Karadeniz Pet

Yem kusma

Nursun

Yeni Üye
Merhabalar,
Yaklaşık 1 yıldır benimle olan erkek muhabbet kuşum var , son 4-5 aydır yem yedikten sonra kafasını ileri geri yapıp ağzında yemleri geveliyordu , herhangi bir iştahsızlık yada hareketsizlik olmadığı için çok önemsememiştim ama bugün elimdeyken yaklaşık 15-20 yemi az sindirilmiş şekilde kustu ,kusmuğunda koku yok sadece tohumlar var ve sıvı değil . Son 1-2 haftadır normalden daha fazla su içiyor ve yem yiyor , ayrıca kafesinde her zaman kum bulundurmama rağmen ağzını sürmezdi son zamanlar kendi isteğiyle de kum yemeye başladı . 2 haftada bir nekton s multivitamin ,tüye girince versele laga muta vit , 2 haftada bir sirke ve limon damlatıyorum suyuna .Yem olarak versele laga kullanıyorum . Meyve sebze hiç yemedi korkuyor , yine versele laganın yumurtasını ve çimlendirme tohumlarını denemiştim onlarıda yemedi . Arada dal darı veriyorum . Kafesinde mineral blok -kalamar kemiği -kum-taze su her zaman bulunduruyorum .Geceleri uyuma haricinde kafesi hep açık ve salık halde ,kafes dışına salıncak ve dallarla küçük bir alan oluşturdum onun için .Kustuktan sonra 5 dakika sinmiş şekilde durdu , şu an hareketli ve oyuncaklarla oynuyor .Birazcık araştırma sonucunda kursak mantarı olabileceğini düşündüm ve fungostatin ilaçını edindim , kullanmalı mıyım ? Tecrübeli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var .
(Daha fazla fotoğraf ekleyecektim ancak çoğunda hata verdi )

Ekli dosyalar

• 20201217_151928.jpg
    20201217_151928.jpg
    928.8 KB · Görüntüleme: 50
  • 20201217_134846.jpg
    20201217_134846.jpg
    607.4 KB · Görüntüleme: 40
Kusmuğunda koku var mı? Ne sıklıkla kusuyor? Nesnelere kur yaparak mı kusuyor yoksa durduk yere mi kusuyor? Yem mi kusuyor yoksa kursak sıvısı mı?
Hayır koku yok , ilk defa bugün kustuğuna şahit oldum bunun haricinde yemek yedikten sonra birkaç dakika geviş getirir gibi yapıyor ve kafasını ileri geri oynatıyor . Kur yaparak bir nesnenin üzerine kusmuyor , sadece az sindirilmiş tohum kustu .

Hayır koku yok , ilk defa bugün kustuğuna şahit oldum bunun haricinde yemek yedikten sonra birkaç dakika geviş getirir gibi yapıyor ve kafasını ileri geri oynatıyor . Kur yaparak bir nesnenin üzerine kusmuyor , sadece az sindirilmiş tohum kustu .
Kuş tüy döneminde bundan kaynaklı aşırı yem tüketip kusuyor olabilir, tüy dönemlerinde az yada aşırı yem tüketimi ggörülebilir.

Kusma durumunu takip ediniz sıklaşır ve sürekli hale gelirse yazın bakalım.

Kuş tüy döneminde bundan kaynaklı aşırı yem tüketip kusuyor olabilir, tüy dönemlerinde az yada aşırı yem tüketimi ggörülebilir.

Kusma durumunu takip ediniz sıklaşır ve sürekli hale gelirse yazın bakalım.
Çok teşekkür ederim , fungostatin ilaçını önlem amaçlı az dozda suluğuna katmamı önerir misiniz ?

Hayır kullanmanız durumunda kuşunuz antifugal ilaçlara karşı bağışıklık kazanacaktır ve daha sonra kursak mantarı gibi bir sorunla karşılaştığınızda ilaç etki etmeyebilir.
Teşekkür ederim , gelişmeleri bildireceğim .

Hayır kullanmanız durumunda kuşunuz antifugal ilaçlara karşı bağışıklık kazanacaktır ve daha sonra kursak mantarı gibi bir sorunla karşılaştığınızda ilaç etki etmeyebilir.
Merhaba,
Yaklaşık 2 hafta oldu ve bir daha kusmadı ama yem yedikten sonra kafasını bir ileri bir geri sallayarak geviş getiriyor sanki ,dışkısında da sindirilmemiş tohumlar oluyor bazen (daha çok fotoğraf yüklemeye çalıştım ama hep uyarı veriyor) .
Birde göğüs kısmının bu kadar şişkin olması normal mi ?

Ekli dosyalar

• 20201223_193546.jpg
    20201223_193546.jpg
    845.7 KB · Görüntüleme: 42
  • 20201231_220743.jpg
    20201231_220743.jpg
    796.5 KB · Görüntüleme: 40
Dışkıda sindirilmemiş yem bulunması sıkıntılı bir durum.
En kısa sürede veteriner hekime gidiniz. Tahlilsiz ilaç vs. kullanmak daha çok problem oluşturabilir.

