Karadeniz Pet

Kuşum Göğsünün Üstüne Yatıyor, Tünekte Ayaklarının Üstünde Durmuyor.

ibrahimdogan06

Yeni Üye
Merhaba, kuşumdan 2-3 aydır ayrıydım ve ailemin evine bırakmıştım. Kuşum dişi ve ailemin evindeki erkek muhabbet kuşu ile aynı kafese yerleştirdik. Bu süre sonunda şimdi geldiğimde farkettiğim şey şu ki kuşum sürekli kafesteki yuvalama bölümüne girip göğsünün üstüne yatıyordu. Neden böyle olduğunu sordum ve 2 kere yumurtlama dönemi geçirdiğini öğrendim. Bu yumurtaların hiçbirinden yavru çıkmamış ve hepsini kendisi tekrar yemiş. Şuan hiç yumurtası yoktu. Yuvalama bölümün iptal ettim tüneğe çıkardım, tahta tünekte bile hala göğsünü tüneğe değdirerek duruyor, eskisi gibi hızlı hareket etmiyor, tellerden diğer tüneğe geçerken çok halsiz ve zor hareket ediyor.. Erkek kuşun sürekli gelip rahatsız ettiğini, rahat bırakmadığını gördüm, rahatça su içip yem bile yiyemiyordu, erkek sürekli rahatsız ediyordu (çiftleşme çabaları gibi duruyor). Yedek kafesi getirip kuşumu şimdi ayrı başka bir kafese aldım. Hala tünekte göğsünü değdirerek duruyor, elimi uzatınca kaçmaya bile yeltenmiyor çok halsiz görünüyor. Ve kafasının üstündeki bölgede bir sürü siyah tüy çıkmış (normalde rengi beyaz-maviydi). Depresyonda mı? Hasta mı? Anlayamıyorum. Yakında veteriner yok. Şu an biraz canlanması için neler yapabilirim? Daha önce yaşayan oldu mu? Vitamin, antibiyotik vb. kafama göre vermekten korktum. Fikri olan paylaşabilir mi lütfen?

Son düzenleme:
Merhaba, ben evde yok iken vitamin aldıklarını ve günde 2 kere ağzına verdiklerini ve şu an iyi olduğunu artık öttüğünü keyfinin yerinde olduğunu söylemişlerdi. Ben de buna güvenip sevinmiştim. Bugün eve geldim. Artık neşesi olsa bile hala öyle kaldığını gördüm. 3 4 gün verip devamında vermemişler. Verdikleri vitaminin içeriğinde şunlar var:
Vitamin B1 (3a820): 1.500 mg/kg
Vitamin B6: 1.500 mg/kg
Inositol: 1.000 mg/kg
Hala göğsünün üstünde duruyor bazen elime alıp kendim ayaklarını ileri geri yapıyorum birkaç dakika ama hala üstünde durmuyor. Resim paylaşıyorum fakat iyi bir görsel olmadı. Eskisi gibi tellerden hızlı gittiği, tünekten tüneğe attığı hali yok. Bir yere gidip gelirken kanatlarını eli gibi kullanarak güç alıyor. Çok üzülüyorum. Yarın açık veteriner var ise götüreceğim.

Resim

Uzun süre yem ve suyu düzenli tüketemediğinden dolayı halsizleşmiş olabilir. Bunun sonucunda da depresyona girmiştir. Eğer bir şeyler yapmazsanız hastalanabilir. Vitamin verin derim ama vitaminler hakkında profesyonel değilim. Uygun bir vitamin bulup verebilirsiniz.

Geri