Karadeniz Pet

Dişi Muhabbet Kuşu Kursak Şişliği

Aysenurddd

Yeni Üye
Merhaba, bir kaç haftadır muhabbet kuşumun karın bölgesinde hafif şişlik vardı. Tüylerinden dolayı da hafif olarak düşünmüş olabilirim. Üç gün önce tüyleri sönük bir şekilde otururken karnının sağ tarafında bilye büyüklüğünde bir şişlik farkettim ve hemen elime alıp kontrol ettim. Kendi boyutuna göre anormal bir şişlikmiş gibi düşündüğüm için bugün veterinere götürdüm. Veteriner şişliğin bilye kadar sert olmadığını, kursakta şişlik olduğunu, yediği yeni bir şeyi sindirememiş olabileceğini söyledi. Tedavi olarak ekstra bir yiyecek vermememi ve arada hafif, sıkmadan masaj yapmamı söyledi. Kullandığım ürünlerin hepsi neşeli kanatlar sitesinden ve kaliteli bulduğum ürünler. Özel karışık yemi birkaç aydır kullanıyorum. Bunun dışında yaz da yulaf tohumu karıştırdım. Havalar soğumaya başladığı için 1,5-2 aydır yemine kenevir tohumu karıştırdım. Keneviri pek sevmedi yine de devam ettim. Son iki seferdir hem yulaf hemde kenevir tohumu ekliyorum yeme. Bunların dışında haftada ya da iki haftada bir canlı probiyotik, tüy dökümünde b vitamini veriyorum. Sizce hangi ürün sindirimi zorlamış olabilir? Tedavi olarak başka neler önerirsiniz?

Merve Hocam videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Çok sönük durmadı tüylerinden anlaşılır inşaallah. Yalnız benim takıldığım konu şu. Gördüğüm kadarıyla şişlik kursak bölgesinde değil karnının sağ tarafında . Kursak yapıları aşağıya kadar gidiyor mu bilmiyorum. İnşaallah kötü bir şeyi yoktur.

Merve Hocam videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Çok sönük durmadı tüylerinden anlaşılır inşaallah. Yalnız benim takıldığım konu şu. Gördüğüm kadarıyla şişlik kursak bölgesinde değil karnının sağ tarafında . Kursak yapıları aşağıya kadar gidiyor mu bilmiyorum. İnşaallah kötü bir şeyi yoktur.
Evet kursak altında görünüyor. Sindirim kaynaklı olduğu meşhul. Zira sindirim sebepli olduğunu düşünüyorsa akla ilk gelen probiyotik önermesini beklerdim. Kitle tarzı bir şey varsa bunun da birçok sebebi olabilir. Allah korusun iyi, kötü huylu tümörden tutun, düzensiz beslenme kaynaklı, genetik kaynaklı kitleler de çıkabilir. Kitle yanında yağlanma gibi bir durumda olabilir. Hassas tartı ile tartarsanız da fena olmaz.
Bahsettiğiniz Neşeli Kanatlar'ı biliyorum ve benimde güvenerek alışveriş yaptığım bir yer. Oradan yana bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

Hocam çok cana yakın bir kuş her daim bizle olmak istiyor. Fakat çalışıyorum. Evde kedi de var. Dışarı fazla çıkaramıyoruz. O da devamlı bize gelmek istiyor. Bu yüzden evde olduğumuz zamanlarda bizimle kavga ediyor bağırıyor. Bu sebepten şişer mi? Aklımıza da böyle bir şey de geliyor.

Hocam çok cana yakın bir kuş her daim bizle olmak istiyor. Fakat çalışıyorum. Evde kedi de var. Dışarı fazla çıkaramıyoruz. O da devamlı bize gelmek istiyor. Bu yüzden evde olduğumuz zamanlarda bizimle kavga ediyor bağırıyor. Bu sebepten şişer mi? Aklımıza da böyle bir şey de geliyor.
Bağırdığından dolayı olmaz ama stres etkili olabilir. Birde kafes dışına fazla çıkmadığı için yağlanmada olabilir.

Geri