Karadeniz Pet

Yeni sezona yeni hayata merhaba

Fatih Çevik

Meraklı Üye
Sezonun ilk yavruları yeme düşmeye başladı. Birer maşallah alırız. Nasipse artık her hafta bir iki kuş yeme düşer ocak ayına kadar sonra bir sömestr tatili yaparız kuşlara bi ay dinlenirler. ikinci tur eslemeleri yapıp hazirana kadar durmayiz.
Tabi bunlar kafamdaki planlar. Ne demişler kul kurar kader gülermiş
Nasibimizde ne varsa artık.
Yeşil yavru ilan verdiğim kuşlardan yeşil erkek ve Teksas dişinin yavrusu. Bi kardeşi daha bakıcı annenin kollarında gününü bekliyor.
Maşallah çok iri çıktılar artık kan mi bakan kuşların özverisi mi bilemedim.
9640203d41148d9e9d19cddbb1969161.jpg

422fee7669c6d492509a846f227ccd55.jpg

30081993816b16bce1d0333daee761a2.jpg

2e7ab020a50eb52a2aaaa2b25973cb3f.jpg

72f511e92738b34daf26b4f2d7b198b3.jpg

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maşallah gençler ben geliyorum diyor :)

Annesi babası show mu bu yavruların?
Aynen. Gri olanın anne baba çok iyi. Yeşil olanın baba çok iyi anne renk kuşu olduğu için bi tık düşük babaya göre. Baba da lutino taşıyıcı olduğu için yavrular biraz ince çıkıyor. Ama bu hali bile bazı yerlerde damızlık show diye satılan kuşlar ayarinda.
Maşallah gençler ben geliyorum diyor :)
Sağolasın. Bakalım baya guzel iskelet yapısı. Erkek olan Tüyden sonra zaten baya kafa açar. Gri zaten şu haliyle çizgisi belli.
Masallah darısı basimiza
Sağolasın. Inşallah sizin de yavruları görmeye başlarız en kisa zamamda

Selamın aleyküm öncelikle iki senedir kuş besliyorum halen yavru alamadım bana tavsiyeleriniz olabilir mi neler yapmalıyım

Oncelikle kuşlarınizi sonra ise bakım ortamı ve bakım besleme şekillerinizi gözden geçirmeniz gerekir.
Kuşlar eğer ki çok yaşlı değilse ya da çok ufak değilse ki 2 senedir sizdelerse eğer küçük değillerdir kuşları hazır hale getirmek gerekir.
Bunun öncelikle düzenli sağlıklı bir yaşam alanı ve besleme takviyeleri ile yapmak gerekir.
Hayvanlar insanlar gibi değil başka moyivasyonlari yok hayatta onların yegane amacı soyun devamı buna göre onlar bizden daha çok istiyor olmalılar uremeyi. Ama gerek güvenilir bir ortamda gerekse doğru bakım koşulları besleme alışkanlıkları olmalı ki kuşlar yaptıkları yumurtaya zarar gelmeyeceğine ve çıkacak yavruya iyi bakacağına ikna olabilsin.
Bunların dışında ufak bir iki trick var, katkılar ve kuşları ayırıp bir süre kizginlasmsini beklemek gibi. Sonrası sabır

Oncelikle kuşlarınizi sonra ise bakım ortamı ve bakım besleme şekillerinizi gözden geçirmeniz gerekir.
Kuşlar eğer ki çok yaşlı değilse ya da çok ufak değilse ki 2 senedir sizdelerse eğer küçük değillerdir kuşları hazır hale getirmek gerekir.
Bunun öncelikle düzenli sağlıklı bir yaşam alanı ve besleme takviyeleri ile yapmak gerekir.
Hayvanlar insanlar gibi değil başka moyivasyonlari yok hayatta onların yegane amacı soyun devamı buna göre onlar bizden daha çok istiyor olmalılar uremeyi. Ama gerek güvenilir bir ortamda gerekse doğru bakım koşulları besleme alışkanlıkları olmalı ki kuşlar yaptıkları yumurtaya zarar gelmeyeceğine ve çıkacak yavruya iyi bakacağına ikna olabilsin.
Bunların dışında ufak bir iki trick var, katkılar ve kuşları ayırıp bir süre kizginlasmsini beklemek gibi. Sonrası sabır

Fatih ben de yaklaşık üç aydır bende önceki kuşları değiştirdim onlar yerine yeni çift aldım ilk aldığım zamanlarda kuşçu da yumurlamak için gün sayıyordu eve geldigimde yere yumurtladı kuş ve uzun zamandır hiç bir gelişme göremedim bide dişi erkege saldırıyor

Maşallah. Özellikle gri olan yavruna imrendim Fatih hocam gri favorimdir showda. Bereketli sezonlar dilerim

Fatih ben de yaklaşık üç aydır bende önceki kuşları değiştirdim onlar yerine yeni çift aldım ilk aldığım zamanlarda kuşçu da yumurlamak için gün sayıyordu eve geldigimde yere yumurtladı kuş ve uzun zamandır hiç bir gelişme göremedim bide dişi erkege saldırıyor
Üretimhanede ki kafes düzenini sağlamaya çalışın. Gerek ışık alma şekli gerekse ışık alma süresi. Kafesin tünek ve yuva şeklini. Bunun yanında kuşların düzenli bir gün geçirmelerini sağlayacak biyere koyun. Boş bir odaya falan. Oturma odasında ya da sürekli birilerinin girip çıktığı bi yer güvensiz bir ortam onlar için. Sabah güneş doğacak Akşam batacak, sabah akşam öyle belli belirsiz ışık yanıp sonecek kuşları uyandıracak bi ortamda üremeleri çok zor.
Dişi nin saldırma si erkeğin tacizlerinden kaynaklı olabilir. Dedigim gibi bir ortam yaratın bir aya yakın dursunlar. Dişi illa ki ortama ayak uydurup yuvayla ilgilenmeye başlar.
Bu arada 2 3 günde bir havuç ve haşlanmış yumurta katkılı mama verin

