Karadeniz Pet

Balgaga_Dışkıda sindirilmemiş yem_2021 Aralık

Balgaga

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Muhabbet kuşum Balgaga ocakta 1 yaşına girecek.

Son bir haftadır üç kere farklı zamanlarda olmak üzere gagasını açıp kapama hareketi yaptığına tanık oldum (esneme gibi, yem getirmiyor, kusma yok, bir seferde 4-5 kere ardarda yapıyor).

18 Aralık cumartesi, dışkısında sindirilmemiş yem tanesi keşfettim. (Cumartesi günü dal darı ve yumurta sarısı yedirmiştim).

19 Aralık pazar günü, kuş uzmanı olmasa da kuşlara da baktığını beyan eden bir veterinere götürdüm. Karnını kontrol etti ve şuan ele gelen bir sıkıntı olmadığını, fakat ağız hareketi ve dışkının normal olmadığını söyledi. Diazme 256 probiyotik verdi, toz seklinde yeme eklememi söyledi. Suluguna da 15 damla elma sirkesiyle gözlemlememi söyledi. Mantar olma ihtimali olduğu için antibiyotik vermememiz gerektigini, antibiyotik in mantara iyi gelmeyeceğini soyledi. 19 aralıktan bu yana bunu uygulamaktayım. Yeminde kum veriyordum, fakat bugün ayrıca kum vermeye başladım (sanırım yem içinde çöküyormuş)

Bu sıralar kafasını gömmesi, durgunluğu arttı ama tamamen hareketsiz de değil. Yani yine ötüyor, bizimle temas halinde, uçuyor, sosyallesiyor. Fakat tüy döküm döneminde, baya tüy kaybediyoruz. Bir yandan kızgınlığı da var gibi, eşi yok, ayna da yok.

Bugün hala dışkıda yem geliyor, yakın takipteyim. Fakat endişe ve panik duyuyorum yer yer, bir anda birşey olursa diye çok korkuyorum.

Sizce ne yapmalıyım? Araştırdıgim kadarıyla İstanbul vet'ten Filiz Hekim kuşlar konusunda uzman ve bir çok kuşu da kurtarmış. Fakat acaba vesvese mi yapıyorum, kuşu götürüp yollarda hasta etmekten de korkuyorum.

Yemli dışkı fotolarını ekliyorum, bir de dün havuç verdim, ondan sonraki dışkısını da. Yandan fotoğrafını paylaşıyorum, bir de kabarma olayını bilmediğim için kabarık bulduğum bir fotosunu da. (Foto video eklemede sıkıntı yaşadım) instagramı aktif kullanıyorum, güncel foto video açısından: @thebalgaga

Özetle:
1. Dışkıda yem var
2. İki gundur biten bir gaga açık yutkunma hareketi vardı
3. Kuş kumu var, probiyotik e ve elma sirkesine başladık
4. Zaman zaman durgunluk var ama tüy dökümü de

Balgaga benim ilk kuşum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum, Balgaga'yi kaybetmek istemiyorum :(

Sevgiler

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-12-21-13-32-30-067_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-12-21-13-32-30-067_com.miui.gallery.jpg
    382.8 KB · Görüntüleme: 43
  • Screenshot_2021-12-21-13-33-01-092_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-12-21-13-33-01-092_com.miui.gallery.jpg
    845.8 KB · Görüntüleme: 44
Merhaba, öncelikle ben belki basit bir sindirim problemini daha kötü hale getirdiğinizi düşünüyorum. Şöyle ki kuşlarda sirke kullanımı tartışmalı bir konu. Kaldı ki 15 damla aşırı fazla bir oran muhtemelen kuşa zarar vermiştir. Derhal sirke kullanımını bırakmalısınız. Sirkenin getirdiği sonuçlar nasıl düzeltilir bilemiyorum. Dışkıda yem sorunu eğer ki kuşta iştah kaybı, göğüste sivrilik, neşe kaybı vs gibi durumlar olmadıkça. Kum, probiyotik ve yem değişimi ile düzeltilebilirdi. Aynısı bende de oldu ve genelde yem değişikliği işe yarayan bir çözüm. Hangi marka yem kullanıyorsunuz?

