Karadeniz Pet

KUŞUM GÜN İÇİNDE ÇOK FAZLA UYUYOR NORMAL Mİ

Pıpır

Yeni Üye
Merhabalar yaklaşık 1 buçuk aylık kuşum 10 gündür bende normal yem henüz daha yiyemiyor kabuklarını açamıyor dal darı diye bi yem aldım onu yiyor.. kuşum gün için de çok sık uyuyor ve normal kuşlar gibi değil yatarak uyuyor yada bi yerlere sokulup uyuyor normal mi üşümesin diye üstünü bile örtüyom:) ona bişi olcak diye korkuyorum çok dikkatli bakıyorum

Merhabalar yaklaşık 1 buçuk aylık kuşum 10 gündür bende normal yem henüz daha yiyemiyor kabuklarını açamıyor dal darı diye bi yem aldım onu yiyor.. kuşum gün için de çok sık uyuyor ve normal kuşlar gibi değil yatarak uyuyor yada bi yerlere sokulup uyuyor normal mi üşümesin diye üstünü bile örtüyom:) ona bişi olcak diye korkuyorum çok dikkatli bakıyorum

Yanlış fotoğraf eklediniz sanırım 😊😂. Günde 12 13 saat uyurlar. Gece kaçta kapatıyorsunuz

Ekli dosyalar

• 93E27A47-A69C-4DBC-A33D-84EFE39CDC86.jpeg
    93E27A47-A69C-4DBC-A33D-84EFE39CDC86.jpeg
    429.1 KB · Görüntüleme: 52
Fotoğrafları silemezsiniz forumda henüz düzenleme özelliği yok. Konuya gelince: 1.5 aylık kuş yem kırabiliyor olmalı. Dışkısı nasıl onu da ekler misiniz? Gün içinde hep mi böyle uyuyor
Kalıcak mı fotolar😒
Yem dal darı seviyor onu severek yiyor dışkısı normal bi kere ishal oldu ama düzeldi gün için de aralıklarla 1 saat uyuyor 3 saat sora bi daha yatıyor ve kucakta uyuyor yatarak sırt üstü falan da yatıo ben de battaniye örtüyom yada sokulacak niyetler buluo kendine

Ekli dosyalar

• 6789A5AF-3D1C-4DE2-AD7E-F092B648F9A8.jpeg
    6789A5AF-3D1C-4DE2-AD7E-F092B648F9A8.jpeg
    638.7 KB · Görüntüleme: 51
  • 7B18A181-2F70-49CA-8365-FA9173F9410D.jpeg
    7B18A181-2F70-49CA-8365-FA9173F9410D.jpeg
    302 KB · Görüntüleme: 51
Kalıcak mı fotolar😒
Yem dal darı seviyor onu severek yiyor dışkısı normal bi kere ishal oldu ama düzeldi gün için de aralıklarla 1 saat uyuyor 3 saat sora bi daha yatıyor ve kucakta uyuyor yatarak sırt üstü falan da yatıo ben de battaniye örtüyom yada sokulacak niyetler buluo kendine
Maalesef kalacak. İkinci fotoğrafta kuş hasta görünmüyor maşallah. Eğer kabarma olursa ve bu uyuklama iştahını etkilerse yani yem yemeden kesilirse o zaman endişe edin. Yatma şekilleri ilginç gelse de kuş hasta gibi durmadığından bir şey oldugunu düşünmüyorum. Ama yine de çokça fikir almak iyi olur.
Gün içinde ötmesi neşeli olması da gerekir. Hareket halinde olmalı yani. Ayrıca 1.5 aylık kuş yem kırabilir, sürekli sadece dal darı vermeniz uygun olmayabilir. Sık sık normal yeme geçip geçmediğini kontrol edin

