Karadeniz Pet

Bağışıklık sistemi çökmüş, öksürüyor, hapşuruyor

Fındık - Fıstık

Meraklı Üye
Kuşum çok uzun zamandır soğuk algınlığı. Antibiyotik fayda etmiyor. Son dönemde iyice kötüleşti. Öksürüyor, nefes darlığı çekiyor. Hapşuruyor. Yem kırmakta zorlanıyor. Hırıltılı sesler çıkarıyor. Onu iyi etmek için güçlendirmek için ne yapabilirim?

Bildiğim kadarıyla dışkı herşeyi açıklıyor o sebeble güncel dışkı fotoğrafı atarsanız konu daha hızlı çözülür diye düşünüyorum. Kağıt havlu üzerine yapmış olduğu bir dışkıya net şekilde çekip yüklerseniz daha iyi olur.

Tedavi için önde teşhis lazım kuşun fotoğrafını da yükler misiniz Hatta hırıltılı halinin de videosunu yükleme şansınız varsa daha iyi olur.

Bildiğim kadarıyla dışkı herşeyi açıklıyor o sebeble güncel dışkı fotoğrafı atarsanız konu daha hızlı çözülür diye düşünüyorum. Kağıt havlu üzerine yapmış olduğu bir dışkıya net şekilde çekip yüklerseniz daha iyi olur.
Teşhis belli, ileri derece soğuk algınlığı, öksürük, burun akıntısı, astım... Solunum yolları çökmüş resmen. Antibiyotik sonrası daha kötü oldu. Yem kıramıyor, yemi ezip kafesin altına seriyorum. Oradan tozları filan çiğnemeye çalışıyor.

Çok geçmiş olsun daha bilgili kişilerin önerisi olacaktır illaki. İlaç ismi veremiyorum ben şu anda bilgim yok sadece süreç hızlansın diye resim istemiştim yardımcı olacak biri gelince dışkı isterse diye ilk gören bendim o yüzden yazdım.

Antibiyotik ne kullandınız ?
kim verdi ?
kaç gün kullandınız ?
Vitamin vs takviye yapıyor musunuz?

Çok geçmiş olsun daha bilgili kişilerin önerisi olacaktır illaki. İlaç ismi veremiyorum ben şu anda bilgim yok sadece süreç hızlansın diye resim istemiştim yardımcı olacak biri gelince dışkı isterse diye ilk gören bendim o yüzden yazdım.
Elinize sağlık, çok iyi düşünmüşsünüz. Dışkı resmi koymadım, çok yanıltıcı olur. Çünkü ezdiğim yemleri yediği için dışkının rengi ve boyutu normal değil. Bu da hastalık değil, yemle ilgili. Açıkçası antibiyotik, bağışıklık sistemini daha çok çökertti. Bir ilacı daha kaldıramaz. Vitamini, özel maması, gaga taşı, ballı yemi, her şeyi var ama yiyemiyor doğru düzgün. Çok üzülüyorum bu haline. İşi gücü bıraktım, buna üzülüyorum. Yeter ki iyileşsin.

Elle besleme aparatıyla beslemeyi biliyosanıs mutlaka besleyin çoıu kuş hastalık durumlarında yemek su eksikliğindende ölebilir kendini bişey yemezse nasıl hastalıkla savaşabilsin??

Antibiyotik ne kullandınız ?
kim verdi ?
kaç gün kullandınız ?
Vitamin vs takviye yapıyor musunuz?
Baytril verdik 5 gün suyuna, veteriner verdi. Avivit toz vitamin var, kuru maması var. Probiyotik de var. Hepsini aralıklarla veriyorum ama yem kıramıyor, alt gagası hastalıktan köreldi. Tüyleri çok kabarık, çok hapşuruyor. Çok öksürüyor.

Elle besleme aparatıyla beslemeyi biliyosanıs mutlaka besleyin çoıu kuş hastalık durumlarında yemek su eksikliğindende ölebilir kendini bişey yemezse nasıl hastalıkla savaşabilsin??
5 yaşında, dişi... Bir önceki kuşum 12 yaşında ölmüştü. Ama malesef bunun bünyesi zayıf. Elle beslemeye gerek yok. Kafesin tabanından yemek yiyiyor. Elle besleyince aşırı stres yapıyor, daha kötü oluyor. Şimdilik yerden yemesi ile idare ediyorum. Altını sürekli temizliyorum. Günde 2 defa. Dışkıya temas etmesin fazla diye.

KEKİK ÇAYI
Solunum yolu hastalıklarında, soğuk algınlığında faydalıdır.
Kuşların hastalıklara karşı direncini arttırır.
Kuşların kızışmasına yardımcı olur.
Demlenerek kullanılır. Yarım çay kaşığı kekik bir bardak sıcak suda demlenir. Soğuduktan sonra suluğa katılır. Ayda 1 defa kullanılabilir.

KEKİK ÇAYI
Solunum yolu hastalıklarında, soğuk algınlığında faydalıdır.
Kuşların hastalıklara karşı direncini arttırır.
Kuşların kızışmasına yardımcı olur.
Demlenerek kullanılır. Yarım çay kaşığı kekik bir bardak sıcak suda demlenir. Soğuduktan sonra suluğa katılır. Ayda 1 defa kullanılabilir.
Durumu bu kadar ağır olan kuşa çay yada diğer takviyeler yarar sağlamaz.

Seni anlıyorum ama mutlaka beslenmesini yapman lazım kafesini sıcak tutuyorsun dimi inşallah düzelir elle besleme özel aparatlar var o yüzden söyledim bişeyler yemeli toparlanmak için

Durumu bu kadar ağır olan kuşa çay yada diğer takviyeler yarar sağlamaz.
Kesinlikle. Durumu son aşama gibi. Nefes alırken inanılmaz hırırltısı var. İç organları çıkacak gibi sesler çıkarıyor. Nefes darlığı var. Kuyruğu çok fazla sallanıyor. Sürekli kafasını sürtüp hapşırıyor. Tek tesellim yemeden kesilmemesi. Suyunu da sürekli içiyor. Bol su içiyor ama her su içme sonrası hırırltısı artıyor. Bünyesine soğuk girince öyle oluyor. Halbuki doğal gazlı odada kalıyor, oda sıcaklığı normal. Suyu da normal su, soğuk değil.

Veterinerden hiprodoxi, doksimis yada levadoks bu ilaçlardan birini alıp kullanın mutlaka ilaç alana kadar probiyotik takviyesi yapınız.
Peki antibiyotik daha kötü yapmaz değil mi? En son antibiyotik sonrası daha kötü oldu. Baytril işe yaramadı. O zaman o dediğiniz ilaçlardan birini bulayım pazartesi.

Geri