Merhaba, öncelikle ben belki basit bir sindirim problemini daha kötü hale getirdiğinizi düşünüyorum. Şöyle ki kuşlarda sirke kullanımı tartışmalı bir konu. Kaldı ki 15 damla aşırı fazla bir oran muhtemelen kuşa zarar vermiştir. Derhal sirke kullanımını bırakmalısınız. Sirkenin getirdiği sonuçlar nasıl düzeltilir bilemiyorum. Dışkıda yem sorunu eğer ki kuşta iştah kaybı, göğüste sivrilik, neşe kaybı vs gibi durumlar olmadıkça. Kum, probiyotik ve yem değişimi ile düzeltilebilirdi. Aynısı bende de oldu ve genelde yem değişikliği işe yarayan bir çözüm. Hangi marka yem kullanıyorsunuz?
Şunu sormayı unutmuşum: Diazyme 256'yı ne kadar ölçüyle karıştırdınız? Bu arada suluğuna eklenerek de verilebiliyor. Ayrıca bence 15 damla sirke için çok fazla ama neyseki sirkeyi 2 gün kullanmışsınız, belki o kadar kötü bir sonuca yol açmamışsınızdır, hemen moralinizi bozmayayım. Daha iyi bilenler de yorum yaparlar.

Şunu sormayı unutmuşum: Diazyme 256'yı ne kadar ölçüyle karıştırdınız? Bu arada suluğuna eklenerek de verilebiliyor. Ayrıca bence 15 damla sirke için çok fazla ama neyseki sirkeyi 2 gün kullanmışsınız, belki o kadar kötü bir sonuca yol açmamışsınızdır, hemen moralinizi bozmayayım. Daha iyi bilenler de yorum yaparlar.
Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok tesekkurler Merve Hanım.

Diazyme'i yarım çay kaşığı yemligine kattım. Üzerinde sulukla verilebildigini okudum ben de. Fakat görüştüğüm veteriner hekimin önerdiği şekilde uygulamayı doğru buldum.

Sirke hususunda ise yine hem hekim, hem de kuşumun yetistiricisi (kendisiyle irtibatimiz devam ediyor) bu yönde yönlendirdiği için katıyorum. Full suluga damla seklinde kullanıyorum, zaten aralıklı olarak oluyor. Örneğin bugün koymadım.

Elbette ben de yanlış birşey yapmayayim diye çabalıyorum ama çare olarak hekim ve yetistiricinin dediklerini uygulamak durumundayız bir sekilde.

Kaygım şu yönde, dışkı tahlili vs. yapılmadığı için megabakter vs gibi bir durum var mı yok mu? Kuşu yormak pahasına bunu neylestirmeli miyim

*netleştirmeli miyim?

Olacaktı. Balgaga telefonu bırakmıyor yazayim :)

Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok tesekkurler Merve Hanım.

Diazyme'i yarım çay kaşığı yemligine kattım. Üzerinde sulukla verilebildigini okudum ben de. Fakat görüştüğüm veteriner hekimin önerdiği şekilde uygulamayı doğru buldum.

Sirke hususunda ise yine hem hekim, hem de kuşumun yetistiricisi (kendisiyle irtibatimiz devam ediyor) bu yönde yönlendirdiği için katıyorum. Full suluga damla seklinde kullanıyorum, zaten aralıklı olarak oluyor. Örneğin bugün koymadım.

Elbette ben de yanlış birşey yapmayayim diye çabalıyorum ama çare olarak hekim ve yetistiricinin dediklerini uygulamak durumundayız bir sekilde.

Kaygım şu yönde, dışkı tahlili vs. yapılmadığı için megabakter vs gibi bir durum var mı yok mu? Kuşu yormak pahasına bunu neylestirmeli miyim
Rica ederim.
Şöyle ki çoğu yetiştirici sirke kullanımı önermiyor. Bazıları da arada bir kullanılabilir diyor ama dediğim gibi tartışmalı bir konu. Benim asıl takıldığım nokta miktarıydı. Arada bir olsa bile 15 damla fazla. Normal vitaminler bile 7-8 damla kullanılır. Sirke için 2 damla idealdir, maksimum 3 damla önerilir. Her neyse güvendiğiniz biriymiş inşallah bir bildiği vardır.