@Soner Yılmaz bi tavsiyede fatih'in söylediklerine ilaveten ekleyim. özellik ile hobi üretim yaparken kesinlik ile hazır takım almanızı veya damızlık almanızı tavsiye etmem. Çünkü kümeste 20-30 çift kuş varken eve getirip 1-2 çift kuşla ev ortamına sokmak kesinlikle verimi düşürür en iyi takımlar bile etkilebilir. Benim size tavsiyem hobi olarak yapmak istiyorsanız aynı cins kardeş olmayan 3 erkek 3 dişi yavru alıp 7-8 aylık olana kadar yetiştirip anlaşanları eşe atmanız. Hem çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü yavru alırsınız hemde kuşlar yavruluğundan beri sizin besin dengenize ortamınıza alışmış olur ortamda yabancılık çekmez daha kolay eşe gelir daha çabuk ürer daha uzun seneler yavru alırsınız. Benden takım isteyenlere dahi bunu tavsiye ederim ben takım alacanıza yavru alın eve götürüp 2-3 ay bekleyeceğinize 6-7 ay yetiştirin kendi yetiştirdiniz kuştan verim alın... çalışan takımı senede 15-20 yavru veren takımı kim niye satsın... satsada bahsettim değişiklikler etkilemezmi...

Maşallah. Özellikle gri olan yavruna imrendim Fatih hocam gri favorimdir showda. Bereketli sezonlar dilerim
Teşekkürler kahraman hocam. Gri dışı maşallah iyi duruyor. Bakalım sonu nasıl olacak. Aslında erkek yavruların ilk yeme indikleri halleri çok değişiyor kafa çok açılıyor ama disilerin gerdan ve kafa yavru haliyle kendini belli ediyor.

Bunlar grinin anne babası. Bi tane de tarçın mavi geliyor o daha yeme düşmedi ama çok tatlı bi renk oldu. Hepimize hayırlı bereketli bir sezon dilerim.

e909afff62cb16b245eddc54236e8f17.jpg

0a246c08587b60c15819c4e1e97f931b.jpg

Fatih hocam senin yerin nerede idi müsait vakit bi ziyaretine gelmek tanışmak isterim

Fatih hocam senin yerin nerede idi müsait vakit bi ziyaretine gelmek tanışmak isterim
Anadolu yakasında Ünalan mahallesindeyim kahraman hocam. Evin terasında ufak bi odacik var kuşları koyduğum orada kendimizi egkendiriyoruz.
Haftaiçi is güç eve dönmesi akşam 8 i buluyor da hafta sonu falan beklerim. Dediğiniz gibi tanışmış oluruz.

Anadolu yakasında Ünalan mahallesindeyim kahraman hocam. Evin terasında ufak bi odacik var kuşları koyduğum orada kendimizi egkendiriyoruz.
Haftaiçi is güç eve dönmesi akşam 8 i buluyor da hafta sonu falan beklerim. Dediğiniz gibi tanışmış oluruz.

Allah razı olsun. hafta içi bendede durum aynı zaten pazar günleri anca fırsat buluyorum. Üsküdar'da idi dimi ünalan mahallesi

Allah razı olsun. hafta içi bendede durum aynı zaten pazar günleri anca fırsat buluyorum. Üsküdar'da idi dimi ünalan mahallesi
Evet uskudar a Bağlı ama E5 kenarı. Göztepe köprüsü ile uzuncayir metrobüs durağınin arasında bi yerde. Metro metrobüs yürüme mesafesi yani.

Bi kase daha mutluluk gününü bekliyor. Maşallah

63f60b7a5d202bd09e18e351205ed820.jpg

b6687810af7157e9848f04f1a3df1c00.jpg

096298266d61c35250a43dd1fc4aab82.jpg

Üretimhanede ki kafes düzenini sağlamaya çalışın. Gerek ışık alma şekli gerekse ışık alma süresi. Kafesin tünek ve yuva şeklini. Bunun yanında kuşların düzenli bir gün geçirmelerini sağlayacak biyere koyun. Boş bir odaya falan. Oturma odasında ya da sürekli birilerinin girip çıktığı bi yer güvensiz bir ortam onlar için. Sabah güneş doğacak Akşam batacak, sabah akşam öyle belli belirsiz ışık yanıp sonecek kuşları uyandıracak bi ortamda üremeleri çok zor.
Dişi nin saldırma si erkeğin tacizlerinden kaynaklı olabilir. Dedigim gibi bir ortam yaratın bir aya yakın dursunlar. Dişi illa ki ortama ayak uydurup yuvayla ilgilenmeye başlar.
Bu arada 2 3 günde bir havuç ve haşlanmış yumurta katkılı mama verin

Fatih bey zaten yatak odasında besliyorum kuşlarımı zaten herkes bilir nasıl olduğunu sadece geceleri ışık yanıyor. Dediğiniz gibi birkaç gündür mama veriyorum günlük olark değiştiriyorum yumurta bisküvi havuç bal bunları mikserde geçirip veriyorum

Ekli dosyalar

• IMG_4772.JPG
    IMG_4772.JPG
    733.9 KB · Görüntüleme: 15
Kahraman bey çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için yerim olsa daha fazla kuş alıp kendim çift yapmayı düşünüyorum

Geri