Karadeniz Pet

Dişi kuşum oyuncağına kusuyor

Arre

Yeni Üye
Merhaba. 6-7 aylık bir dişi kuşum var ve kuşum neredeyse sürekli oyuncağına kusmaya çalışıyor ama çok kusamıyor yani bikaçtane yem felan kusabiliyor. bu yaptığı şeyin sağlığına bir zararı varmıdır sizce? kuşum tek eşi yok ve oturduğum yer yurt dışı petshoplarda muhabbet kuşları satılmıyor ve satan kimsede yok o yüzden eş alamıyorum kuşuma zaten almakta istemiyorum çok kendim baya ilgileniyorum kuşla zaten.

Kustuğu geri yemesin sorun olmaz. Gayet normal bir davranış :)
Işte nasil diyim bilmiyorum ama yani tam kusamiyorda yemi agzinin icinde sanki kusuyo sonra geri yutuyor cikarmadan tam. Ve sanirim oyuncagina kusabilmek icin gerektiginden biraz fazla yem yiyiyoe olabilir bu aralar yemine bakiyorum normalinden daha fazla eksiliyor. Oyuncagini cikarmakta istemiyorum uzulur diye.

Kuşun kaç yaşında? Muhtelemen bir eş istiyor :)) Bu yüzden de rastgele nesnelere kur yapıyor olabilir. Kur yaparken kuşların kusmaları gayet normal bir şey endişelenecek bir şey yok ama sen yine de veterinere git derim

Kuşun kaç yaşında? Muhtelemen bir eş istiyor :)) Bu yüzden de rastgele nesnelere kur yapıyor olabilir. Kur yaparken kuşların kusmaları gayet normal bir şey endişelenecek bir şey yok ama sen yine de veterinere git derim
kusum daha 6-7 aylik veteriner yok burada kuslara bakan

Çok büyük ihtimalle hasta değildir dişi kuşlar erken kur yapmaya başlar çünkü

Bide kuşumun cere rengi açık maviydi önceden şimdi böyle ten rengi gibi turuncumsu oluyor bu ne demek?
Benim kulunun ki de öyle, ağız çevresi değil mi? Ben kış ayları yüzünden banyo yaptıramıyorum ama siz isterseniz hafif su sıkabilirsiniz

Yinede geçmezse sacitk adında bir kanal var instadan yazabilirseniz belki yardımcı olur

Benim kuşum da aynı, yem kusuyor benimki de 7 8 aylık oyuncağına kur yapıyor ve sonra kusuyor bizim buralarda vateriner yok sanırım ama ben yine de bir baktıracağım

Işte nasil diyim bilmiyorum ama yani tam kusamiyorda yemi agzinin icinde sanki kusuyo sonra geri yutuyor cikarmadan tam. Ve sanirim oyuncagina kusabilmek icin gerektiginden biraz fazla yem yiyiyoe olabilir bu aralar yemine bakiyorum normalinden daha fazla eksiliyor. Oyuncagini cikarmakta istemiyorum uzulur diye.
Muhabbet kuşları çeşitli nesneleri kendine eş seçebilir. Sizin anlattığınız da o durum. Arzu ederseniz yanına eş alabilirsiniz, yeterince ilgi gösteriyorsanız eğer, eş almasanız da sağlıklı yaşar. Dediğim gibi kustuğunu yememesine özen gösterin. Anlattığınıza göre oyuncağına fazlaca bağlanmış. Sırf oyuncağını beslemek için yem yiyor ve yem yer yemez oyuncağını besliyorsa bu durum onun sağlığını tetikler. Oyuncağı bir süre çıkarın. Kafes dışında oynasın o oyuncağıyla

Bu arada 7 ve 7 aydan büyük olan kuşlar artık yetişkin sayılıyormuş yani eş ihtiyacını karşılamak için oyuncaklarına kur yapması gayet normal

Geri