Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Dışkı Problemi

AyhanBagci

Yeni Üye
Merhaba, foruma yeni üyeyim ancak uzun zamandır tavsiyelerinizi ve birçok açılan konuyu takip ediyorum, paylaştığınız bilgilerden yararlanıyorum. Bu platform için teşekkürler.

Muhabbet kuşumuzda bu çeşit dışkı problemi bulunmakta, bazı zamanlarda gün içinde normal yapıyor ancak özellikle geceleri aşırı sulu ve formu bozuk dışkı yapıyor.

Dizayme, gerwit gibi takviyeler de kullanıyoruz, her gün taze su veriyoruz, araştırdıkca problemi gidermek için çeşitli ilaçlar da kullandık ancak sonuç bu şekilde.

Kuşta kilo kaybı yok, uçmasında neşesinde de bir problem yok. Yem olarak kapalı paket yem alıyoruz, onun haricinde dal darı da kullanıyoruz, mineral blok ve kuş kumu da kullanıyoruz. Ortam sıcaklıkları genel olarak sabit 23-24 derece, hiç bir şekilde ceyranda bırakmıyoruz.

Umarım bir çözüm bulunur, kuşta ne sıkıntı var ise bilen biri çıkar ve bizim sorunumuza derman olur.

IMG-20230531-WA0004.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20230531-WA0002.jpg
    IMG-20230531-WA0002.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20230531-WA0005.jpg
    IMG-20230531-WA0005.jpg
    194.9 KB · Görüntüleme: 9
Merhaba, hangi ilaçları kullandınız ve diazyme ile gerviti ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Esktradan meyve sebze yiyor mu?
Bu arada gece ve gündüz dışkılarında farklılıklar olabilir. Gece hareketsiz kaldığı için dışkı formu hareketli kuşa göre daha farklı olur. Ancak yinede dışkıları bozuk.

Merhaba, hangi ilaçları kullandınız ve diazyme ile gerviti ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Esktradan meyve sebze yiyor mu?
Bu arada gece ve gündüz dışkılarında farklılıklar olabilir. Gece hareketsiz kaldığı için dışkı formu hareketli kuşa göre daha farklı olur. Ancak yinede dışkıları bozuk.
Merhaba,

Sulphamezathine, triflucan ile denemelerimiz oldu, bu forumda anlatıldığı miktarlarda kullandık, ama sonuç ortada
Diazyme 2 haftada 1 defa, gervit de hafta 1 defa gibi kullanıyoruz.

Gazı çıkmış soda denemesi yaptık, bir veteriner tavsiye etmişti, sonuç alamadık,
Meyve sebze uzun süredir vermiyoruz, en son geçen yıl vermiştik, isal yapabilir dedikleri için vermiyoruz,

Sirkeli su denedik, sarımsaklı su yapıp denedik, ama sonuç alamadık,
Temizliğe de dikkat ediyoruz,

Eşimin bir arkadaşı roka, tere, maydanoz gibi yeşillik verebilirsiniz demiş ama daha vermedik,
Günde 2-3 saat kafesi açık duruyor, uçuyor geziyor, yem yiyor.

Bakteri yada virüs olabilir mi bilemiyoruz, dışkı tahlili yaptırdık, bir şey yok dediler ama bu şekilde dışkı yapmaya devam ediyor.

Çok fazla ilaç kullanılmış. Belki de düzeltilebilecek bir dışkı iyice bozulmuş olabilir. Dışkı analizinde bir şey çıkmaması sizi yanıltmasın yapılan iki farklı dışkıdan birinden normal diğerinden hastalık tespit edilebildiğini duymuştum. Ben diazeyme kullandığım zamanlarda pek memnun kalmamıştım. Daha doğrusu entrobac kadar memnun kalmamıştım. Bence artık ilaç kullanmayın ve sadece dal darı, aspur ve probiyotik, gervit gibi ürünlerle devam edin. Maşallah enerjisi, iştahı olması çok iyi. Onlarda da sorun olsaydı korkmanız gerekecekti. Şu an en azından sadece bir dışkı toparlama süreciniz olacak.

Çok fazla ilaç kullanılmış. Belki de düzeltilebilecek bir dışkı iyice bozulmuş olabilir. Dışkı analizinde bir şey çıkmaması sizi yanıltmasın yapılan iki farklı dışkıdan birinden normal diğerinden hastalık tespit edilebildiğini duymuştum. Ben diazeyme kullandığım zamanlarda pek memnun kalmamıştım. Daha doğrusu entrobac kadar memnun kalmamıştım. Bence artık ilaç kullanmayın ve sadece dal darı, aspur ve probiyotik, gervit gibi ürünlerle devam edin. Maşallah enerjisi, iştahı olması çok iyi. Onlarda da sorun olsaydı korkmanız gerekecekti. Şu an en azından sadece bir dışkı toparlama süreciniz olacak.
Teşekkürler.

Elimizde entrobac da var, araştıra araştıra herşeyi almaya başladık, çözüm bulmak amacıyla.

Entrobac ürününü ne sıklıkla ne miktarda kullanılıyorsunuz ?

Teşekkürler.

Elimizde entrobac da var, araştıra araştıra herşeyi almaya başladık, çözüm bulmak amacıyla.

Entrobac ürününü ne sıklıkla ne miktarda kullanılıyorsunuz ?
Normalde haftada bir ideal olur. Ama siz ilk etapta 3 gün üst üste kullanın. Aşağıya ekleyeceğim tablodaki miktarlarda...
Dal darı, aspur da yesin bu süreçte.

Geri