Karadeniz Pet

Salıncağını görünce beni sallamıyor

AsiBulut

Meraklı Üye
Balkonuma gelen kuş ben evde yokken sıkılmasın diye salıncak taktım. Tahta aynasız bir salıncak. Her ne kadar insana gelsede elime gelince ısırıyor bu yüzden başta koymak istememiştim ama kafesinde hemen sıkılıp çıkmak istiyordu bende ben evde yokken sıkılmasın diye taktım salıncağı. Şimdi oyuncak topundan bile koruyor onu. Tüylerini kabartıyor konuşmaya çalışıyor. Kapağı açık bırakıyorum çok nadiren çıkıyor dışarı. Bende artık biraz uçsun diye çıkmasını istediğim zaman söküyorum salıncağı, sanki umrunda değil gibi çıkıyor kafesinden bir başıma konuyor bir televizyona ordan uçuyor halıya. Kafese girme gibi bir isteği olmuyor. Bu seferde kafese sokamıyorum. Kafese girsin diye salıncağı taksamda etkili otmuyor darıyla kandırıp sokuyorum kafese. Bu sefer sanki zorla sokmamışım gibi tüylerini kabartıp salıncağa fırlıyor. Anlamadım ben bu kuşu 😂

Böyle kafese girmeye ve çıkmaya zorladığımda bana olan güveni azalırmı?

Birçok yerde bunun yanlış olduğu gibi şeyler okudum izledim ama bunu yapmak zorunda kalıyorum. Ya tüm gün hiç uçmuyor yada tüm gün hiç kafese girmiyor.

Yoksa salıncağı tamamen mi çıkarmalıyım, sıkılsın ama beni görünce çıldırsın falanmı?

Salıncak olmayınca öyle oluyor çünkü ama ben evde değilken kıyamıyorum sıkılmasına. Evdeykende salıncağı kıskanıyorum resmen. 😂

Isırsada üstümde uyuyacak güveni var en azından salıncağıyla oynamaktan yorulunca geliyor. :')

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230601-202448_Video Player.jpg
    Screenshot_20230601-202448_Video Player.jpg
    707.8 KB · Görüntüleme: 11
Zorla elinize alıp kafese koymadıkça, ufak tefek kandırmalarla kafese koymak olabilir bence 🤭
Benim kafese girmeyen bir kuşum vardı acıkınca bile çok zor girer, hızlı hızlı yemini yer hemen geri çıkardı. Ayna ile kandırarak kafese koyabilirdim ama bir süre sonra ona da alışıyor ve kanmıyordu. Devamlı yeni taktikler bulmak lazım. Buna rağmen bana güveni hiç azalmadı, hatta bana en bağlı kuşumdu. Ancak kafese koyacağımı hissederse ordan oraya uçar, gelmezdi 🥲
Şimdiki kuşum maşallah beni hiç zorlamıyor istediğim zaman kafese koyabiliyorum 🙂
Bence biraz da kuşun karakterine bağlı. Ve tabi ki kaçtığı evdeki tutuma bağlı.

Bence salıncak devamlı kalsın, onunla vakit geçirdikçe alışır. Kafes dışında bazen ben kuşumu salıncakta sallıyorum. Hoşuna da gidiyor. Ama sürekli tak çıkar yapmıyorum. Salıncağının daimi yeri kafesidir.

Zorla elinize alıp kafese koymadıkça, ufak tefek kandırmalarla kafese koymak olabilir bence 🤭
Benim kafese girmeyen bir kuşum vardı acıkınca bile çok zor girer, hızlı hızlı yemini yer hemen geri çıkardı. Ayna ile kandırarak kafese koyabilirdim ama bir süre sonra ona da alışıyor ve kanmıyordu. Devamlı yeni taktikler bulmak lazım. Buna rağmen bana güveni hiç azalmadı, hatta bana en bağlı kuşumdu. Ancak kafese koyacağımı hissederse ordan oraya uçar, gelmezdi 🥲
Şimdiki kuşum maşallah beni hiç zorlamıyor istediğim zaman kafese koyabiliyorum 🙂

Bence salıncak devamlı kalsın, onunla vakit geçirdikçe alışır. Kafes dışında bazen ben kuşumu salıncakta sallıyorum. Hoşuna da gidiyor. Ama sürekli tak çıkar yapmıyorum. Salıncağının daimi yeri kafesidir.
Evet darıyla kandırmak çok etkili oluyor şuan 😂

Maşallah çok akıllı ne güzel 🥰

Kafese birkaç gün önce elimi sokunca umursamaz elimi çıkarınca orada ne yaptığıma bakardı, şimdi kafesin kapağını açınca bile sinirli sesler çıkartıyor elime saldırmak için koşuyor. Salıncak olmayıncada bana gelmek için tatlı tatlı ötüp tellere sürtünerek şebeklik yapıyor :')

O zaman salıncağı çıkarmadan, çıkması gereken zamanlarda darıyla kandırıp çıkartıyım kafesten madem. Zorla değil sonuçta 🤭

Bu arada hazır konusu açılmışken ben de sormak istiyorum. Kuş yakalama mevzusu, her gün onları ev içinde uçurduğumuz için bizim de sürekli gündemimizde oluyor.

Birkaç gün önceye kadar elime dal darı koyuyordum, elime konup yemeye başlayınca da hemen kafese sokuyordum. Ancak bu yöntemi öğrenince bana inanmadılar 🥲 Menekşe hariç Fıstık, Bıdık ve (en hareketli kuşum olduğu için en zorlandığım) Limon'u kafese koymak bana çok zor geliyor.

