Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu veteriner ve yolculuk

Atahandmrsy

Yeni Üye
Merhaba 4 yaşındaki erkek muhabbet kuşumda son bir kaç gündür hapşırma, uçarken çabuk yorulma gibi durumlar mevcut. Bulunduğum yerde kanatlı hekimi olmadığı için araştırmalarım sonucu Pazartesi günü en yakın şehirdeki Eskişehir Duru Veteriner Kliniğine götürmeye karar verdim 2-3 saat kadar yolculuk yapacağız. Kuşlarla ilgili ilk deneyimim olduğu için yolculuk için nelere dikkat etmeliyim ve ortalama veteriner ücretleri hakkında bilgilendirebilirsiniz ona göre hazırlıklı gideceğim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba 4 yaşındaki erkek muhabbet kuşumda son bir kaç gündür hapşırma, uçarken çabuk yorulma gibi durumlar mevcut. Bulunduğum yerde kanatlı hekimi olmadığı için araştırmalarım sonucu Pazartesi günü en yakın şehirdeki Eskişehir Duru Veteriner Kliniğine götürmeye karar verdim 2-3 saat kadar yolculuk yapacağız. Kuşlarla ilgili ilk deneyimim olduğu için yolculuk için nelere dikkat etmeliyim ve ortalama veteriner ücretleri hakkında bilgilendirebilirsiniz ona göre hazırlıklı gideceğim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yanınıza 1000 TL alın siz. Ben aylar aylar evvel sorduğumda bile 200 TL'nin üzerinde idi fiyat. Şuan kaç bilmiyorum. Ama kanatlı alanında Duru Veteriner Kliniği iyidir 👍🏻

Taşıma konusuna gelirsek,cereyandan/kokulardan/stresten koruyun.
Arabanız ile gidecekseniz rahat edersiniz. Eğer araba ile gidecekseniz camları açıp cereyan yaptırmayın. Kafesinizde götürmeniz daha iyi olur. Soğuk olursa kafesin arkasını sağ ve sol tarafını örtersiniz,ön taraf açık olur. Kafesiniz sabit olsun devrilip düşmesin. Sigaralı, parfümlü hava olmasın. Mola verirseniz arabanızı havalandırırsınız temiz hava gelmesi için. Ama soğuk ise açmayın camları.
Yolculuk öncesinde de Gervit-w multivitamin varsa elinizde kullanın. Yolculuğa çıktığınızda da Entrobaclı su hazırlarsınız suluğunda dursun.

Gitmeden önce de veterinerden randevu alın bence uzak yoldan gidip muayene olmadan dönmeyin

Bilecikte oturuyorum fakat merkezine oldukça uzağım. Gerwit-w ve entrobac probiyotik elimde mevcut düzenli olarak kullanmaktayım yolculuk öncesinde de kullanacağım önerdiğiniz gibi. Muayene ücreti hakkında bilgi aldım 750tl fakat çıkabilecek ek ücretler için hazırlıklı olmak için bilgi almak istedim. Arabayla gideceğim araba içinde parfüm, sigara kullanmıyoruz camlar konusuna da dikkat edeceğim buralarda hava hala soğuk Eskişehirde de öyle zaten şu anda burun akıntısı ve hapşırma mevcut daha fazla üşütmemem gerek kafesiyle örterek götüreceğim anlattığınız gibi. Veterinerle randevu için konuşmuştum Pazartesi gideceğim. Yol o kadar uzak değil aslında Bilecik Merkezden daha yakın kalıyor ama daha önce taşınma sebebiyle 2 sokak arkaya arabayla götürdüğümde bile muhabbet kuşum çok stres yapmıştı ve korkmuştu o yüzden sakin ve yavaş gideceğiz. Strese girmesinden ve daha fazla üşütmesinden korkuyorum umarım rahat bir yolculuk olur bilgileriniz için teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım. ♥️

