Karadeniz Pet

Kuşum yanına geldiğimde dans ediyor ve koyduğum kumu döküyor

Merhaba, kuşum aldığım zaman erkek ve uçamayan bir yavruydu. Şimdi 6 aylık oldu ama gagası beyaz, altınsa mavilik var sanki. Şu an herhangi bir eşi yok. Cinsiyetini anlayamadım ama dişi gibi. Yaklaşık 1 aydır beyaz-esmer-dal darı-darı karışımlı yemi tel tabandaki takmalı yemliğinden aşağı tabana döküyor, ağzına alıyor ve kafesin her yerine sürüyor. Suluğuna dahil her yere döküyor. Kafes her hafta yıkanmak zorunda kalıyor. Kalamar kemiği takıyorum 5 dakika olmadan parçalıyor. Kuşum bu aralar ben dışındaki tüm herkese biraz ısırmalı davranıyor ama yetişme tarzından dolayı ısırmaya meyilli değil. Bu sebepten güçlü de ısırmıyor ancak parçalamak istiği meyveyi vs parçalıyor. Yemleriyle ilgili tanıdığım bir kişi beyazlar yağsız oluyor, belki tadını beğenmemiştir dedi. Bugün sadece esmer ve darı içerikli bir yem aldım. Şimdi dökmüyor. Ele gelmeyi seven bir kuş ama avuç içini sevmiyor. Beni de seviyor. Yanına gelip telden parmağını uzatıyorum, dil sesleri çıkarıyorum ve o da şarkı söyleyerek başını sallıyor ve parmağıma dokunup tünekten tüneğe atlayıp bunu takip ediyor. Kumu ile ilgili olarak 2 aydır asma yemliğine kum veriyorum ya yemliği düşürüyordu ya da kumu atıyordu. Bir ara vermedim, kumunu değiştirdim. Şimdi ağzını sokuyor, biraz yiyor sonra da içine girip kafası ile dışarı atıyor. Bu süredir yemleri de çoğunlukla yemediği, attığı için biraz sulu yapıyor ancak pisliğinin katı olan kısmında bir bozulma yok. Tüy dökümünde değil. Arada sırada tel tabanına inip köşede oturuyor vs. Enerji veya hareket kaybı yok. Anlamadım ne yapmaya çalışıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
Kuşun görüntüsü aşağıda.

Ayrıca misafir ettiğim biri de kuşun altında hafif şişme olduğunu söyledi. Zaten dişilik kısmı o yorum ile kafama takıldı. Kızgınlık belirtisi vs olabilir mi?

Kuşunuz 100% dişi. Kızgınlık dönemlerinde cereleri kahverengiye döner ve ısırma, agresifleşme gibi durumlar gözlemlenir. Hangi yem ve kum markasından kullanıyorsunuz?

Yani önceden quick kullanıyordum. Şimdi özelikle titiz olarak gördüğüm bir petshoptan quick yemleri yeneyip dökmesi sebebiyle bir süre için esmer içerikli açık yem aldım.
Quick benzer adlı bir marka ile bir petshoptan aldığım Paw marka kumdan kullanıyorum.
Kumu yemliğe değil de suluğa koyun, o zaman içine girip dökemez. Yine kafasıyla ya da gagasıyla kumu dökmeye çalışırsa bir süre takmayın.

Açık yem tavsiye etmiyorum, içinde ne olduğu belli değil. Versele Laga Prestige veya Gold Wings en iyi yem markalarıdır. Pahalı geliyorsa Karadeniz Pet'ten çok uygun fiyata alabilirsiniz, güvenilirdir. 👍

Kumu yemliğe değil de suluğa koyun, o zaman içine girip dökemez. Yine kafasıyla ya da gagasıyla kumu dökmeye çalışırsa bir süre takmayın.

Açık yem tavsiye etmiyorum, içinde ne olduğu belli değil. Versele Laga Prestige veya Gold Wings en iyi yem markalarıdır. Pahalı geliyorsa Karadeniz Pet'ten çok uygun fiyata alabilirsiniz, güvenilirdir. 👍
Bir aralar bu markaları önceki kuşlarımda denemiştim, memnun kalmıştım. Tavsiye için teşekkürler. Kum konusunda kafesim yatay düzenek olduğundan belirli bölgelere suluk girebilmesi için 1 bölgeye tel kesimi yapılmış ve klipslerle bölge daraltılmış. Benim kuş biraz yaramaz, belki boşluk olur vs kaçmak amaçlı değil de uçmayı istemek için çıkabilir. Ek olarak kuşum camdan korkuyor :(.Dışarıyı izletmek istiyorum ama yazık hayvancağız dışarıyı gördüğü gibi 1-2 odada tur atıyor, ben güneşliği çekene kadar rahat edemiyor hayvan. Normalde milletinki kaçmak ister, benimki korkuyor. Dışarıya nasıl alıştırabilirim acaba?

