Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu fiziksel gelişim süreci

Alptemuçin

Yeni Üye
Merhaba.
Muhabbet kuşlarında tüm şartlar normalken fiziksel olarak gelişim kaç ay ya da kaç yaşa kadar devam eder? Burada üreme kabiliyeti kazandığı yetişkin olma sürecinden ziyade kas-iskelet gelişimi, irileşme, genişleme sürecini ifade etmeye çalıştım. Tabii ki şişmanlık ve yağlanma dışı standart büyüme. Konu hakkında tecrübeli üstadlardan yorumlarını rica ederim.

Merhaba.
Muhabbet kuşlarında tüm şartlar normalken fiziksel olarak gelişim kaç ay ya da kaç yaşa kadar devam eder? Burada üreme kabiliyeti kazandığı yetişkin olma sürecinden ziyade kas-iskelet gelişimi, irileşme, genişleme sürecini ifade etmeye çalıştım. Tabii ki şişmanlık ve yağlanma dışı standart büyüme. Konu hakkında tecrübeli üstadlardan yorumlarını rica ederim.
Cevap gelmedi. Kimse bu konuda tecrübe edinmedi ya da gözlem yapamadı mı?

Ben yetişkin olma yaşını dicektim ama yazınızda onu sormuyorum dediğiniz için yorum yapmamayı tercih ettim 😂
Muhtemelen kimse pek bilmiyor
Evet:)). Yetiskin olma zaten 6 - 8 ay olarak her platformda belirtiliyor. Ben tamamı ile fiziksel olarak boy en uzunluk irilik vs gelişimini en son hangi ayda sonlandırdığını sormuştum.
Daha önce uzun yıllar boyunca güvercin besledim. Ve gözlediğime göre 1 yaşında tamamı ile yetişkin olup üreyebiliyorlar. Ancak cüsse olarak irileşme ve tüylerin sertleşmesi nerdeyse 2 buçuk 3 yaşına kadar devam ediyor. En son ihtiyarlık döneminde aynen insanoğlu gibi tekrar bir miktar küçülme oluyor. Ancak muhabbet kuşu konusunda acemi olduğum için ve web platformlarında bu konuda çelişkili bilgiler gördüğüm için sormak istemiştim.
Herkese sağlıklı hobiler dilerim.

Evet:)). Yetiskin olma zaten 6 - 8 ay olarak her platformda belirtiliyor. Ben tamamı ile fiziksel olarak boy en uzunluk irilik vs gelişimini en son hangi ayda sonlandırdığını sormuştum.
Daha önce uzun yıllar boyunca güvercin besledim. Ve gözlediğime göre 1 yaşında tamamı ile yetişkin olup üreyebiliyorlar. Ancak cüsse olarak irileşme ve tüylerin sertleşmesi nerdeyse 2 buçuk 3 yaşına kadar devam ediyor. En son ihtiyarlık döneminde aynen insanoğlu gibi tekrar bir miktar küçülme oluyor. Ancak muhabbet kuşu konusunda acemi olduğum için ve web platformlarında bu konuda çelişkili bilgiler gördüğüm için sormak istemiştim.
Herkese sağlıklı hobiler dilerim.
Aslında iskelet sistemini sormuşsunuz. Ona dair yazılarda var ama görsel alıntılaması yapmak istemediğimden yazmadım.
Ayrıca mantıken kuş yetişkin olunca tüy yapısı, iç anatomisi vs tamamlanmış olmuyor mu 🤔

Muhabbet kuşlarında zaten o kadar irileşme olmuyor hatta çok çok yaşlı olmadıkça 2 yaşındaki kuşla 4 yaşındaki kuşu ayırt etmek bile güç olabiliyor. Yavruluktan çıkıp yetişkin olan her kuş ortalama aynı standartlarda oluyor. Ayaklarındaki pullanmaya, göz halkalarına bakınca ancak bu yetişkin ve yavru deriz onun haricinde tüy yapısı vs. aynı oluyor. Onu belirleyen muhabbet kuşlarında yaşı değil mutasyonu oluyor. Çek kuşlar daha uzun kuyruklu, ince yapılı. Yerliler daha küçük vs vs gibi. Yani öyle küçülen yaşlı bir kuş görmedim ben.
Belki yine yardımcı olamadım ama olsun söylemiş bulundum :)

Geri