Dışkıda sindirilmemiş yem bulunması sıkıntılı bir durum.
En kısa sürede veteriner hekime gidiniz. Tahlilsiz ilaç vs. kullanmak daha çok problem oluşturabilir.
Çok teşekkür ederim ,
Evet bende veterinere götürmek istiyorum ancak buradaki veterinerler pek kuşlardan anlamıyor ,tanıdığımızın kuşunda kursak mantarı vardı (3.gidişlerinde öğrenebildiler) ve 2 kez kuşunuz sağlıklı sadece üşütmüş deyip geri yolladılar ,en son hastalığını öğrendiklerinde ise çok geç kalındı ve kuş öldü ,araştırıp en iyisine gideceğim en yakın zamanda .
Dışkıdaki sindirilmemiş yem sürekli olmuyor bir kez denk geldim ,iştahında problem yok gayet hareketli (uyku haricinde her zaman salınık halde) .
Endişelendiren şey videodaki gibi yem yedikten sonra kafasını sallaması ayrıca göğsündeki şişlik normal midir ?
İlk başta versele laga yem kullanıyordum piyasada çok bulunmayınca ilk defa gördüğüm myyem selection yemini aldım ,üstünde gerçek meyve yazıyordu aldanıp satın aldım ama yine boyalı ekmek parçaları vardı küçük bir poşet de kurutulmuş meyve koymuşlar .Sonrasında vitakraft aldım ama o da uzun süre önce yerli üretime geçmiş ve hiç kimse memnun değil . Garden mix pembe paket ve beaks markalarını deneyeceğim , önereceğeniz başka yemler olursa memnun olurum . Ayrıca nekton s,versele laga mutavit ve versele laga probi-zyme ürünlerini kullanıyorum ,çokça önerilen Röhnfried ürünlerini de alacağım .
@ADRIAN @Recai

Çok teşekkür ederim ,
Evet bende veterinere götürmek istiyorum ancak buradaki veterinerler pek kuşlardan anlamıyor ,tanıdığımızın kuşunda kursak mantarı vardı (3.gidişlerinde öğrenebildiler) ve 2 kez kuşunuz sağlıklı sadece üşütmüş deyip geri yolladılar ,en son hastalığını öğrendiklerinde ise çok geç kalındı ve kuş öldü ,araştırıp en iyisine gideceğim en yakın zamanda .
Dışkıdaki sindirilmemiş yem sürekli olmuyor bir kez denk geldim ,iştahında problem yok gayet hareketli (uyku haricinde her zaman salınık halde) .
Endişelendiren şey videodaki gibi yem yedikten sonra kafasını sallaması ayrıca göğsündeki şişlik normal midir ?
İlk başta versele laga yem kullanıyordum piyasada çok bulunmayınca ilk defa gördüğüm myyem selection yemini aldım ,üstünde gerçek meyve yazıyordu aldanıp satın aldım ama yine boyalı ekmek parçaları vardı küçük bir poşet de kurutulmuş meyve koymuşlar .Sonrasında vitakraft aldım ama o da uzun süre önce yerli üretime geçmiş ve hiç kimse memnun değil . Garden mix pembe paket ve beaks markalarını deneyeceğim , önereceğeniz başka yemler olursa memnun olurum . Ayrıca nekton s,versele laga mutavit ve versele laga probi-zyme ürünlerini kullanıyorum ,çokça önerilen Röhnfried ürünlerini de alacağım .
@ADRIAN @Recai
Kuşunuza ara ara yumuşak gıdalar verin yumurta maması, meyve-sebze, ıslatılmış tahıl gibi...

Geçmiş olsun umarım önemli birşeyi yoktur. Üst tarafta gözükmesi için upluyorum acil bir konu gibi gözüküyor. Şişlik ve kusma garip geldi kuş kur yapar gibi kusmuyor çünkü.

Kuşunuza ara ara yumuşak gıdalar verin yumurta maması, meyve-sebze, ıslatılmış tahıl gibi...
Daha yeni yumurta mamasına alıştırdım ,meyve yemiyor ama ona da alıştıracağım .
Göğsünün büyüklüğü normal mi ?
Geçmiş olsun umarım önemli birşeyi yoktur. Üst tarafta gözükmesi için upluyorum acil bir konu gibi gözüküyor. Şişlik ve kusma garip geldi kuş kur yapar gibi kusmuyor çünkü.
Çok teşekkür ederim ,
Evet sadece yem kustu bir kere ,koku yok kusmuk gibi de değil sadece az sindirilmiş tohum taneleri .Belirgin bir hastalığı yok ama erken teşhis önemli olduğundan tedbiri almaya çalışıyorum .

Öncelikle merhaba,

Yem markanızı değiştirin bir an önce. Gardenmix, vivid, beaks gibi markalara yönelin. Ve de kuşa probiyotik takviyesi yapın.
Dışkıda yem durumunun birçok nedeni olabilir..

Öncelikle merhaba,

Yem markanızı değiştirin bir an önce. Gardenmix, vivid, beaks gibi markalara yönelin. Ve de kuşa probiyotik takviyesi yapın.
Çok teşekkür ederim ,
Önerdiğiniz ürünleri alıyorum hemen .
Normalde probiyotik var (versele laga probi-zyme) ama sadece mamayla veriliyormuş yeni mama yemeye başladı , daha etkili olması için bu ürünü suluğa katabilir miyim ?

Öncelikle merhaba,

Yada tahılı ıslatacağım suya probiyotiği katsam olur mu acaba ?

Çok teşekkür ederim ,
Önerdiğiniz ürünleri alıyorum hemen .
Normalde probiyotik var (versele laga probi-zyme) ama sadece mamayla veriliyormuş yeni mama yemeye başladı , daha etkili olması için bu ürünü suluğa katabilir miyim ?
Suya da katın

Geri