Maalesef kalacak. İkinci fotoğrafta kuş hasta görünmüyor maşallah. Eğer kabarma olursa ve bu uyuklama iştahını etkilerse yani yem yemeden kesilirse o zaman endişe edin. Yatma şekilleri ilginç gelse de kuş hasta gibi durmadığından bir şey oldugunu düşünmüyorum. Ama yine de çokça fikir almak iyi olur.
Gün içinde ötmesi neşeli olması da gerekir. Hareket halinde olmalı yani. Ayrıca 1.5 aylık kuş yem kırabilir, sürekli sadece dal darı vermeniz uygun olmayabilir. Sık sık normal yeme geçip geçmediğini kontrol edin
Teşekkür ederim.. ben de hep uyuyunca korkuyorum bazen hiç uyanmıo elieme alıyorum uyurken anca uyanıo öldü sanıyorum Allah korusun normal yem henüz yemiyor ağzına alıo geri çıkarıyor kıramıyor sanırsam ama diğer yemini severek yiyor tekrar teşekkür ederim cvp için☺️

Teşekkür ederim.. ben de hep uyuyunca korkuyorum bazen hiç uyanmıo elieme alıyorum uyurken anca uyanıo öldü sanıyorum Allah korusun normal yem henüz yemiyor ağzına alıo geri çıkarıyor kıramıyor sanırsam ama diğer yemini severek yiyor tekrar teşekkür ederim cvp için☺️
Rica ederim. Ben emin olamadım, öldü sanacak kadar ne uykusu uyuyor yani. Hocam konuya bakınca daha da netleşir inşallah.

Rica ederim. Ben emin olamadım, öldü sanacak kadar ne uykusu uyuyor yani. Hocam konuya bakınca daha da netleşir inşallah.
Ben de çok şaşkınım ilk beslediğim kuş değil daha öncesin de başka kuşlarımda oldu az çok bilirim.. aceba üşüyor mu bilemiyorum ama ev sıcak yani

Ekli dosyalar

• 09890E8E-8B10-47FD-AF0A-08394DE64A9B.jpeg
    09890E8E-8B10-47FD-AF0A-08394DE64A9B.jpeg
    362.8 KB · Görüntüleme: 39
  • 2C5662DF-6470-4505-8DC9-798F74DF8FA7.jpeg
    2C5662DF-6470-4505-8DC9-798F74DF8FA7.jpeg
    421.8 KB · Görüntüleme: 42
Kalıcak mı fotolar😒
Kuşun net fotoğrafını ve yeni yapmış olduğu dışkının fotoğrafını görebilir miyim

F2ECDD00-A4D5-4816-93F7-51D01C4132B6.jpeg
Kuşun net fotoğrafını ve yeni yapmış olduğu dışkının fotoğrafını görebilir miyim
Eklenmiyor
@Soran Kişi hocam baksın bir yinede

Ekli dosyalar

• A67A1186-4C96-4106-BAFB-D79C56D2CB0C.jpeg
    A67A1186-4C96-4106-BAFB-D79C56D2CB0C.jpeg
    130.9 KB · Görüntüleme: 39
Kuşunuzun maşallah kilosu falan yerinde gibi duruyor. 1-2 aylık kuşların uykuya eğilimli olması normal.

Yeni gelen kuşun normalde ortama adapte olması da sürer biraz. Kuştan kuşa değişebilir.

Eğer hastalık ihtimali arayacaksak dışkı kontrolü önemli tabi. Dışkısı biraz sulu ve bozuk ama ben çok da sorun göremedim. Ortam değişikliğinden, ortam soğuk ise soğuktan, ya da Marul gibi sulu verdiğiniz bir şeyden kaynaklı olabilir geçici olarak.

Yine de şunlar önemli. Kendi tüylerinin bakımını yapıyor mu? Bana hiç de bakımsız gibi görünmedi.

Kafes tabanına çöküp kalıyor mu? Muhtemelen böyle bir şey de yok. Öyle olan kuşlar genelde acaba mı diye düşünmek gerek kalmadan kendini ben hastayım diye belli ediyor.

Yem yemesi yerinde mi? Bu konu da geniş bir konu. Çok ihtimal var. Üretildiği yerdeki yem oranını, çeşidini aradığı için iştahı azalmış olabilir. Ya da çok yem yese bile ishal olduğu için vücuduna yaramadan dışkı ile atılabiliyor olabilir. Bu da uykuya sebep olabilir.

