Karadeniz Pet

Muhhabet kuşum ayağının üstüne basamıyor.

Kaptan00

Yeni Üye
Merhaba muhabbet kuşum ayağını kafesin kenarındaki tüle takmıştı. Kendisi çekti sonra biraz zorladı. Ayağına bişey oldu mu fark etmedim. Kuşum zaten ishal bu nedenle dışkısı arkasına yapışıyor. Onları temizlemek için elime aldım ama uçtu ve kötü bir şekilde düştü. Bende elime alıp geri kafesine koydum. Bir süre sonra ayağına basarken zorlandığını fark ettim. Dışarı çıkardığımda sol ayağının üstüne basamıyordu. Parmakları bükülüyor. Kuşumun ayağı kırıldı mı, incindi mi? Çok korkuyorum ona bişey olacak diye. Kas gevşetici ilaç sürdüm ayağına. Lütfen yardım edin ne yapanilirim? Fotoğraflarını koyuyorum. Tünekte ayağı üstünde durabiliyor ama yer değiştiremiyor. Parmakları tutmuyor sanki.

Ekli dosyalar

• IMG_20211020_194001.jpg
    IMG_20211020_194001.jpg
    438.1 KB · Görüntüleme: 90
Tünekte böyle

Ekli dosyalar

• IMG_20211020_200647.jpg
    IMG_20211020_200647.jpg
    620.7 KB · Görüntüleme: 89
Elinize alıp ayağına dokunduğunuzda kuş bağırıyorsa kırılmıştır ama gördüğüm kadarıyla tüneği kavrayabiliyor bu yüzden ben, kırık değilde incinmiştir diye düşünüyorum. Bir kaç gün ayağını havaya kaldırarak durur tünekte. Siz dışarı çıkartıp uçurmayın, kafes içinde hareket alanını kısıtlayın, yemini suyunu yakınlara koyun ve kafes tünülü çıkartın. Kas gevşeticisi kuşlara uygun mu bilmiyorum yani yemesi halinde sorun oluşturabilir kuşta. Böyle durumlarda teramisinle ayağa hafifçe masaj yapıyorlar. Stresten dışkı değişimi de olabilir. Probiyotik kullanın isterseniz, hem ishaline hem stresli haline iyi gelir. Benim aktarabileceklerim bu kadardı, geçmiş olsun 🌸

Normalde de elime alınca hemen bağıran bir kuş onun için anlayamıyorum. Aktardığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Araştırdığım yerlerde tüneği kaldırın yere koyun diyorlar ama yere koyunca ayağı bükülüyor. Sizce tünekte mi kalmalı yere mi koymalım.

Normalde de elime alınca hemen bağıran bir kuş onun için anlayamıyorum. Aktardığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Araştırdığım yerlerde tüneği kaldırın yere koyun diyorlar ama yere koyunca ayağı bükülüyor. Sizce tünekte mi kalmalı yere mi koymalım.
Ayağına dokunduğunuzda acıdan mı bağırıyor anlarsınız. Fotoğrafta tüneği kavrıyor, kuşun şu an ayağı havadaysa kafesin içindeyken parmağınıza alın tekrar kontrol edin, parmağınızı kavrayıp kavramadığını. İçim rahat etsin diyorsanız yinede veterinere götürün derim. Tünekte durma konusunda tek ayakla da gayet iyi durabiliyorlar tünekte, bence tünekte durması sorun olmaz, yani sorun oluyorsada ben öyle bir şey duymadım. Sadece tünek sayısını azaltın isterseniz ki hareket etmesi kısıtlansın. Son olarak tahta tünek kullanmanız en doğrusu ama şu an değiştirmeyin kuş belki strese girer şimdi, zaten ayağı sorunlu değişiklik olmasın ama ayağı iyileşince tahta tüneğe geçin bence.

Böyle devam ederse veterinere götürcem. Benim için çok değerli. Ayrıca biraz yaşlandı 5 yıldır bizimle. Ona bişey olmasından çok korkuyorum. Kafeste hem tahta hem plastik tünek var. İlginiz için çok teşekkürler 😊

Böyle devam ederse veterinere götürcem. Benim için çok değerli. Ayrıca biraz yaşlandı 5 yıldır bizimle. Ona bişey olmasından çok korkuyorum. Kafeste hem tahta hem plastik tünek var. İlginiz için çok teşekkürler 😊
Maşallah ona 🧿 incinmiş gibi duruyor ama dediğiniz gibi gözlemleyip, veterinere danışmanız daha doğru. Ne demek rica ederim, acil şifalar diliyorum minik kuşunuza 🌸☺️

Geri