Bilecikte oturuyorum fakat merkezine oldukça uzağım. Gerwit-w ve entrobac probiyotik elimde mevcut düzenli olarak kullanmaktayım yolculuk öncesinde de kullanacağım önerdiğiniz gibi. Muayene ücreti hakkında bilgi aldım 750tl fakat çıkabilecek ek ücretler için hazırlıklı olmak için bilgi almak istedim. Arabayla gideceğim araba içinde parfüm, sigara kullanmıyoruz camlar konusuna da dikkat edeceğim buralarda hava hala soğuk Eskişehirde de öyle zaten şu anda burun akıntısı ve hapşırma mevcut daha fazla üşütmemem gerek kafesiyle örterek götüreceğim anlattığınız gibi. Veterinerle randevu için konuşmuştum Pazartesi gideceğim. Yol o kadar uzak değil aslında Bilecik Merkezden daha yakın kalıyor ama daha önce taşınma sebebiyle 2 sokak arkaya arabayla götürdüğümde bile muhabbet kuşum çok stres yapmıştı ve korkmuştu o yüzden sakin ve yavaş gideceğiz. Strese girmesinden ve daha fazla üşütmesinden korkuyorum umarım rahat bir yolculuk olur bilgileriniz için teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım. ♥️
Geçmiş olsun umarım iyileşir yavrucak.
Ayrıca şunu da ekleyeyim, insanlardan kuşlara, kuşlardan insanlara solunum yolu enfeksiyonu geçer. Grip,nezle,faranjit vs olursanız kuşla temas kurmayın. Kurmak durumunda kalınır ise maske kullanın.
Evinizin ısısı sabit olsun,22-24 derece. Nem ise %40-60 arası idealdir. Nem düşük olursa veya yüksek olursa hastalıklara davetiye çıkartır, örneğin düşük nem kuruluğa sebep olur virüsler için güzel ortamdır virüs kaynaklı solunum problemi yaşanabilir,yüksek nem küf ve mantara sebep olabilir.
Kafes temizliğine de dikkat edelim antibakteriyel dezenfektan kullanalım.
Yolculuktan bir iki gün önce Gervit verin,yolculuğa çıkacağınız gün Entrobac verin.
Ve bizleri de gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim 😊

Ben Eskişehir'de yaşıyorum. Geceleri soğuk oluyor doğalgaz açma ihtiyacı bile olabiliyor. Hava daha ısınmadı tam olarak. Sert bir soğuk oluyor. Ona göre hazırlık yapınız

Evinizde nem oranı düşükse hava nemlendirici alabilirsiniz iç nemi arttırmak için. Ama dikkat edin soğuk buhar üfleyenlerden alın,sıcak değil.
Ben satın aldım kuşlarımın odasında kullandım,nemi yükseltiyor👍🏻
Nem oranı ideal oranda olursa sağlık için rahat nefes almak için daha iyidir.

Sağolun umarım iyileşir.
İnsanlardan kuşlara hastalık geçebileceği hakkında bilgim yoktu teşekkür ederim bilgi için uzun zamandır böyle bir rahatsızlık yaşayan olmadı evde fakat bundan sonra olması durumunda dikkat edeceğim. Evin ısısına dikkat ediyorum fakat nem konusuna dikkat etmemiştim söylediğiniz hava nemlendiricilerine bakacağım. Geleceğim gün Eskişehir'de hava soğuk olacak gördüğüm kadarıyla, sayenizde hazırlıklı geleceğim. Kafes temizliğinde dezenfektan olarak virkon s kullanıyorum önerdiğiniz başka bir dezenfektan varsa ona da bakabilirim.

Sağolun umarım iyileşir.
İnsanlardan kuşlara hastalık geçebileceği hakkında bilgim yoktu teşekkür ederim bilgi için uzun zamandır böyle bir rahatsızlık yaşayan olmadı evde fakat bundan sonra olması durumunda dikkat edeceğim. Evin ısısına dikkat ediyorum fakat nem konusuna dikkat etmemiştim söylediğiniz hava nemlendiricilerine bakacağım. Geleceğim gün Eskişehir'de hava soğuk olacak gördüğüm kadarıyla, sayenizde hazırlıklı geleceğim. Kafes temizliğinde dezenfektan olarak virkon s kullanıyorum önerdiğiniz başka bir dezenfektan varsa ona da bakabilirim.
Virkon s kullanmaya devam o zaman 👍

Geri