Bir de gold wings ile ilgili olarak: ben balsız halini almıştım sanırım. Eğer kuşunuzda ballı içerik kullanıyorsanız vazgeçmenizi öneririm. Malum orijinal ballı diye satılan balların içi şekere damlatılmış 2 3 damla bal olduğu için kuşlara çok zararlı. Bunun yerine haftada belki 1/8 liği kadar bir parça şekerli elma gibi daha kaynağından organik gıdalar eşliğinde vitamin de verebilirsiniz.

Bir aralar bu markaları önceki kuşlarımda denemiştim, memnun kalmıştım. Tavsiye için teşekkürler. Kum konusunda kafesim yatay düzenek olduğundan belirli bölgelere suluk girebilmesi için 1 bölgeye tel kesimi yapılmış ve klipslerle bölge daraltılmış. Benim kuş biraz yaramaz, belki boşluk olur vs kaçmak amaçlı değil de uçmayı istemek için çıkabilir. Ek olarak kuşum camdan korkuyor :(.Dışarıyı izletmek istiyorum ama yazık hayvancağız dışarıyı gördüğü gibi 1-2 odada tur atıyor, ben güneşliği çekene kadar rahat edemiyor hayvan. Normalde milletinki kaçmak ister, benimki korkuyor. Dışarıya nasıl alıştırabilirim acaba?
Gold wing almayın.

Garden Mix pembe şerit,Versele Laga alabilirsiniz veya Karadenizpet lüks yem 👍🏻😊
Versele Laga ithal üründür ve kalitelidir.

Gold wing almayın.

Garden Mix pembe şerit,Versele Laga alabilirsiniz veya Karadenizpet lüks yem 👍🏻😊
Versele Laga ithal üründür ve kalitelidir.

Peki davranışlarını sorabilir miyim? Yemleri alıp ağzıyla her yere boşaltması, tellere sürmesi gibi. Bu arada kusmuyor, bayağı yemi alıyor ve yukarı çıkıyor sonra da tülden aşağı atıyor, yemin bütün haliyle yapıyor bunu. Bazen de ağzına kırıyor, tellere tüneğine tükürüğü ile bırakıyordu. Her tarafı leş ediyordu. Son zamanlar hareketli ama tel tabanda, bir köşede uğraşıyor bazen. Daha detaylısı yukarıda yazıyor.

Peki davranışlarını sorabilir miyim? Yemleri alıp ağzıyla her yere boşaltması, tellere sürmesi gibi. Bu arada kusmuyor, bayağı yemi alıyor ve yukarı çıkıyor sonra da tülden aşağı atıyor, yemin bütün haliyle yapıyor bunu. Bazen de ağzına kırıyor, tellere tüneğine tükürüğü ile bırakıyordu. Her tarafı leş ediyordu. Son zamanlar hareketli ama tel tabanda, bir köşede uğraşıyor bazen. Daha detaylısı yukarıda yazıyor.
Streameble isimli siteyi kullanarak kuşun videosunu buraya atar mısınız

Anlatılanlara göre kuş bana kızgınlık dönemine girmiş veya girmeye başlamış gibi geldi. Kuşu görelim,videosunu yükleyin. Hızlı resim yükle isimli siteyi kullanarak buraya kuşun dışkılarının fotoğrafını paylaşın.

Anlatılanlara göre kuş bana kızgınlık dönemine girmiş veya girmeye başlamış gibi geldi. Kuşu görelim,videosunu yükleyin. Hızlı resim yükle isimli siteyi kullanarak buraya kuşun dışkılarının fotoğrafını paylaşın.
Bu hareketleri kendi başına olduğunda veya görülmeyecek zamanda yapıyor. En yukarıda fotoğrafı var. Kuş normal hateket ediyor bir anormallik yok. Müsait olunca yüklerim.

Geri