Karadeniz Pet

Ağızdan nefes alıyor

byzbyz

Yeni Üye
Merhaba kuşumun bu akşam tellere tutunup ağzını açarak nefes alıp verdiğini fark ettim. Gün geçmiyor ki bir hastalığı bir sorunu çıkmasın.. ben mi evham yapıyorum bilmiyorum. Bir kere baya kötü hastalandı antibiyotik kullandık oksijen aldı çok zayıflamıştı sizin tavsiye vitamin probiyotikleriniz ile hızla kilo aldı derken şimdi de böyle bişeyle karşılaştım. Tünekten tüneğe geçiyor kanatlarının arasını açıyordu sürekli kaldığı odada çok sıcak değil hatta hastalıktan sonra iyileşsin diye mutfak ılık oluyor diye oraya almıştım. Ayağında sivilce gibi bişey çıkmıştı ahşap tünek alın denildi ve aldım bir kaç malzeme daha sipariş verdim henüz gelmedi. Ayağındaki sivilce gibi şey geçiyor bu arada kendi kendine. Bi anda aniden kilo aldı iyileştikten sonra. Uçması için kafesi açıncada uçarken sorunu yok fakat bir yere konamıyor hızını ayarlayamayıp bir yere tosluyor bebeklikten beri iri böyle hantal bir kuş. Atik değil havada bile yakalanabiliyor. Bugünde böyle nefes aldığını fark ettim. Konuşuyor akşam bizi görünce tellere zıplayıp öpücük veriyor. Sonra uyumaya başlıyor gagasını ağzını açarak seste gelmiyor bu arada sadece bu şekilde ağız açık göğüsü hareketli. Ne yapacağımı şaşırdım ben artık eskiden de kuş baktım ama ne hastalıklarını bilirim ne böyle sorun yaşadıklarını 😒 Bi tam anlamıyla toparlayamadık biri bitse başka bişeyi çıkıyor

Merhaba Merve hanım ❤️ Kusura bakmayın bakamadım foruma videoyu çekemedim henüz. Ama kuyruk aşağı yukarı sekiyor bunu görmek istediniz belki videoyu çekince yine paylaşırım buradan. Kuyruğu nefes alırken aşağı yukarı hareket ediyor tellere tutunuyor ağzını açıyor uyuyor bazende ateşi var gibi geliyor bana. Kanatlarının arasını açıp serinlemeye çalışıyor çok sıcakta değil. Fakat onun dışında hareketlide konuşuyor kendini öptürüyor

1 buçuk ay önce yine enfeksiyon yada soğuk algınlığı şüphesi ile veteriner fakültesine götürmüştüm. Tam teşhis söylemediler ama sürekli uyuma, iştahsızlık siyah düşkü sorunu bile götürmüştüm. Digestive reçete edildi ve enjeksiyon içerisine serum vitamin ve antibiyotik çekip bana verdiler günde 2 damla şeklinde ağzına damlattım ve orada 20 dk oksijen verildi. Sonra siz probiyotik ve vitamin için gerwit ve entrobac damla kullanmamı söylemiştiniz. Aldık kullandık sonra büyük oranla toparlandı çok hızlı bi şekilde kilo aldı. Yinede canlı aslında konuşuyor fakat tellere tutunup ağzını açıyor. Hasta olduğu zamanda kafesin altında kalıp yine zemine kafasını yaslayıp ağzını açıyor uyuyordu çocuğum. Sanırım tam atlatamadık. Verdikleri enjeksiyon bozuktu basarken içindeki ilaç bi anda fazlaca fışkırıyordu tabiki onu gördükten sonra ağzına getirmeden damla yapmaya çalışıp öyle damlatıyordum. Bu yüzden 7 gün alması gereken ilaç fazla fışkırıp çabuk bittiği için 5 günde bitti. Tam iyileşememesini buna bağlıyorum 😒

Beyza hanım konunuzu hep en başından okumak zorunda kalıyorum :)
Solunum sıkıntısı devam ediyorsa doksisiklin etkenli ilaç kullanmanız gerekecek. Aşağıya eklediğim ilaçlardan biri uygun olur.

Ekli dosyalar

• IMG_20230209_000602.jpg
    IMG_20230209_000602.jpg
    123.9 KB · Görüntüleme: 28
Geri