Benim kuşumda dışkıda yem sorunu olmuştu. İnternette direkt kuruma vs diye çıkar. Göğüs kemiği ele gelmiyor demişsiniz. Zayıflama yoksa, iştahı, keyfi de yerindeyse sadece sindirim problemi olabilir. Yemleri büyük taneli geliyor olabilir. Daha kolay sindirebileceği, daha küçük taneli bir yeme geçmeniz faydalı gelebilir. Ben öyle yaptım ayrıca kuş kumu markasını değiştim birde probiyotik kullandım ve sorun bir hafta içinde geçmişti. Dal darıyla destekleyin bence, taneleri daha küçük yeme göre. Ve kumu tükettiğine emin olun.

Geçtiğimiz aylarda benim dışkı analizi için bir arayışım olmuştu. 2-3 yer falan buldum, kuşu görmek istediler. Görmeden dışkı analizi yapmayacaklarını söylediler. Bende kuşumu götürmek istemedim. Yani ikna ederseniz belki kuşu götürmeden sadece dışkısını götürerek yapılabilir.(eğer ıslak dışkı istenmiyorsa) İncelenmeden dışkıda sorun olup olmadığını kestirmek zordur. Ancak deneme yanılma yoluyla soruna çözümler ararsınız.

Sirke konusu için de müsadenizle tecrübelilerden fikir almak istiyorum. Hem sizede daha iyi yardımcı olabilirler. @Soran Kişi @Melih.S59 @Ahmet ASLAN

Rica ederim.
Şöyle ki çoğu yetiştirici sirke kullanımı önermiyor. Bazıları da arada bir kullanılabilir diyor ama dediğim gibi tartışmalı bir konu. Benim asıl takıldığım nokta miktarıydı. Arada bir olsa bile 15 damla fazla. Normal vitaminler bile 7-8 damla kullanılır. Sirke için 2 damla idealdir, maksimum 3 damla önerilir. Her neyse güvendiğiniz biriymiş inşallah bir bildiği vardır.

Benim kuşumda dışkıda yem sorunu olmuştu. İnternette direkt kuruma vs diye çıkar. Göğüs kemiği ele gelmiyor demişsiniz. Zayıflama yoksa, iştahı, keyfi de yerindeyse sadece sindirim problemi olabilir. Yemleri büyük taneli geliyor olabilir. Daha kolay sindirebileceği, daha küçük taneli bir yeme geçmeniz faydalı gelebilir. Ben öyle yaptım ayrıca kuş kumu markasını değiştim birde probiyotik kullandım ve sorun bir hafta içinde geçmişti. Dal darıyla destekleyin bence, taneleri daha küçük yeme göre. Ve kumu tükettiğine emin olun.

Geçtiğimiz aylarda benim dışkı analizi için bir arayışım olmuştu. 2-3 yer falan buldum, kuşu görmek istediler. Görmeden dışkı analizi yapmayacaklarını söylediler. Bende kuşumu götürmek istemedim. Yani ikna ederseniz belki kuşu götürmeden sadece dışkısını götürerek yapılabilir.(eğer ıslak dışkı istenmiyorsa) İncelenmeden dışkıda sorun olup olmadığını kestirmek zordur. Ancak deneme yanılma yoluyla soruna çözümler ararsınız.

Sirke konusu için de müsadenizle tecrübelilerden fikir almak istiyorum. Hem sizede daha iyi yardımcı olabilirler. @Soran Kişi @Melih.S59 @Ahmet ASLAN
Maşallah Merve hocam bize diyecek söz bırakmamışsınız :) bende 15 damla sirkenin çok olduğu kanaatindeyim, sirke vermeyin yem markasını söyledikten sonra değiştirip değiştirmemeniz konusunda fikir beyan edelim, yeni yapılmış dışkı fotoğrafı görebilir miyiz şimdide

*netleştirmeli miyim?

Olacaktı. Balgaga telefonu bırakmıyor :)
Rica ederim.

Cok tesekkur ederim.

Tecrubeli arkadasları da dinlemek isterim tabii.