Benim tahminim malum genel olarak bu sene soğuklar fazla oldu. Ortamda ışık da azsa kuşa dışardan uyaran da gelmemişse o kuşun uyuklar vaziyette olması normal. Yukarıdakiler bir ihtimal sadece değerlendirmek faydalı olur.

Bunların haricinde kuşunuz çok güzel beslenmiş. Muhtemelen probiyotik, mama, kaliteli multivitamin, kuş kumu gibi şeyleri eksik edilmemiş. Ara geçişte olur öyle durgunluklar.

Bu soğuk günlerde sizin kuşunuza yapacağınız en iyi şey kaliteli bir multivitamin, probiyotik, mineral blok, kuş kumu, buğday filizi ve yumurta mamasını eksik etmemek. Yavruluktan çıktıkça daha canlı olur merak etmeyin.

Kuşunuzun maşallah kilosu falan yerinde gibi duruyor. 1-2 aylık kuşların uykuya eğilimli olması normal.

Yeni gelen kuşun normalde ortama adapte olması da sürer biraz. Kuştan kuşa değişebilir.

Eğer hastalık ihtimali arayacaksak dışkı kontrolü önemli tabi. Dışkısı biraz sulu ve bozuk ama ben çok da sorun göremedim. Ortam değişikliğinden, ortam soğuk ise soğuktan, ya da Marul gibi sulu verdiğiniz bir şeyden kaynaklı olabilir geçici olarak.

Yine de şunlar önemli. Kendi tüylerinin bakımını yapıyor mu? Bana hiç de bakımsız gibi görünmedi.

Kafes tabanına çöküp kalıyor mu? Muhtemelen böyle bir şey de yok. Öyle olan kuşlar genelde acaba mı diye düşünmek gerek kalmadan kendini ben hastayım diye belli ediyor.

Yem yemesi yerinde mi? Bu konu da geniş bir konu. Çok ihtimal var. Üretildiği yerdeki yem oranını, çeşidini aradığı için iştahı azalmış olabilir. Ya da çok yem yese bile ishal olduğu için vücuduna yaramadan dışkı ile atılabiliyor olabilir. Bu da uykuya sebep olabilir.

Benim tahminim malum genel olarak bu sene soğuklar fazla oldu. Ortamda ışık da azsa kuşa dışardan uyaran da gelmemişse o kuşun uyuklar vaziyette olması normal. Yukarıdakiler bir ihtimal sadece değerlendirmek faydalı olur.

Bunların haricinde kuşunuz çok güzel beslenmiş. Muhtemelen probiyotik, mama, kaliteli multivitamin, kuş kumu gibi şeyleri eksik edilmemiş. Ara geçişte olur öyle durgunluklar.

Bu soğuk günlerde sizin kuşunuza yapacağınız en iyi şey kaliteli bir multivitamin, probiyotik, mineral blok, kuş kumu, buğday filizi ve yumurta mamasını eksik etmemek. Yavruluktan çıktıkça daha canlı olur merak etmeyin.
Teşekkür ederim.. genel olarak sıkıntı yok uyuması dışında normal yem yemiyor dal darı yiyor kıvırcık seviyor su çok içiyor.. bir de hiç kafesinde kalmıyor sevmiyor yemini suyunu hep biz veriyoruz kafese koyduğum anda kendini ordan oraya atıyor kafesi savaş alanına çeviriyor dağıtıyor herşeyi.. yemek yerken hep ağzımızdan yemeye çalışıo alışma süreci sanırsam

Teşekkür ederim.. genel olarak sıkıntı yok uyuması dışında normal yem yemiyor dal darı yiyor kıvırcık seviyor su çok içiyor.. bir de hiç kafesinde kalmıyor sevmiyor yemini suyunu hep biz veriyoruz kafese koyduğum anda kendini ordan oraya atıyor kafesi savaş alanına çeviriyor dağıtıyor herşeyi.. yemek yerken hep ağzımızdan yemeye çalışıo alışma süreci sanırsam
1 ay boyunca yuvalıkta anneleri yem kustuğu için yem dilenebiliyor bazı kuşlar. Sizde ağzınızdan besleyince beleş yem diyip atlamış. 😂😂

Kafesi benimsememiş demek ki daha. Alıştırmak için 1 ay kafeste tutulabilir ama çok da gerekli bir şey değil. Şikayetçi değilseniz ve o kafeste yem ve su olduğunu bilip gidip yiyip içiyorsa sorun olmaz. Dışarda da hep yukarılara tünüyorsa bir tane T tünek alabilirsiniz. Genelde şikayet edilen bir konuda hep yukarılara tünemesi oluyor genelde.

