeki cisimler

VanilyaRoll

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar, kuşum uzun bir süredir hasta. Kuşumun burun deliklerinin içinde beyaz şeyler var, geçen güç tuzlu su damlattım burun deliklerine ve bir burun deliğinden koyu renkli sıvılar çıktı. En sonunda dışkılarına koksidyoz tanısı konuldu ve sulphamezathine başladık, daha önce de yanlış bir antibiyotik kullanmıştım beş gün boyunca, yani solunum enfeksiyonu olabileceğini pek zannetmiyorum.

Bu gün de o burun deliğinden ya sıvı geliyor ya da içinde katı bir şeyler var. Ne yapmam gerekiyor bu durumu yaşayan var mı? Teşekkürler.

Ek belirtiler:

*Halsizlik ve hareketsizlik

*Kuşta ötme isteksizliği

*Bazen kısık sesli olacak şekilde korna benzeri mırıltılar çıkarma

Kuşun burun deliklerindeki şeylerin videosu:

Çok çok geçmiş olsun, benim kuşumun burun delikleri de bazen böyledir banyo yaptırınca düzelir (tabi siz yaptırmayın lütfen tedavisi bitene kadar) , veterinere sorduğumda kuşların burun deliklerinin çok küçük olmasından dolayı yabancı cisim (toz vb) girmesi çok kolay olduğunu söylemişti, bazen de evdeki nem oranının düşüklüğüyle de alakası varmış o yüzden buharla açılabilirmiş tıpkı insanlardaki gibi. Bir de tekrar burnundan dökmeyin, eğer dökecekseniz şırıngaya ihtiyacınız var ve her tuzlu su steril salin değildir burun yıkamada kullanılanın içinde %0.9 oranında tuz vardır internetten tarifini bulabilirsiniz

Geri