Bu durumda, sorunlarım cumartesi basladıgını dusunursek, bir hafta daha bekleyip gozlemlemek uygun olur sanırım degil mi ?

Yem en son sayfiyedeydik, baska yeme erişimimiz yok diye Bonnie almıştık. Şuan Versele Laga Prestige sipsariş ettim, ona geçmeyi düşünüyorum. Kum ve yem konusunda da öneri alabilirim.

Evet veterinere götürmek noktası tereddüt yaratıyor bende de.

*netleştirmeli miyim?

Cok tesekkur ederim.

Bu durumda, sorunlarım cumartesi basladıgını dusunursek, bir hafta daha bekleyip gozlemlemek uygun olur sanırım degil mi ?

Yem en son sayfiyedeydik, baska yeme erişimimiz yok diye Bonnie almıştık. Şuan Versele Laga Prestige sipsariş ettim, ona geçmeyi düşünüyorum. Kum ve yem konusunda da öneri alabilirim.

Yem gelsin 1 hafta kullanın eğer geçmezse swap testine başvurursunuz fakat bu süreçte gözlemleyin anormal durum görürseniz bu konu üzerinden yazınız, geçmiş olsun

*netleştirmeli miyim?

Cok tesekkur ederim.

Versele laga kullananlarda asıl bu sorun oluşuyor. Hatta acaba o markayı mı kullanıyorsunuz diye düşünmüştüm. Google'a "versele laga dışkıda yem" falan yazarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Kum ben gold wings kullanıyorum. Yemde de aynı markayı kullanıyorum. Fakat içinde ki renkli drajeler ve aspirden memnun değilim. Aynı markanın yavru yeminin daha iyi bir içeriği var. Birde ben hiç kullanmadım ama gardenmix pembe şerit iyi diye duymuştum.

Versele laga kullananlarda asıl bu sorun oluşuyor. Hatta acaba o markayı mı kullanıyorsunuz diye düşünmüştüm. Google'a "versele laga dışkıda yem" falan yazarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Kum ben gold wings kullanıyorum. Yemde de aynı markayı kullanıyorum. Fakat içinde ki renkli drajeler ve aspirden memnun değilim. Aynı markanın yavru yeminin daha iyi bir içeriği var. Birde ben hiç kullanmadım ama gardenmix pembe şerit iyi diye duymuştum.
Katılıyorum, her ne kadar kaliteli olsada sindirimi zor tohumlar kullanılıyor sanırım, ben garden mix pembe şerit kullanıyorum renkli drajeler yok içerikte

Veteriner arkadaşı tebrik ediyorum sindirilmemiş yeme sirke önermesi yılın bombası özellikle konuyu mantara bağlaması muhteşem bişi..

Elma sirkesi eğer elinizde hiç vitamin , probiyotik vs yoksa 20 günde bir suluğuna 3 damla damlatabilirsiniz sorun yok. Fakat takviye kullanıyorsanız sirkeye gerek yok. Veterinerin verdiği ilaçları kullanmayın. Bence endişe edecek bir durum yok kristal kuş kumu kullanın ve gün aşırı kaliteli probiyotik kullanın 7-10 gün arasında sindirim sisteminin normale döndüğünü gözlemlersiniz.

İstanbul'da yaşıyorsanız ücretsiz kendi kümesime kullandığım probiyotik ten verebilirim..

Geçmiş olsun..

Elma sirkesi bir ilaç değildir. Elma sirkesinden mucize beklemek büyük bir yanlıştır. 15 damla önermek veya kullanmak çok büyük bir hatadır.
Suyun PH değeri 7 'dir. Elma sirkesinin kalitesine göre 3 - 4 damlası ile PH 5,5 yakalarız. Bize gerekli olanda budur. Elma sirkesi vücutta bulunan en küçük mikroorganizmalarda faydalı olurken daha büyük mikroorganizmalara etki etmez. Sizin anlayacağınız Sapanla Aslan avına gidilmez.

Elma sirkesinin faydalarını internet üzerinden araştırırsanız daha sağlıklı bilgilere ulaşırsınız.

Bu Ürünleri kullanırsanız daha faydasını görürsünüz
1 - Röhnfried Usnegano
2 - Röhnfried Hexenbier
3 - Röhnfried Ro200