Karadeniz Pet

Kuşumun kafasında tüy yok ve geri çıkmıyor

Balbademm

Yeni Üye
Merhaba, kuşumun kafasında tüy yok ve bir kısmı geri çıkmıyor. Kulak kısmı, gözünün bir çevresi ve kafasının üstünde yok ancak kafasının üstündeki bir kısım da kapsül dahi yok, tamamen kel. Burnunun üst kısımlarında da az biraz kahverengi noktalar var o yüzden tüy dökme döneminde olduğunu yada stres gibi bir sorunu sanmıyorum. Bana daha çok hastalık kapmış gibi geliyor ama hiç emin değilim. Kuşum hasta mı? Hastaysa hastalığı nedir?

Ekli dosyalar

• IMG_8892.jpeg
    IMG_8892.jpeg
    599.4 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_8893.jpeg
    IMG_8893.jpeg
    604.3 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba, ne zamandır böyle? Kuyruk tüyleri vs tam mı? Kendi kendini yolma ihtimali yok zaten. En kötü ihtimalle tüy hastalığı olabilir.
Herhangi bir takviye kullanıyor musunuz?
Kuşunız şu an tüyde görünüyor ama göründüğü üzere fazla dökülmüş.

Merhaba, ne zamandır böyle? Kuyruk tüyleri vs tam mı? Kendi kendini yolma ihtimali yok zaten. En kötü ihtimalle tüy hastalığı olabilir.
Herhangi bir takviye kullanıyor musunuz?
Kuşunız şu an tüyde görünüyor ama göründüğü üzere fazla dökülmüş.
Tam emin değilim ama bir kaç haftadan fazla oldu. Kuyruk tüyleri tam, sadece kanadının bir tarafında biraz yok. Takviye olarak sadece bir kaç kez betisol kullandım. Kendini yolma yada aşırı kaşınma yaptığınıda görmedim. Tüyleri hiç geri çıkmayacakmış gibi geliyor üzülüyorum.

Tam emin değilim ama bir kaç haftadan fazla oldu. Kuyruk tüyleri tam, sadece kanadının bir tarafında biraz yok. Takviye olarak sadece bir kaç kez betisol kullandım. Kendini yolma yada aşırı kaşınma yaptığınıda görmedim. Tüyleri hiç geri çıkmayacakmış gibi geliyor üzülüyorum.
Tüylerini dediğim gibi stresten kendi yolma ihtimalini ben eliyorum çünkü kafa arkasına kendi gagası erişemez. Tüy hastalıklarının en belirgin belirtisi kafa tüyleri dökülünce net anlaşılır. Kendi kendini yolma ihtimali kafa arkasında olmadığı için. Ama tellere vs sürterek dökmüş olabilir belki. Her ihtimali değerlendirmek lazım.
Öncelikle Ivermectin içeren ense damlası yapın derim. Veteriner ya da üreticiden 1-2 damla temin edin. Ense derisine temas edecek şekilde sadece bir damla damlatın, hafif ovalayın yayılsın. Sadece bir damla olmalı. Duruma göre 15 gün sonra tekrar uygulanacak.
Birde kaliteli bir b vitamini takviyesi yapınız.
Aşağıya tablo bırakıyorum bağışıklığı için oradaki ürünleri temin ediniz. Normalde gervit ve entrobac yeterli oluyor ama sizin tüy sorunu olduğu için mutlaka bt amin forteyi de alınız. Tabi veteriner imkanınız varsa görse iyi olabilir. Tüy hastalığının teşhisi adına.
Polish_20230814_211925118.jpg

Geri