Siz kahvaltı yaparken ya da yemek yerken masaüzerinde takılsın istiyorsanız onu masaya alıştırın. Masanın üzerine sevdiği yemlerden koyarsanız oraya bıraktığınızda zamanla alışır. Genelde muhabbet kuşları iyice alışmadan masa üzerine, çekyata, yerlere konmaz. Yerlere konup konmamasını istemek tercih meselesi tabi. Yerlere alışan kuşlar genelde ayak altına gelip farketmeden ezilebiliyor.

O tek başına olduğunca onunla etkileşim kuracak olan sizlersiniz. Zaten ağzınızdan yem yemeye kadar düştüyse belli ki sosyal bir kuş. T tünek üzerinde veya rahat duruyorsa masa üzerinde eğitimler verebilir, onunla peçete oyunları oynayabilirsiniz.

Ya da onu yemek seçmeye alışmaması için çeşitli ikramlarla hem eğitebilir hem eğlenebilirsiniz. Mesela bir dilim elma siz yiyin bir dilim elma ona verin.

Ne olursa olsun etkileşimden yem yemeye kadar size muhtaç bir canlı. Bu yüzden 2 ay sonra sıkılıp kendi başına bırakıyor insanlar kuşları.

Kuşunuz 2 aylık olana kadar sık sık yumurta maması yaparsınız ömrünü uzatırsınız. Vaktiniz yoksa hazır mamalar da var. İlk 6 ay anne sütü almak gibi bu durum. Maşallah üreticisi çok iyi bakmış o kuşa. Siz de bunu devam ettirin bence. 2 aylıktan sonra haftada bir yumurta maması, yine haftada bir buğday filizi ona çok iyi gelir. Hem de siz bu hobinizden çok zevk alırsınız. Ben kuşlarımın bakımını eziyet olarak görmem mesela. Keyiflidir benim için. Kafamı dağıtır.

Kafesin temizliğine özellikle 6 aylık olana kadar ekstra özen gösterin. Nornal rutiinde bile hergün, olmadı 2 günde bir suyunu değiştirin. Suluk 2-3 günden sonra mikrop yuvası olur. Suluk iç yüzeyinde elinize kaygan bir yüzey gelmesin yani.

Dışkı incelemesi bizim en büyük yardımcımız takiplerde. Akşam rahat uyuyor mu, bir hastalığı var mı hep dışkıdan anlaşılır. İnternetten bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim. Basit bilgiler ama burdan anlatması uzun.

Kuş kumu yoksa muhakkak edinin. Petshoplarda suluk gibi kumluklar var onlardan edinin. Bunun iki faydası var. Birincisi kuşun sindirimi için opsiyonel değil şarttır. Çünkü kuşlarda mideden sonra taşlık diye bir organ vardır. İkincisi evinizin duvarları sağlam kalır. Çünkü kuş içgüdüsel olarak bünyesindeki lazım olan kumu kafeste bulamazsa duvarlara dadanır.

Çok teşekkür ederim bilgileriniz için🙏
Henüz tabi daha yavru anca alışıo kuş geldiğinden beri hep üstümüzde duruyo nereye gidersek oraya geliyor yemek yerken oda yiyor kendi kafesinde asla yem yemiyor hep bizim yedirmemizi istiyor..
uyurkende üstümüzde uyuyor😂
E80021C7-EEE8-4A1E-B952-57C027153E3E.jpeg
56833859-1EA0-4516-B6C2-3FFA651A82C7.jpeg

Geri