Karadeniz Pet

Yem Seçme Sorunu

Mirova

Yeni Üye
6 aylık erkek bir muhabbet kuşum var. 6 aydır hiçbir şekilde aspur yediremedim. Yalnızca aspur koyup bekledim, gün boyunca aç kaldı yine yemedi. Ben de açlıktan ölmesin diye akdarı ile karıştırıp servis ettim. Akdarıları tek tek seçip yiyor ama aspurların bir tanesine bile dokunmuyor. Acaba yemlerde mi sorun var diye düşünüp 3 farklı yerden aspur aldım yine yediremedim. Normalde muhabbet kuşları aspuru çok sever ama benimki tam tersi maalesef.

Böyle bir sorunla karşılaşan var mı? Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Evet benim oğlum da yemiyor. Akdari kizildari daldarı hepsini yiyor ama aspur yemiyor Dedim varsın yemesin onu 🙂 bu zamana kadar şükür bir sorun olmadı. Zaten gerekli takviyeleri vitaminleri veriyorum.

Evet benim oğlum da yemiyor. Akdari kizildari daldarı hepsini yiyor ama aspur yemiyor Dedim varsın yemesin onu 🙂 bu zamana kadar şükür bir sorun olmadı. Zaten gerekli takviyeleri vitaminleri veriyorum.
Bundan önceki vefat eden muhabbet kuşuma aspur ve marul veriyordum. Yalnızca bu ikisini yiyerek tam 14 sene yaşadı. Şimdi bu kuşa marul verdiğim zaman aspur yedirmek zorundayım, yoksa dışkısını toparlayamıyor. Marul vermesem bu sefer yeşillik ihtiyacını karşılayamayacak. Yani anlayacağınız beni sinir ediyor 6 aydır. En sonunda gagasından tutup zorla yedireceğim o olacak :)

14 yıl maşallah iyi yaşamış hem bakımla hemde bünyeyle alakalı uzun yıl yaşaması bence. Her kuşun karakteri farklı sevdiği yemlere mamalara sebze meyvelere kadar. Benim oğlum pek yeşillik yemez onu karsilayan multivitamin veriyorum o yüzden sorun yaşamıyorum. Dışkısını toparlaması için probiyotik entrobac verebilirsiniz. Böylelikle sorun ortadan kalkmış olur 🙂

Çok fazla takviyeye bağımlı kalsın istemiyorum ama yapacak bir şey yok. Böyle giderse mecbur vitamin takviyeleri vereceğiz gibi görünüyor.

İsterseniz bir arastirin ama dediğim probiyotik entrobac kuş yaşadığı müddetçe verilmeli. Bağırsak florasını düzenliyor sindirim sisteminde bağışıklığı güçlendiriyor. Tabi yine siz bilirsiniz 🙂

Bu arada ilaç olmadığı için herhangi bir yan etkisi veya zararı da yoktur 🙂

Geri