Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Türleri - Irkları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alpdna

Yönetici
Yönetici
Muhabbet Kuşu Türleri – Irkları

Muhabbet kuşlarının kökeni papağanlara dayanmaktadır. Onlar kadar büyük olmasalar bile göze çok tatlı ve güzel gelen muhabbet kuşları,papağanlar kadar olmasa da taklit yetenekleri sayesinde konuşabilmektedirler. Evimizin neşesi olan, evcil hayvan olarak çok daha fazla tercih edilen muhabbet kuşlarının türü bakan kişi açısından pekte önemli olmasa gerek. Fakat bu üreticiler için aynı şekilde değil. Her sektörde olduğu gibi muhabbet kuşu üreticileri de aynı hırsa sahip. İlk olarak küçükleri ile başlayalım düşüncesi, giderek boyları büyütmekte olan muhabbet kuşlarından anlayabilmekteyiz.
Muhabbet kuşlarının konuşma özelliği ile papağanlara dayanmaktadır. Öyle ki öğretildiği taktirde binlerce kelime konuşabilirler.

Hatta Guinness Kitabına giren bir muhabbet kuşu bile vardır. 1994 yılında ABD'de ölen Puck isimli muhabbet kuşunun vefat etmeden önce sahibi tarafından 1728 kelime konuşabildiği ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra 2005 yılındaki bir olayda Kanadalı bir muhabbet kuşu besleyicisi muhabbet kuşuyla karşılıklı sohbet ettiğini göstererek muhabbet kuşlarının aynı zamanda ileri görüşlülük özelliğini de ortaya çıkarmıştır.

Muhabbet kuşlarının fiziksel özellikleri

Muhabbet kuşları genel itibari ile bir serçe ile aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Papağan ailesinden geldikleri için kuyrukları diğer kuşlara oranla biraz uzundur. Muhabbet kuşlarının üç ana rengi bulunmaktadır ; sarı,mavi ve yeşil. Ancak bu renklerin üstüne farklı renk kombinasyonları da çıkabilmektedir. Boyları ortalama olarak 18 cm kiloları ise 40 gramdır. Muhabbet kuşlarının ana renkleri genellikle karın ve butlarındadır. Tüyleri yaşadıkları ortama göre mutasyona uğrayarak farklılık gösterebilmektedirler. Ayrıca karanlıkta tüyleri florosan etkisi yapmaktadır. Bu uzmanlar tarafından cinsiyetleri ile eşleştirilmektedir.

Muhabbet kuşu ırkları

Muhabbet kuşlarının altı temel ırkı bulunmaktadır. Muhabbet kuşları ülkemizde Yerli,Pakistan,Çekoslovak,Hollanda,Jumbo ve İngiliz olarak bilinmektedir. Ama bunlarla birlikte Belçika ve Bulgaristan kökenli muhabbet kuşları zamanla birlikte ''yerli'' olarak adlandırılmaya başlanmışlardır. Muhabbet kuşlarının bu şekilde sınıflandırılmasında ki en büyük etken geldikleri ülkelerdir.

Pakistan muhabbet kuşları

Bu ırk en kolay ayırt edilebilendir. Yapılarıyla serçeye benzerler,ufak boyludurlar.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yerli.jpg

Yerli muhabbet kuşları

Avusturalya'da görülen kuşlarla hemen hemen aynı boya sahip olan bu tür Türkiye'de en çok rağbet gören muhabbet kuşu türüdür.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
holanda.jpg

Hollanda muhabbet kuşları
Yerli ırka oranla gövdeleri daha büyük olanlardır. Ayrıca kafaları da yerli ırka oranla daha büyüktür.
---------------------------------------------------------------------------------------
cekoslavak.jpg

Çekoslovak muhabbet kuşları
Bu türün en büyük özelliği kuyruklarının ve boylarının uzun olmasıdır. Hollanda ırkına oranla uzun ve ince yapıdadırlar.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
ingiliz.jpg

İngiliz muhabbet kuşları

Bu ırkın özelliği büyük beneklere,iri bir başa ve daha önce belirttiğim diğer türlere nazaran daha iri olmalarıdır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
jumbo.jpg

Jumbo muhabbet kuşları
Jumbo muhabbet kuşları gösteri kuşlarıdır. Yani yarışmalarda boy gösterirler. Öyle ki bu ırk Hollanda muhabbet kuşunun iki katı büyüklüğünde olabilir.

Show ve ingilizlere baktıkça aklıma yaşlı amcalar geliyor.benim tercihim diğer ırklardan yana daha enerjik daha cana yakınlar.ne kadar ciftlerimden bir erkek kusun ingiliz kırması olması çok hoşuma gitse de enerjik kuşları seviyorum

acaba bu kuş türlerinden yavru olarak 2 aylık bir tane alcagım hangısını tavsiye edersiniz admin moderatör ve diğer arkadaşlar olmak üzere. beklentilerim ise bu yavru kuşun: en önemli isteğim 1-konuşmaya daha yatkın olması ve daha çabuk konuşan ve en konuşkan türü olması.
2-cisi ise daha daha çabuk eğitilmesi ele alışması canlı enerjik çok çook cana yakın olması ve çook çook hareketli olması hangi ırkın hangı modelinden tavsiye edersiniz arkadaşlar. benim için tek istegim çook çook iyi konuşması ve çok çabuk egitilmesi hareketli ve cana yakın olmasıdır.?

