Karadeniz Pet

Sultan papağanım bulduğu her şeyi yiyor [kakası dahil :(]

asdeepasthepasific

Yeni Üye
3 ay önce hediye olarak geldi kendisi, ilk kez sultan papağanı bakıyorum. büyük bir kafesi var bol bol salıyorum vakit geçiriyorum, beslenmesine çok dikkat ediyorum. İpli oyuncaklar aldım onları kemirip yiyor, bir yerde kakasını görsün hemen yiyor, dizimde temizleniyor sonra dönüp kendinden dökülen irili ufaklı tüylerini tek tek yemeye başlıyor. Kazağımın tüylerini bile yiyor. Kafesin demirlerini kemiriyordu, hep durduğu yere şu dondurma çubuğu gibi olan ama daha kalın olan, hobi işlerinde kullanılan boyasız tahta çubuklardan taktım en azından doğal diye düşünerek, onu da minik minik kemirip yiyor. Mineral bloğu, kalsiyum bloğu, kalamar kemiği var, en çok kalamar kemiğini seviyor. Sizce bunu neden yapıyor? Ve yuttuğunda zararlı olmayacak oyuncakları nereden bulacağım, her şey ya plastik ya boyalı. Hevesle bir sürü oyuncak aldım ama hiçbirini veremiyorum:(

Kuşlar kemirmeyi seviyor. Kemirmeleri normal fakat her şeyi kemirmemelidir. Boyalı şeylerden uzak tutun,küçük küçük yutabileceği oyuncaklar almayın,giysilerinizi yemesine izin vermeyin Kursakta birikip soruna yol açabilir eğer tüylü ise.
Dışkı ile temas kesinlikle etmemeli hastalığa davetiye çıkarır. Kafeste ızgara mutlaka olsun. Kendi tüylerini düzeltir kuşlar bunlar normal şeyler ama yutuyorsa engel olun..
Bambu oyuncaklar alabilirsiniz sağlıklı 👍
Oyuncakları temin ettiğiniz zaman da sterilize edin,Virkon S profesyonel temizlik ürünüdür bakteri ve virüsleri öldürür,kafes temizliği için kullanabilirsiniz.

Kuşlar kemirmeyi seviyor. Kemirmeleri normal fakat her şeyi kemirmemelidir. Boyalı şeylerden uzak tutun,küçük küçük yutabileceği oyuncaklar almayın,giysilerinizi yemesine izin vermeyin Kursakta birikip soruna yol açabilir eğer tüylü ise.
Dışkı ile temas kesinlikle etmemeli hastalığa davetiye çıkarır. Kafeste ızgara mutlaka olsun. Kendi tüylerini düzeltir kuşlar bunlar normal şeyler ama yutuyorsa engel olun..
Bambu oyuncaklar alabilirsiniz sağlıklı 👍
Oyuncakları temin ettiğiniz zaman da sterilize edin,Virkon S profesyonel temizlik ürünüdür bakteri ve virüsleri öldürür,kafes temizliği için kullanabilirsiniz.
teşekkür ederim 🙂 bugün gittim yutamayacağı tarzda oyuncaklar aldım. Kafesinin tabanı zaten telli oraya da inmiyor dediğim gibi kafesi çok büyük ve neredeyse tüm gün dışarıda benimle. Sorun omzumdan vs. yemesi kakalarını ama ona da göz kulak olup engel olmaktan başka bir çare yok sanırım. Söylediğiniz temizlik ürününü de araştıracağım.