Saatlerce uğraştığımız halde hiçbir şekilde girmeyince ben de ışığı kapatıp üzerlerine örtü atıyor ve sıkmadan hemen kafese koyuyorum. Bir de artık kafese bölme koyduğumuz için, bir çiftin yerine başka bir çiftten kuş girince yine olmuyor. Ekstra zorluk yani.

Ondan dolayı bu yöntem en iyisi diye düşünüyorum ama bir yandan da bu hayvanları zamanla strese sokar mı diye düşünüyorum. Ondan biraz tereddütlüyüm.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu arada hazır konusu açılmışken ben de sormak istiyorum. Kuş yakalama mevzusu, her gün onları ev içinde uçurduğumuz için bizim de sürekli gündemimizde oluyor.

Birkaç gün önceye kadar elime dal darı koyuyordum, elime konup yemeye başlayınca da hemen kafese sokuyordum. Ancak bu yöntemi öğrenince bana inanmadılar 🥲 Menekşe hariç Fıstık, Bıdık ve (en hareketli kuşum olduğu için en zorlandığım) Limon'u kafese koymak bana çok zor geliyor.

Saatlerce uğraştığımız halde hiçbir şekilde girmeyince ben de ışığı kapatıp üzerlerine örtü atıyor ve sıkmadan hemen kafese koyuyorum. Bir de artık kafese bölme koyduğumuz için, bir çiftin yerine başka bir çiftten kuş girince yine olmuyor. Ekstra zorluk yani.

Ondan dolayı bu yöntem en iyisi diye düşünüyorum ama bir yandan da bu hayvanları zamanla strese sokar mı diye düşünüyorum. Ondan biraz tereddütlüyüm.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Her şeyi yapmanıza rağmen hiçbir çare kalmıyorsa ışık yöntemi olabilir. Ancak altını çiziyorum son çare olarak...
Ve üzerine örtü örtmeyin. Kuşu iki kat strese sokmaya gerek yok. Ayrıca acıkınca kendiliğinden girer. İnat etmeye başlayınca hiç uğraşmayın kendi kendine gireceğini göreceksiniz.

Her şeyi yapmanıza rağmen hiçbir çare kalmıyorsa ışık yöntemi olabilir. Ancak altını çiziyorum son çare olarak...
Ve üzerine örtü örtmeyin. Kuşu iki kat strese sokmaya gerek yok. Ayrıca acıkınca kendiliğinden girer. İnat etmeye başlayınca hiç uğraşmayın kendi kendine gireceğini göreceksiniz.
Girmiyor ki başka türlü de 😔 Son çare ince bir örtü örtüp yakalıyoruz biz de. Sizin dediğiniz gibi dakikalarca, hatta bazen de 1 saat boyunca bekliyoruz bu sefer yanlış tarafa giriyorlar. Mesela Limon'un girdiği tarafa karşı çiftten Fıstık da giriveriyor. Böylece karışıyor. Eskiden hepsi kendi girerdi. Bize de hiç zorluk çıkartmazlardı ama son zamanlarda bu huyları kayboldu. Şimdi kimse kafese girmek istemiyor 🥲

Girmiyor ki başka türlü de 😔 Son çare ince bir örtü örtüp yakalıyoruz biz de. Sizin dediğiniz gibi dakikalarca, hatta bazen de 1 saat boyunca bekliyoruz bu sefer yanlış tarafa giriyorlar. Mesela Limon'un girdiği tarafa karşı çiftten Fıstık da giriveriyor. Böylece karışıyor. Eskiden hepsi kendi girerdi. Bize de hiç zorluk çıkartmazlardı ama son zamanlarda bu huyları kayboldu. Şimdi kimse kafese girmek istemiyor 🥲
ben kuşumu t tüneğe alıştırmıştım ışığı kapatıyorum hafif loş oluyor sonra tünekten parmağıma alıp usul usul kafese koyuyorum deneyebilirsiniz bazen kaçtığı uçtuğu oluyor ama 1-2 kez deneyince giriyor, öyle bir tüneğe alıştırmayı deneyebilirsiniz eğer yüksek yerlere konuyorsa

ben kuşumu t tüneğe alıştırmıştım ışığı kapatıyorum hafif loş oluyor sonra tünekten parmağıma alıp usul usul kafese koyuyorum deneyebilirsiniz bazen kaçtığı uçtuğu oluyor ama 1-2 kez deneyince giriyor, öyle bir tüneğe alıştırmayı deneyebilirsiniz eğer yüksek yerlere konuyorsa
Parmağa geliyor mu gerçekten? Bugün ben de deneyim olmazsa. Ama sizin kuşunuz alışkın, yani parmağa geliyor ama benimkiler gelmiyor ki.

Parmağa geliyor mu gerçekten? Bugün ben de deneyim olmazsa. Ama sizin kuşunuz alışkın, yani parmağa geliyor ama benimkiler gelmiyor ki.
Şöyle eğer kafesteki tünekleri ahşapsa benzer bir ahşaptan tünek yapabilirsiniz elinize gelmesindense ona gelmesi daha kolay oluyor en azından benim kuşum için öyleydi. Tüneğe daha çok güveniyorlar yani ordan oraya taşırken kafese koyarken kullanabilirsiniz

Kafes içinde alıştırma çabası biraz riskli aslında. Kuşunuz ortama alıştıktan sonra kafesini de benimsediğinde onu korumaya geçer. Çünkü kafes artik onun alanı ve savunmaya geçip ısırmaya geçebilir. Kendimden örnek olarak ele kola kafaya ayağa konup parmakla oynayıp yilisan konuşan kuşumuz kafes içinde parmak uzattığımız an saldırıya geçiyor kafa atarak gaga Atar 😂

Geri