Karadeniz Pet

İki Kuşum da Öldü, Acaba Neden?

Hastalık zaten bulaşıcı ki 2 kuşu birden öldürmüş. Riske atmamak adına kullanmayın dedim. Yüzde yüz bulaşacağından değil ama tedbir her zaman iyidir. Bulaşıcı olup olmadığını bilmiyorsunuz ve riske atamazsınız. Kaldıki çoğu kuş hastalıkları türleri arasında bulaşıcıdır.

Bir kuşun canını riske atmak mı yoksa 10 liralık gaga taşı mı?
Cidden konunun başından beri kıytırık bi gaga taşının peşine düştünüz. Veterinerede ölüm nedeninden ziyade gaga taşını sormaya gitmiş bile olabilirsiniz.

Veterinere götürdüm bugün kuslarimi , ölen kuşumu da götürdüm. Öldükten sonra 1 bucuk- 2 saat içinde otopsi yapilabiliyormus . Sonrasında tüy ve organları değiştiği için neden öldüğünü anlamamız zor dedi. Olecekleri zaman tuylerini kabartirlar, gözleri küçülür , kakalari sıvı olur. Kanatlilarda genel durumdur, birden ölürler dedi. Öncesinde anlamak zor , ölecek gibi olduğunda genel antibiyotik tedavisi uygulayarak tedavi ediyoruz dedi.

Kuslarimin ağzına , kursağına, poposuna baktı . Hepsine sagliklilar dedi.

Gaga taşı ve kalamar kemiği vardı , attım ama atmasam da olur muydu dedim. Eğer bulaşıcı olsaydı, şimdiye kadar aynı şekilde diğerlerine de bulasirdi , onlar da ölürlerdi dedi.

Anlamadım , anladı mı anlamıyor muydu 🤷
şimdi sürekli kuşumun gözüne bakacağım sanırım😥😭 zaten birden öldükleri için her kafesin yanına yaklaşırken ağzım kalbimde ilerliyorum kaç gündür. sizinki neden ölmüş ben anlamadım ama. yine benimki vikvikliyor solunum problemi var üşütmüş eminim de sizinki birden bire nasıl ölmüş sır gibi. kalpten falan mı birdenbire öldüler desem ikisinde de aynısı nasıl olsun. artık kalan kuşlarınıza Allah sağlık versin inşallah.

Hastalık zaten bulaşıcı ki 2 kuşu birden öldürmüş. Riske atmamak adına kullanmayın dedim. Yüzde yüz bulaşacağından değil ama tedbir her zaman iyidir. Bulaşıcı olup olmadığını bilmiyorsunuz ve riske atamazsınız. Kaldıki çoğu kuş hastalıkları türleri arasında bulaşıcıdır.

Bir kuşun canını riske atmak mı yoksa 10 liralık gaga taşı mı?
Cidden konunun başından beri kıytırık bi gaga taşının peşine düştünüz. Veterinerede ölüm nedeninden ziyade gaga taşını sormaya gitmiş bile olabilirsiniz.

Hayır attım zaten . Pahalı ilaçlar vermesini göze alarak gittim, kuslarimin sağlığını düşünmesem niye gideyim? Mesele 10 liralık gaga taşı olması da değil, ben gaga taşında değilim. Hastalık kismindayim . 1 ay arayla öldüler ama veteriner 3 gün içinde bulasacagini söyledi . Bu hastalık ne kadar sürede ilerliyor, nasıl bulaşıyor hiçbir fikrim yok. İlk ölen kuşumun eşi baskaydi , ayrı kafestelerdi . O öleceği gün hepsini bir araya getirmiştim . Yani geçtiyse çoktan geçmiş olmalı . Eşi hala hayatta, diğeri öldü. İşin tuhaf tarafı ilk ölen kusum ayrı kafesteydi , onda da kalamar kemiği ve mineral blok vardı ancak doğru dürüst kemirdigini görmedim . Yani anlam vermekte zorlanıyorum gaga taşı veya kalamar kemiğinden bulaştığı konusunda. Önlem almak amaçlı evet haklısınız , sadece bana mantıklı gelmedi, aynı kemiği kemirmediklerinden dolayı 🌸 kişisel algilamazsaniz sevinirim , fikir alışverişi yapıyoruz . Ben sizi tanımıyorum, siz de beni tanımıyorsunuz .

