Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum titriyor

efesener

Yeni Üye
Muhabbet kuşum bir süredir titriyor. İlgili videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/shorts/3V1JFQVXHdI

Titreme hakkında detaylar:
- Bu titremeyi 2-3 aydır gözlemliyorum
- Titreme sürekli gerçekleşmiyor. Daha çok elime aldığımda ya da bir süre ilgilenemeyip yanına gittiğimde gözlemliyorum. Böyle bir ilgi çekme davranışı var mı bilmiyorum ancak belirtmek istedim.
- Titreme şiddeti videodakinden daha fazla olmuyor. Ancak daha az olabiliyor.

Diğer detaylar:
- Kuşum 1.5 yaşında
- Dışkısı açık yeşil renginde, katı
- 2 ayda bir tüy dökme dönemine giriyor, 1-2 hafta önce yeni çıktı
- Oda sıcaklığı minimum 21 derece
- Kafesinde mineral taşı ve sindirimine yardımcı olduğunu bildiğim beyaz renkli hindistan cevizi kırığına benzer yemliği var

Titremeyi heyecanlandığı için yapıyor olabilir.
Peçete üzerinde yeni yapılmış dışkısının fotoğrafını da ekler misiniz?
Yeminde yulaf oranı fazlaysa sık tüye girmesine sebep olur. Tüy dökümünü hafif atlatması ve tüy sağlığı için o dönemlerde haftanın iki günü bt amin forte kullanın. Yarım suluğa 5 damla. 8 saatten fazla sulukta kalmasın.
Mineral taşı dediğiniz gaga taşı mı yoksa mineral blok mu anlamadım ama mineral blokla kuş kumu aynı işlevi görüyor. Kafeste olmasının faydası var.
Aynı şekilde beyaz renkli hindistan cevizi kırığına benzer dediğiniz şeyde sanıyorumki kuş kumu. Ama o beyaz olanlar işe yaramaz. Gritli kuş kumu temin etmeniz gerek.
Aynı şekilde multivitamin ve probiyotik de temin etmenizde fayda var.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Muhabbet kuşum Fıstık 1.5 yıldır bizimle. Ancak bu davranış son 2-3 aydır var. Dolayısıyla pek heyecandan yapıyormuş gibi gelmiyor.
Dışkı fotoğrafını en yakın fırsatta ekleyeceğim. Yem için vitaminli muhabbet kuşu yemi alıyoruz. Bahsettiğiniz ek gıdaları edineceğim. Tekrardan teşekkür ederim.

Dışkı fotoğrafı (fotoğrafta biraz daha koyu çıktı ancak gerçekte birkaç ton daha açık):
WhatsApp Görsel 2023-02-09 saat 13.02.56.jpg

Normalde pet shoptan paketlenmiş muhabbet kuşu yemi alıyorduk ancak markasını hatırlamıyorum. Son seferde aktardan açık olarak vitaminli yem aldık. Onun fotoğrafını da iletiyorum:
WhatsApp Görsel 2023-02-09 saat 13.13.43.jpg

Önerdiğiniz bir marka varsa bilmeyi çok isterim.

Hindistan cevizine benzer dediğim şey:

WhatsApp Görsel 2023-02-09 saat 13.13.51.jpg

Mineral taşınıda ekleyecektim ancak 3 tane fotoğraf ekleyebiliyormuşum :)

O da 5 litrelik su şişesi kapağı şeklinde, attığım yem görselindeki gibi görünen yuvarlak bir şey.

Şimdiden teşekkür ederim!

Çok güvendiğiniz bir yer değilse eğer açık yem önermiyoruz. Çünkü bayat olma, böceklenme, yada içerik anlamında çok faydalı olmuyor. Gold wings, versele laga, gardenmix pembe paket gibi markalardan birini almanızı tavsiye ederim. Ben ayrıyetten goldwins'in sadece aspur satılan paketini alıyorum, yem kavanozuna ekliyorum.
Dışkıları dal darı, aspur ve probiyotik toparlar. Hatta probiyotik titremeye bile iyi gelebilir.
Mineral bloğunu da bitmese bile ayda bir yenileyin 👍🏻

Geri