@orticix tür olarak bilmiyorum ama yeşil renk ve erkek olursa cana yakın oyuncu ve geveze olur nedeni ise genleriyle oynanmamış orjinal renk oluyorlar.ilgine de bağlı tabiki

Bu ırklar konusunda nette tek bir bilgi bubütün muhabekusu forumlari kopyalayıp yapıştırıyor, bence yetersiz bir bilgi yüzeysel, sığ, ben kendine ustayım diyebilecek birinden cekoslavak, yerli vb kuşların özelliklerini anlatmasını beklerim biri vardır mutlaka

Bu forumda okuduğumuz tüm bilgiler diğerlerinde okuduklarımızla aynı.yetersiz geliyorsa tavsiyem burda bilgi aramak yerine bir kuş bilimciye danışmak çünkü burada genelde muhabbet kuşu severler cevap veriyor 10 taneden fazla beslemiş biri olarak benim gibi.türleri farklı olsada karakterleri bir kedi veya köpek gibi bambaşka olabiliyor yani herzaman türe göre seçim yapılamıyor.

Bu kuşların ırkını bilen var mı arkadaşlar

Ekli dosyalar

• IMG_0763.JPG
    IMG_0763.JPG
    644.9 KB · Görüntüleme: 220
  • IMG_0769.JPG
    IMG_0769.JPG
    727.8 KB · Görüntüleme: 237
çok bilgilendirici ve güzel olmuş kuşlarımın türünü azda olsa anladım :)

iyi günler.
mavi kuşu dişi diye aldık sarının yanına.
çiftleştirmek istiyorduk 2 aydır beraberler.
mavi kuşu nezaman çıkarsam elime kerkiniyor. dişi değilmi yoksa.
şaşırdım kaldım,yardımcı olun lütfen..

Ekli dosyalar

• IMG_20180807_200518.jpg
    IMG_20180807_200518.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 219
  • IMG_20180807_200513.jpg
    IMG_20180807_200513.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 208
iyi günler.
mavi kuşu dişi diye aldık sarının yanına.
çiftleştirmek istiyorduk 2 aydır beraberler.
mavi kuşu nezaman çıkarsam elime kerkiniyor. dişi değilmi yoksa.
şaşırdım kaldım,yardımcı olun lütfen..
Daha net fotoğraf atın ceresini

dişi ise neden kerkiniyor. lütfen cevabınızı bekliyorum. teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20180807_204923.jpg
    IMG_20180807_204923.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 207
  • IMG_20180807_205031.jpg
    IMG_20180807_205031.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 212
Bu kuşların ikiside erkek ama mavi kuşta bir hormon bozukluğu var sanırım ustalar daha iyi teşhis koyacaktır
mavi kuşu dişi kuş diye verdiler. çiftleşmiyorlar bi türlü.
yuvalıktan falan bi haber.hiçbir belirti yok.
hormon bozuklu derken çift cinsiyetli olabilirmi onumu kasdettiniz.

mavi kuşu dişi kuş diye verdiler. çiftleşmiyorlar bi türlü.
yuvalıktan falan bi haber.hiçbir belirti yok.
hormon bozuklu derken çift cinsiyetli olabilirmi onumu kasdettiniz.
Cift cinsiyet degil sakali cikan kadin gibi mesela hormon bozuklugu var gibi geldi ceresini daha iyi cekersen daha net bisey soylenebilir ayrica sari kus daha kucuk mavi ise daha yasli mavi disi olsa bile bunlarin ciftlesmesi zor

Biraz araştırdığımda çok güzel bilmediğim şeyler olduğunu öğrendim bu cins hakkında. Bakalım daha neler öğreneceğim...
Avustralya kökenli olduklarını öğrendim bu kuşların :) Kaynak: https://bilgihanem.com/muhabbet-kusu-hakkinda-bilgi/
Çikolata ve sarımsak gibi besinlerin bu kuşlar için çok zararlı olduklarını. Banyo gereksinimleri olmadığını öğrendim.
Bu hobiye yeni başlayacak arkadaşlar için güzel bir rehber olmuş. Tabi en iyi tecrübe başlayıp görerek başlıyor arkadaşlar :)

Arkadaşlar bu kuşun türünü çekoslavak diye aldık ama bilmiyorum sizce doğrumu ve kaç aylık bakarmisiniz

16016717231741417075480028802401

Anasayfanın kurallar kısmında da belirtildiği gibi ırk, cinsiyet, yaş gibi sorular tek bir konudan ilerliyor.
Lütfen sorunuzu aşağıdaki linke yazınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...