Karadeniz Pet

Papağanım kafasını yamuk tutuyor

ozge.

Yeni Üye
Merhaba, 1,5 yaşında dişi bir forpus papağanım var . 1 haftadır durgun, son birkaç günde de arada kafasını yan tutmaya başladı. Sürekli böyle durmuyor, akşam olunca yapıyor . Gün içinde de çok sık olmasa da bazen yapıyor. Dışkısı normal ishali yok .Bir kuşçuya sorduk soğuk almış olabileceğini söyledi . Nutrivita diare ilacını verdi . 1 gündür onu veriyoruz ama gelişme yok hala aynı hareketi yapıyor. İnternette biraz araştırdım salmonella diye bir hastalık gördüm. Sizce salmonella olabilir mi ? Lütfen yardımcı olun.

Ekli dosyalar

• IMG_20230831_190726.jpg
    IMG_20230831_190726.jpg
    823.8 KB · Görüntüleme: 22
Merhabalar, diğer konunuzu kilitledim aynı konu olduğu için.

Kuşun yeni yapılmış dışkıları nasıl? Forpus dışkılarına vakıf değilim ancak anormallik varsa anlayabileceğimi düşünüyorum.
Diğer fotoğrafları da bu konuya ekleyin isterseniz. Kuşçunun verdiklerinin ile yarayacağını düşünmüyorum.
Şayet sürekli hareketsiz bir şekilde böyle dursaydı hava kesesiyle alakalı bir durum düşünecektim. Ya da kontrol edemez şekilde böyle yapıp hemen düzeltseydi sallabaşa yoğunlaşacaktım. Ama yüzde yüz olmasamda ikinci dediğime yakınım.

Merhabalar, diğer konunuzu kilitledim aynı konu olduğu için.

Kuşun yeni yapılmış dışkıları nasıl? Forpus dışkılarına vakıf değilim ancak anormallik varsa anlayabileceğimi düşünüyorum.
Diğer fotoğrafları da bu konuya ekleyin isterseniz. Kuşçunun verdiklerinin ile yarayacağını düşünmüyorum.
Şayet sürekli hareketsiz bir şekilde böyle dursaydı hava kesesiyle alakalı bir durum düşünecektim. Ya da kontrol edemez şekilde böyle yapıp hemen düzeltseydi sallabaşa yoğunlaşacaktım. Ama yüzde yüz olmasamda ikinci dediğime yakınım.
Cevap verdiğiniz için teşekkürler dışkı fotoğrafını ekliyorum. Dediğiniz gibi kafası sürekli böyle durmuyor arada yapıyor. Akşamları uykusu gelince de yapıyor. Biz seslenince tekrar düzeltiyor kafasını

Ekli dosyalar

• IMG_20230904_133751.jpg
    IMG_20230904_133751.jpg
    649 KB · Görüntüleme: 15
Cevap verdiğiniz için teşekkürler dışkı fotoğrafını ekliyorum. Dediğiniz gibi kafası sürekli böyle durmuyor arada yapıyor. Akşamları uykusu gelince de yapıyor. Biz seslenince tekrar düzeltiyor kafasını
Arada yapıyor ve düzeltiyor mu sık sık? Açıkçası uyku modunda yapıyorsa sorun olduğu düşünmüyorum ama istemsiz yapıyor gibi gözüküyorsa salmonella üzerine yoğunlaşmanız gerekecek. İçiniz rahat etsin diye veteriner görse iyi olacak sorun yoksa zaten problem yok ama diğer ihtimalse veteriner görse iyi olacak

Uykusu gelince yapıyor çoğunlukla ama gün içinde de öterken kafasını çevirip öyle kalabiliyor . Biz seslenince hemen düzeliyor . Maalesef yaşadığım yerde kuşlardan anlayan düzgün veteriner yok . Birçok yerle konuştum ilgilenmediklerini söylediler.