Karadeniz Pet

Kuşlarda bitlenme YARDIM ?

ZeyZey41

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. İki çift kuşum var. Bir çift aktif 3 ağız yavru aldım. Şuan dişiyi dinlendiriyorum. İkinci kuluçkada yuvalığın bitlendiğini fark ettim. Temizlemeye fırsatım olmadan yeni yumurtalar geldi. Şimdi yavrular bitti. Anneyi de ayırdım. Temizlik işini nasıl yapacağım bana yardım edin lütfen.. dün yaptıklarımı anlatayım. Boş bir katlı kafesim vardı kuşları oraya aldım. Diğer bütünnnn malzemeleri sirke, çamaşır suyu ve su karışımında biraz beklettikten sonra hepsini duşakabinde arap sabunuyla foşur foşur yıkadım. Herşey tertemiz oldu derken aradan yarım saat geçtikten sonra yıkadığım yuvalıkların üstünde bitlerin gezindiğini gördüm. Onca temizliğe rağmen hala ölmemişler. Petshoptan sprey aldım dr heigel tüy bakım spreyi yazıyor. Biti öldürecek bir sprey değil sanki. Me yapacağımı şaşırdım lütfen bilen biri beni yönlendirebilir mi? Kuşlar şuanda durdukları katlı kafeste kalsa mesela bir hafta boyunca diğer yıkayıp pakladığım malzemeler balkonda soğukta dursa onlardaki bitler ölür mü? Bitler hayvan olmadığı zaman sadece malzemelerin üzerinde yaşayamaz değil mi? En azından malzemeler tamamen o şekilde bitlerden arınırsa o sırada ben de kuşları veterinere götürüp parazit uygulaması yaptırsam kurtulur muyum? Fotoğraf ekledim bu forumda buldum bendeki bitlerin aynısı diye ben çekemedim o fotoda çok net çekmiş arkadaş aynı o gözükenlerden bendekiler de.

Ekli dosyalar

• IMG_20210414_160502.jpg
    IMG_20210414_160502.jpg
    233 KB · Görüntüleme: 17
Spreyle falan asla kurtulamazsınız. Ivermectin içeren ense damlası alıp, tek tek her kuşunuza uygulayın. Ense derisine yalnızca bir damla uygulayacaksınız. Deriye temas etsin ve bir damla olsun. 1 hafta sonra tekrar uygulayın. Ve her yeri ama her yeri temizleyin. Eve yayılabiliyor. Gerekirse kum, gaga taşı gibi bazı şeyleri yenileyin. Bunlar zamanla kuşları öldürür. O yüzden bir an önce uygulamaları yapın. Yuvalık tahta mıydı? Bir sonrakinde tahta yuvalık kullanmayın.

Veteriner siz yapamazsiniz benim yapmam lazim getirin dedi. O zaman dediginiz gibi yapayim ama simdi diger kafesler dunden beri temizledim kaldirdim onda bit kalmis olsa bile simdiye ölmüşler midir? Damla damlatip yeni kafese mi alayim yoksa damlatip bir hafta sonra ikinci damlada mi temiz alana alayim onlari?

Bir de ivermectini nerde bulabilirim petshopta mı veterinerde mi

Plastik yuvalıkta yaşayamazlar mı bu bitler? Eve yayılabilir demişsiniz en korktuğum şey ya.. Bir yerde insanda yaşamaz eve yayılmaz diye okumuştum rahatlamıştım ama siz de tam tersini diyorsunuz

Ense damlası veterinerde ya da üreticiler de olur. Ense damlasını bulursanız gayet siz de kuşa uygularsınız.
İnsanda yaşamaz evet. Ama kafes tünek diplerinde vs yumurta bırakıyorlar. Zarar görmeyecek malzemelerini bulaşık makinesine atıp yüksek sıcaklıkta yıkayın.
Spreyi de kuşta işe yaramaz ama malzemelere sıkabilirsiniz. Kuşlar zarar görmesin sıkınca.
Bitlern ölüp ölmediğini siz görebilirsiniz. Gözle görülürler

Tamam çok teşekkür ederim ilginiz için. Malzemeleri tekrar güzelce temizleyeceğim. Sirkeli su da sıkmayı düşünüyorum. Yarın da kuşları toplayıp veterinere götüreyim artık o mu damlatır, satın alıp ben mi damlatırım ona yarın bakarız. Tekrardan teşekkür ederim🌺

Merhaba konuyu tekrar açıyorum ama bit konusunda bazı sorularım var cevaplarsanız çok memnun olurum.
Şimdi geçen haftasonu güzel bir temizlik yaptım. Kuşların içinde bulunduğu her şeyi temizleyip balkona koydum. Bir hafta balkonda soğukta durdular. O sırada kuşlar başka kafeste durdular. Bu akşam tekrar kuşları kendi kafeslerine aldım. Almadan önce Petshoptaki arkadaşın bit için verdiği spreyi hepsinin kanatlarının iç kısmına sıkıp öyle yeni kafese geçirdim. Spreyin görselini de ekledim. Sorum şu ki;
Bir haftadır balkonda duran malzemelerde bit yaşama ihtimali var mıdır yoksa kesin ölmüşler midir? Yumurtaları olsa bile?
Oldu ki yeni kafes ve malzemelerde hiç bit yok tertemiz olmuş ama kuşların üstünde bit var. Yine çoğalır mı?
Pazartesi günü veterinere götürüp hepsine birden ense damlası yaptıracağım. Damladan sonra, kafeste bit olsa bile ilaç damlatıldığı için kuşa gidemez ama yine de yaşamaya devam eder mi yoksa ölürler mi?
Ahşap yuvalığı da bir hafta önce sirkeli su ile temizlemiştim. Ertesi gün üstünde yine bitlerin gezindiğini görmüştüm sonra öylece bıraktım balkonda. Ondaki bitlerin gittiğine nasıl emin olabilirim? Şimdi yuvalığı tekrar taktım bir tane bit yumurtası bile varsa tekrar çoğalacak. Bitlerden korunmak için başka yapabileceğim bir şey var mı?
Sorularım için kusura bakmayın belki saçma gelebilir ama ben üretici değilim. Bu işlerle ilgili pek bilgim yok sadece bitlerden kurtulmak istiyorum 😔

Ekli dosyalar

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    14.9 KB · Görüntüleme: 12
Geri