Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunu ele alıştırma hakkında

poncik0

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Erkek, tahminimce yaklaşık 3-3,5 aylık bir muhabbet kuşum var 1 haftadır evde. Karakter olarak anladığım kadarıyla sakin,uysal bir kuş.Kafese yaklaşınca kaçma,uçma gibi hareketleri yok.Kuş eve geldiği 2.gün kendini sevdirmeye başladı fakat elimi uzatınca asla ele gelmiyor ancak parmağımla ayaklarını kaldırınca istemeye istemeye parmağımda duruyor,elimizle yem uzattığımızda hiç umurunda olmuyor. Bu durumu nasıl aşabiliriz ? Bilgisi,tecrübesi olan arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler tavsiyeleriniz için.

Merhaba foruma hoşgeldiniz. Kuşunuz yavruluk dönemini atlatmış sayılır. Ama uysal karakterde olması eğitim açısından daha kolay olur.
Kuşların karakterleri farklı farklıdır. Kimisi hemen alışabilir kimisi yavruyken alınsa bile eğitimi kabul etmeyebilir. O yüzden kuşun karakteri bu konuda önemlidir.
Öncelikle şunu diyeyim, kuşunuza birkaç eğitim verip pes etmeyin çünkü eğitim için gerekirse aylarınızı vermelisiniz, sabırlı olun.

1-) Kuşunuzu korkutacak hiçbir hareket hiçbir ses çıkartmayın. Nazik olun.

2-) Ona yavaşça yaklaşın,kelimeler söyleyin,elinize biraz yem koyup kafesin içine yavaşça sokmaya çalışın ve kuşun elinizden yem yemesini bekleyin. Bazen daldarıyı elinizle tutup yemesini bekleyebilirsiniz.
Kafese elinizi arada yavaşça sokup kuşa parmağınızı uzatın parmağınıza çıkmaya çalışsın. Bu şekilde ilk adımı atabilirsiniz. Size güven duyarsa yaklaşır 👍🏻😊
Bu arada şunu da eklemeliyim,elimize yem koymadan evvel mutlaka iyice yıkayalım. Kuşlar narin canlılardır bakteriyel hastalıklara yakalanmaları kolaydır.

Geri