Sagliklilar dedi ama bir anda bunlarin da olmeyecegini bilmiyorum. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum.

Fuluzole'yi kullandım kuslarimda , daha hareketli oldular . O ilaca devam edeceğim . Probiyotik ve vitaminlere devam edeceğim . Gozlemleyecegim sonrasında da ... Elimden başka birşey gelmiyor 😔

şimdi sürekli kuşumun gözüne bakacağım sanırım😥😭 zaten birden öldükleri için her kafesin yanına yaklaşırken ağzım kalbimde ilerliyorum kaç gündür. sizinki neden ölmüş ben anlamadım ama. yine benimki vikvikliyor solunum problemi var üşütmüş eminim de sizinki birden bire nasıl ölmüş sır gibi. kalpten falan mı birdenbire öldüler desem ikisinde de aynısı nasıl olsun. artık kalan kuşlarınıza Allah sağlık versin inşallah.

Kalp krizi belirtileri de benzer şekilde , dediğiniz gibi baktım . Yine de bilmiyorum 😔 solunum problemi olduğunu biliyorsanız , sizin için daha kolay. İlacını verirsiniz . Bilinmeyen bir hastalığı tedavi etmek daha zor . Yanlış antibiyotik kullanımı da kuşlara zarar veriyor . Umarım iyi olur kuşunuz , bir daha hiç hasta olmaz 🤲 aminnn hasta olan bütün kuşlara Allah şifa versin 🤲 hepsi benden korkuyor, hicbiriyle duygusal anlamda sıkı bağım yok benden korktukları için . Yumurtlamalarini çok istiyordum, şimdi sadece sağlıklı olmalarını istiyorum. Herbiri öldüğünde bir parçam kopuyor gibi hissediyorum , çok yakın arkadaş gibi olsak uzun süre atlatamam sanırım ölümlerini 😔

s
Kalp krizi belirtileri de benzer şekilde , dediğiniz gibi baktım . Yine de bilmiyorum 😔 solunum problemi olduğunu biliyorsanız , sizin için daha kolay. İlacını verirsiniz . Bilinmeyen bir hastalığı tedavi etmek daha zor . Yanlış antibiyotik kullanımı da kuşlara zarar veriyor . Umarım iyi olur kuşunuz , bir daha hiç hasta olmaz 🤲 aminnn hasta olan bütün kuşlara Allah şifa versin 🤲 hepsi benden korkuyor, hicbiriyle duygusal anlamda sıkı bağım yok benden korktukları için . Yumurtlamalarini çok istiyordum, şimdi sadece sağlıklı olmalarını istiyorum. Herbiri öldüğünde bir parçam kopuyor gibi hissediyorum , çok yakın arkadaş gibi olsak uzun süre atlatamam sanırım ölümlerini 😔
amin, inşallah. 🤲🏻 çok teşekkür ederim. 🥰 inşallah sizin kuşlarınız da artık hiç hasta olmaz. 🤲🏻

Dün bir vererinerle tanıştım, çok ilgilendi sağ olsun . Kuslarimdan biri yine durgundu , kusuyordu . Götürdüm, baktı. Göğsünde sertlik var, dedi. Kuruma hastalığı dedi. Kursak mantarı olsa , ağız çevresinde ve tüylerinde değişmeler olurdu dedi.

Fuluzole'ye devam ediyorum, durgun olan kuşum hareketlendi.

İkinci ölen kusumda, ilacı vermekte gecikmişim. Zamanında anlayıp vermiş olsam o da iyi olurdu 😥

Kuruma hastalığı belirtileri (kendi kuslarimda gördüklerim) : Durgunlasma, uyuklama , kusma, kakada dengesizlik (bazen sulu bazen katı yaparlar) , göğüste sertleşme başlangıcı, iştahsızlık. Bu belirtiler 1-2 ay kadar görüldükten sonra 3 gün içinde götürüyor. Son aşamaya kalmadan tedavi etmek önemli. Gözlemlemek gerekiyor .

Benim gibi kafasında soru işaretleri olanlar için paylaşıyorum . Hastalığı doğru teşhis etmiş olduğum için mutluyum , doğru ilacı kullanmışım ☺️

Geri